Is dit het antwoord op de verkiezingen? <C f 7 REGEERAKKOORD RUTTE Zeven maanden geleden waren de verkiezingen. U stemde uit zorg over veiligheid, werkloosheid of gezondheidszorg. Eindelijk weten we nu wat het nieuwe kabinet, dat als motto 'vertrouwen' heeft, daaraan wil doen. Het werk van informateur Zalm zit erop. Dat de formatie zo lang heeft geduurd, komt mede door de ingewikkelde verkiezingsuitslag. Maar er ligt nu wel een regeerakkoord voor de komende jaren. Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag Een kabinet van het midden dat Ne derland verbindt. Dat is volgens de leiders van WD, CDA, D66 en Christenunie waar ze al die maan den aan hebben willen bouwen tij dens de formatiebesprekingen. Maar van onderlinge verbinding tussen de vier viel nog niet veel te merken tij dens de perspresentatie: politiek lei ders van WD, CDA, D66 en de Christenunie bedienden vooral hun eigen achterbannen met wat ze heb ben bereikt. Mark Rutte (WD) stelde dat ieder een nu in zijn portemonnee gaat merken dat er vooruitgang is. Sy- brand Buma (CDA) was trots op het verzilveren van beloftes uit zijn ver kiezingsprogramma als het Wilhel mus op school en de maatschappe lijke diensttijd. Alexander Pechtold (D66) roemde de afspraken over On derwijs en Milieu. Gert-Jan Segers (Christenunie) was blij met extra geld voor Ontwikkelingssamenwer king en de afspraak om de euthana siewet voorlopig niet uit te breiden. Toch is het regeerakkoord van Rutte III meer dan de optelsom van hun eigen verkiezingsprogramma's. De verkiezingen van 15 maart lever den volgens Zalm weliswaar een ver splinterd politiek landschap op, maar in het stemgedrag van kiezers zat wel degelijk een aantal grote gemene de lers. En die zijn ook zeker, zij het deels, terug te vinden in de plannen die gisteren werden gepresenteerd. De kiezer maakte de rechtse par tijen groot. Uit kiezersonderzoeken bleek dat veel mensen zich zorgen maken over de komst van vreemde lingen en de Nederlandse identiteit die onder druk staat. Rutte III zet daarom in op een strenger asielbe leid. De kans om hier te komen, wordt kleiner en er worden veel strengere eisen gesteld aan nieuwko mers. Daarnaast wil het kabinet de 'onderlinge binding' vergroten door in het onderwijs meer nadruk te leg gen op onze gezamenlijke geschiede nis. Milieu Tegelijkertijd maakten veel kiezers zich zorgen over het milieu, bleek uit onderzoek na onderzoek. Niet voor niets won geen partij bij de verkie zingen zó veel zetels als GroenLinks. Reden waarom Rutte III belooft alles in het werk te stellen om de klimaat doelen van Parijs te bereiken. Dat ter wijl de naamdrager van dit nieuwe kabinet in het verleden meermaals zei dat windmolens alleen op subsi die draaien, komen er bijvoorbeeld toch extra windmolenparken op zee bij. In zoverre lijkt deze coalitie wel degelijk verder te hebben gekeken ■rh dan de eigen verkiezingspro gramma's en de zorgen van de kiezer te hebben meegewogen terwijl de partijen zich maanden opsloten om te onderhandelen. Maar zoals dat gaat bij een midden kabinet dat zowel de oppositie op links als op rechts probeert te paaien, is het resultaat ook een beetje van al les maar niks helemaal. PW-leider Geert Wilders spreekt van een 'ge drocht van een regeerakkoord' dat niet streng genoeg is voor immigran ten. GroenLinks en Partij voor de Dieren vinden de milieumaatregelen niet ver genoeg gaan. En SP, PvdA en Meteen meerderheid van één zetel wil de coalitie niet uitstralen dat ze haar wil oplegt aan de rest van 't land 5oPlus hameren erop dat burgers te weinig zouden profiteren van de eco nomische groei. Het kabinet geeft volgens hen 'bedrijven belasting voordeel terwijl de gewone burger meer moet betalen voor zijn bood schappen'. Uitstralen Het zet de toon voor de komende ja ren. Met een meerderheid van één zetel in zowel Eerste als Tweede Ka mer wil deze coalitie niet uitstralen dat ze haar wil oplegt aan de rest van Nederland. Keer op keer benadruk ken de partijen dat zij voor hun be leid op zoek willen naar ruime meer derheden. De boodschap is duidelijk: ja kie zer, wij horen u. We zitten er echt niet alleen voor onszelf. Dat de par tijen gisteren begonnen met de eigen winstpunten in de etalage zetten, paste niet helemaal in dat beeld. Tegelijkertijd wilden de vier giste ren ook niet uitstralen dat ze veel van elkaar houden. Hun presentatie leek in niets op de onderlinge liefdesver klaring die Rutte en toenmalig Pvd A-leider Diederik Samsom vijf jaar geleden aflegden bij de presenta tie van Rutte II. Dat werd niet begre pen door de eigen achterban. „Het zou zo maar kunnen dat we daarvan hebben geleerd", lachte Segers ach teraf veelbetekenend. Ook naar die klacht is dus geluisterd. woensdag 11 oktober 2017 Ilustraties Ruben L. Oppenheimer Oppositie van links en rechts gepaaid Geflankeerd door de coalitiepartners presenteert premier Mark Rutte het regeerakkoord, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7