12 INTERVIEW MARKTPLAATS-MILJONAIR BOB CRÉBAS De bedenker van belasting op arbeid te heffen. Nu zit ten mensen met een uitkering te re kenen of het financieel wel interes sant is om aan de slag te gaan door alle ingewikkelde regels toeslagen en boetes. Aan de andere kant: laat werkgevers niet opdraaien voor ziekte van hun personeel. Alleen zo maken 50-plussers of mensen met kwalen weer kans op een vaste baan. Daarnaast vind ik dat de overheid zich actiever moet inzetten om een gezondere omgeving te realiseren. Bouw niet al die steden dicht, wijk uit naar de polders, daar is plek ge noeg. En zorg dat mensen beter en anders gaan eten." „Nee alsjeblieft niet zeg. Ik ben een enorme bierliefhebber en ik eet elke vrijdag patat en elke zaterdag pizza. Dat moet kunnen. Ik bedoel: zorg dat meer dan een op de vijf scholen, sportkantines en andere gelegenhe den ook fruit aanbieden in plaats van alleen maar snelle happen. Bij de Blue Zone geldt: samen slaag je mak kelijker dan alleen. Dus als jij minder mensen ziet snacken, zal jij ook eer- Je moet het gevoel hebben datje van betekenis bent, iets hebt om voor op te staan der die vette hap laten liggen. In je eentje is de kans op falen groter en dan voel je je weer slap." „Omdat ik ook zo iemand was die het wel best vond om een uitkering te trekken en wat muziek te maken. Prima bestaan. Als ik niet van die bank was afgejaagd, had ik Markt plaats nooit bedacht." „Hoho. Ik bedoel sterk op bepaalde terreinen. Werk, veiligheid, gezond heid. We moeten ook onze eigen verantwoordelijkheid krijgen en ne men. Bovendien werd ik gek toen ik hier het park aanlegde: ambtenaren van de gemeente, de provincie, het rijk, de welstandscommissie. Ieder een bemoeide zich ermee. Weg met dat circus dat elkaar aan de praat houdt." „Nee, dat nooit! Ik ben geen bemid delaar of oude wijze man. Ik ben een krijger, een strijder, ga ergens op af, dram door. Zo realiseer ik plannen. Ik zou dus onmiddellijk ruzie krij gen bij allerlei vergaderingen. Bo vendien sjouw ik liever met bank stellen en meubels, wroet in de aarde of bedenk als een nerd achter mijn computer nieuwe plannen. Of ik schrijf een boek." Marktplaats.nl Bob Crébas (66) probeert met natuurpark Netl in de Noordoostpolder het paradijs te bouwen. Met zijn nieuwe boek wil hij van heel Nederland een betere plek maken. „Als mens moet je dromen hebben." Mensen met geld en macht zijn niet per definitie de leukste wezens „Heel simpel: ik ben 66 en wil nog wel even door. Ik dacht: hoe doe ik dat op een leuke manier? Ik stuitte tijdens mijn speurtocht op het on derzoek naar de zogenoemde Blue Zones, gebieden in onder meer Oki nawa, Costa Rica en Sardinië waar mensen in goede gezondheid erg oud worden en ook gelukkig zijn. Ze werken lang, bewegen veel en eten verantwoord. Dat fascineerde mij, zeker toen ik tegelijkertijd las dat Rotterdammers uit de Tarwewijk gemiddeld zeven jaar eerder dood gaan dan bewoners even verderop in Nesselande. Ik gun iedereen een lang leven. Dus het moet en kan beter, eerlijker." „Heel belangrijk in de Blue Zone is het gevoel dat je van betekenis bent. Dat je 's ochtends iets hebt om voor op te staan. Werk dus. Ik pleit voor een sterke overheid die geen genoe gen neemt met 800.000 arbeidson geschikten. Mensen die worden be handeld als niet-relevanten die al leen geschikt zijn om nog wat te ko pen bij Action of McDonald's. Maak werk weer lonend door veel minder Gucci-kostuums of blingbling inte resseren hem niet. Luxueuze vijf sterrenhotels evenmin. Liefst ragt Bob Crébas - 'ik heb wel een Audi A7, maar met deuk' - in windjack rond op de bosmaaier in zijn natuurpark Netl. Zo'n 90 voet balvelden meet het gebied in de Noordoostpolder dat hij opleukte met een bamboejungle, duinen en strand. Kampeerders kunnen er te recht en er verrijzen groepshotels in Scandinavische stijl. Crébas kocht het park nadat hij in 2004 78 miljoen euro bin- nenharkte met de verkoop van handelwebsite Marktplaats.nl. Daarvoor boekte hij succes met de oprichting van de lan delijke kringloopketen die nu onder de naam Het Goed door het leven gaat. Die financiële megaklapper ver anderde niets in zijn hoofd, zegt hij. „Ik ben wel eens stiekem de miljo- nairsbeurs binnengelopen. Maar de luxe, het gedoe, dat jeukt mij alle maal niet. Ik kom uit de polder, ben van de koude grond en te nuchter in gesteld. Bovendien: mensen met macht en geld zijn niet per definitie de leukste wezens. „Als uitkeringstrekker heb ik lang van weinig geleefd. Toen liet ik mij niet door geld leiden, nu evenmin. Geld is niet spannend genoeg om er de hele dag aan te denken. Natuur lijk: ik ben vrij doordat mijn bankre kening mij de mogelijkheid biedt om te doen wat ik leuk vind. Verder blijf ik mentaal dezelfde. Wat wel verandert: hoe mensen mij benade ren. Iedereen wil ineens iets van je, komt met voorstellen en adviezen om te beleggen. Maar ik bepaal zelf waarin ik investeer." „Ik maak me zorgen om het klimaat. Met die brandnetels wilde ik een schoon alternatief bieden voor vuil katoen en synthetisch garen, een ei gen kledinglijn beginnen. Het sloeg niet aan. Misschien was ik de tijd te ver vooruit. Nu houden meer produ centen zich bezig met gerecyclede of milieuvriendelijke mode." vrijdag 13 oktober 2017 GO 'Luxe jeukt mij niet' Een overheid die verbiedt dat we naar de snackbar gaan? U schrijft: mensen moeten meer bij de kladden worden gegrepen. Hoezo? Een ondernemer die pleit voor sterke overheidsbemoeienis? Waarom gaat u niet de politiek in? Annemart van Rhee Bob Crébas: „Ik ben een strijder, ik ga ergens op af." FOTO MARCO OKHUIZEN Wat was uw drijfveer om Het land van goed naar beter te schrijven? U wilt richting een Blue Zone Ne derland, hoe ziet dat eruit? Kraggenburg En dat mislukt ook wel eens: uw brandnetelplantages bleken geen succes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12