Krijg ik nu sneller een vaste baan? Exit voor kolen en gas, elektra wordt juist goedkoper En wat doen ze tegen de opwarming van de aarde? 9 REGEERAKKOORD RUTTE roüiv Om meer mensen in vaste dienst te krijgen kiest Rutte III een geheel nieuwe koers. Een vast contract wordt minder waard en zo aantrekkelijker voor werkgevers. Flexwerk wordt juist duurder. hoe hun personeel ge zond kan doorwerken tot de hogere pensioenleeftijd. Het kabinet komt kleine onderne mers (tot 25 medewerkers) tegemoet. Zij hoeven een ziek personeelslid slechts één jaar loon door te betalen. Het jaar daarna wordt collectief opge bracht, alle kleine werkgevers samen gaan er premie voor betalen. Voor de zieke werknemer maakt het dus geen verschil. Tot slot wil Rutte III voorkomen dat zzp'ers tegen wil en dank als zelf standige voor een bedrijf werken, terwijl ze eigenlijk in vaste dienst horen. Het kabinet voert minimum tarieven in. Opdrachtgevers die zelf standigen drie maanden of langer minder dan 15 tot 18 euro per uur be talen, moeten ook normale werkge verslasten dragen voor arbeidsonge schiktheid, vakantiegeld en pensi oen. Voor andere zelfstandigen wordt de mislukte wet DBA geschrapt. Daar voor in de plaats moeten werkgevers via internet een 'opdrachtgeversver klaring' invullen, waarmee de Belas tingdienst kan vaststellen dat het om een zelfgekozen zzp'er gaat in plaats van om een goedkopere pseudo-werk- nemer. Het bedrijfsleven krijgt een jaar de tijd om aan deze nieuwe regels te wennen, pas daarna worden boetes uitgedeeld bij misbruik. mers worden er wel aantrekkelijker door. Daarnaast kunnen werkgevers lan ger tijdelijke contracten gaan aanbie den. Nu moeten ze na twee jaar ie mand in vaste dienst nemen, dat wordt drie jaar (zoals voor de Wet Werk en Zekerheid). Een nieuw tij delijk contract kan daarna pas weer na een halfjaar worden uitgedeeld, maar daar mogen sectoren van afwij ken. Flex wordt 'minder flex' doordat werknemers al vanaf hun eerste werkdag een zogenoemde transitie vergoeding gaan opbouwen, in plaats van na een halfjaar. Je moet echter wel langer werken voordat je er recht op hebt. Nu krijg je bij ontslag per ge- werkt halfjaar een zesde van je maandsalaris, dat wordt een derde van het salaris per gewerkt jaar. Bedrijven die hun werkne mers om- en bijscholen mogen de kosten daarvan aftrekken van de ontslagvergoeding. Hiermee wil de coalitie tegelijk stimuleren dat werkgevers nadenken over Dat betekent concreet dat werkne mers straks makkelijker ontslagen kunnen worden dan nu. Zoals vóór de invoering van de Wet Werk en Ze kerheid krijgen rechters meer vrij heid om contracten te ontbinden. Daar staat voor de ontslagen werkne mer tegenover dat de rechter hem meer ontslagvergoeding kan toewij zen. Ook mogen werkgevers een proef tijd van vijf maanden aanhouden, mits zij een contract voor onbepaalde tijd aanbieden. Bij tijdelijke contrac ten blijft de proeftijd op drie maan den staan. Het kabinet wil verder dat werkgevers lagere ww-lasten betalen voor mensen in vaste dienst. Voor de werknemers met tijdelijke dienstver banden geldt dan een hogere ww- premie. Voor de hoogte van de ww maakt dit geen verschil, maar vaste werk- PvdA-minister Lodewijk Asscher wilde in de afgelo pen regeerperiode juist dat werkgevers sneller een vast contract uitdeelden en maakte het moeilijker om mensen te ontslaan. Deze coalitie gelooft daar niet in. WD, CDA, D66 en Christenunie willen vast werk minder vast maken, zodat werkgevers minder risico lo pen en eerder geneigd zijn mensen in vaste dienst te ne men. Tegelijkertijd maken ze flex werk minder voordelig voor bedrijven. Het regeerakkoord van Rutte III is het groenste ooit, jubelde Christen- Unie-leider Gert-Jan Segers gisteren al bij de presentatie. De maatregelen die het nieuwe kabinet voorstelt, zijn ook ambitieus. Waar de Europese Unie de broeikasgassen met 40 pro cent wil verminderen in 2030 (ten opzichte van 1990), gaat Nederland verder: de doelstelling is om de CCh-uitstoot met 49 procent terug te dringen. Dat wordt allemaal vast gelegd in een nationaal klimaat- en energieakkoord. Daarin wordt bijvoorbeeld opge nomen dat alle kolencentrales uiter lijk in 2030 gesloten moeten zijn, de eerste sluit nog deze kabinetsperiode de deuren. In datzelfde jaar moeten alle auto's ook emissieloos zijn - i Kolencentrales dicht vóór 2030, alle auto's moeten aan de stekker elektrisch dus. Dat elektrisch rijden blijft tot die tijd fiscaal aantrekkelijk. Verder moet het netwerk van open baar vervoer, vooral in de steden, be ter worden. Het kabinet ziet dan vooral brood in lightrail. Tegelijker tijd wordt er ook geïnvesteerd in het wegennet. Koken op gas in een nieuwbouw huis kan niet meer: nieuw gebouwde woningen worden opgeleverd zón der gasaansluiting. De energiebelas ting op aardgas gaat ook omhoog. Daar staat tegenover dat de belasting op elektriciteit wordt verlaagd. Maar aan de vergroening hangt een prijskaartje. De partijen willen dat u zelf ook meebetaalt. Vanaf 2019 wordt het duurder om afval te stor ten en verbranden. Daarvoor moeten zowel burgers als bedrijven in de buidel tasten: elke groep moet 50 miljoen euro bijdragen. Het bedrijfsleven gaat de duur zaamheidsagenda van het nieuwe kabinet ook voelen: zo wordt voor vrachtwagens een kilometerheffing ingevoerd. Ook wordt per 2022 de vliegtaks opnieuw ingevoerd als de maatrege len die het kabinet wil nemen om de vervuiling van de luchtvaart tegen te gaan onvoldoende blijken. Voor vluchten binnen Europa gaat het dan om 7 euro per ticket, buiten Europa (vliegreizen tot 6.000 kilometer) om 22 euro. En vlieg je echt ver weg, dan ben je 40 euro extra kwijt bovenop de ticketprijs. woensdag 11 oktober 2017 Jawel, maar ontslag kan ook makkelijker Deborah Jongejan Den Haag Klimaat was een belangrijk verkie zingsthema en de partij die er het speerpunt van maakte, GroenLinks, ging van vier naar veertien zetels. De coalitiepartijen nemen de zorg van de kiezers ter harte. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9