Ga ik nu merken dat het beter gaat? Hoe gaan we fatsoenlijker samenleven? Met z'n allen naar het Rijksmuseum 8 REGEERAKKOORD RUTTE Ja, Nederland gaat eindelijk in de portemonnee merken dat het economisch beter gaat. Belastingverlaging geeft vooral de werkende middenklasse financieel meer lucht. Maar hieraan hangt wel een prijskaartje. a jaren van bezuinigingen trekt het derde kabinet- Rutte royaal de knip. De overheidsuitgaven nemen in vier jaar tijd toe met maar liefst 14,5 miljard euro. Een slordige 6 miljard daarvan is bestemd voor koopkrachtverbetering, in het bijzonder voor 'werkende midden groepen die Nederland de afgelopen jaren door de crisis hebben gehol pen', zo is te lezen in het regeerak koord. Zeker, ook voor gepensioneerden en uitkeringsgerechtigden komt er een extraatje in de portemonnee. Wie echter werkt, en ook nog kinde ren heeft, is spekkoper, met een ge middelde koopkrachtwinst van 1,5 procent per jaar. AOW'ers en andere uitkeringsgerechtigden moeten het met grofweg de helft minder doen. Middeninkomens profiteren het sterkst van de invoering van een Stijging koopkracht 35.350 I 0,8 35.350-70.700 1,3 70.700-101.000 IHÉ 1,4 >101.000 H 1,4 I I I tweeschijvenstelsel in de inkomsten belasting, in Den Haag beter bekend als de sociale vlaktaks. Daardoor be talen zij fors minder belasting. Bo vendien gaat de algemene heffings korting omhoog en is er voor wer kenden een hogere arbeidskorting. Daar staat wel een hoger btw-tarief van 9 in plaats van 6 procent tegen over op eten, boeken en theaterbe zoek. En ook hogere belastingen op energie, afval en vliegverkeer beper ken de financiële speelruimte. Maar onderaan de streep resteert dus een plus. Gezinnen met kinderen worden bediend met een hogere kinderop- vangtoeslag en kinderbijslag, gepen sioneerden profiteren van een hogere ouderenkorting en bijstandsgerech tigden zien hun uitkering minder verlaagd worden dan Rutte II nog van plan was. Daarnaast zullen mensen die hun hypotheek (grotendeels) afgelost hebben, in de toekomst net als an dere woningeigenaren belasting moeten betalen over hun eigen huis. Nu zijn zij daar nog van vrijgesteld. Al duurt het wel nog dertig jaar voor dat deze groep de volle mep kwijt is aan het eigenwoningforfait: de aan vankelijk beoogde afschaffingster mijn van twintig jaar werd gisteren op het laatste moment met tien jaar verlengd. Vooral WD en CDA bleken te zijn geschrokken van het verzet tegen de maatregel, die door politieke tegenstanders behendig als 'aflosboete' was neergezet. Tegelij kertijd krijgen mensen met een hoge hypotheekschuld - zoals starters - vanaf 2020 minder maximale hypo theekaftrek: het nieuwe kabinet zorgt ervoor dat voor alle aftrekpos ten - inclusief de giftenaftrek - straks nog maar het laagste, nieuwe tarief geldt van 36,93 procent. Rutte III ziet 'een gevoel van onbe hagen en vervreemding in ons land', bijvoorbeeld als gevolg van onge controleerde migratie. Het kabinet zoekt daarom naar manieren om de onderlinge verbondenheid te vergro ten. Het kabinet denkt meer gemeen schapszin te kweken door de kennis over de Nederlandse geschiedenis en waarden te vergroten. 'Het zijn de ankers van de Nederlandse identiteit in tijden van globalisering en onze kerheid', schrijft de coalitie. Het is de bedoeling dat kinderen op school het Wilhelmus leren en dat ze onder schooltijd het Rijksmu seum en parlement bezoeken. Men sen die 18 jaar of Nederlander wor den, krijgen de canon van de vader landse geschiedenis cadeau. We moeten trots zijn op onze vrijheden en tolerantie, vindt het kabinet. Diensttijd Daarnaast voert de coalitie een 'maatschappelijke diensttijd' in van maximaal zes maanden. Jongeren kunnen dit vrijwilligerswerk tegen een bescheiden vergoeding doen t Integratiebeleid voor nieuwkomers wordt veel dwingender bij maatschappelijke organisaties, gemeenten en provincies. Het kabi net trekt er 100 miljoen euro voor uit. Behalve meer inzet voor de samen leving hebben jongeren er zelf ook iets aan. Het vrijwilligerswerk levert een 'diplomasupplement' op, waar mee jongeren een streepje voor heb ben als ze werk zoeken bij de over heid. Het integratiebeleid voor nieuw komers wordt veel dwingender dan nu. Asielzoekers die hier mogen blij ven krijgen vanaf dag één taalles. Zij moeten de taal op een hoger niveau leren spreken om het Nederlander schap te verdienen. Gemeenten gaan nieuwkomers veel meer bij de hand nemen om te zorgen dat ze inburgeren en werk vinden. De eerste twee jaar krijgen ze een huis, begeleiding en leefgeld van de gemeente en hebben ze geen recht op sociale voorzieningen zoals toe slagen en een bijstandsuitkering. Nu moeten asielzoekers met een verblijfsstatus zelf een taalcursus uitzoeken, betalen met een lening en binnen drie jaar zien te slagen voor het inburgeringsexamen. Daar heb ben mensen uit bijvoorbeeld landen als Eritrea en Syrië veelal grote moeite mee. woensdag 11 oktober 2017 GO Met kinderen bent u het best af Den Haag Gemiddeld per bij effect jaar (2018-2021) Jjjg INKOMENSBRON l Werkenden 1,4 In uitkering 0,6 Gepensioneerden 0,7 HUISHOUDTYPE Tweeverdieners 1,3 Alleenstaanden 0,9 Alleenverdieners 1,2 GEZINSSOORT Met kinderen I 1,5 Zonder kinderen 1,3 BRUTO INKOMEN NEDERLAND I 1,1 0 0,5 1,0 1,5% Laurens Kok @RLOppenheimer VVD, CDA, D66 en ChristenUnie wisten ondanks hun verschillen een coalitie te smeden. Nu willen ze ook de rest van Nederland ver binden. Met behulp van een maat schappelijke diensttijd, het Wilhel mus en een strenger integratie beleid voor nieuwkomers. Deborah Jongejan Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8