Warmste dorp heet iedereen welkom Dienst fusiekerk rouleert tussen vier beschikbare kerkgebouwen Bibliotheek in De Warande in Sint Jansteen opent vrijdag de deuren 7 Met 2500 boeken dekt de naam minibieb de lading eigenlijk niet meer. Een flinke lading was het. Het ordenen van de karrenvracht boeken bleek dan ook een flinke klus voor de vrijwilligers. De dorpsraad en Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) openen vrijdag de minibi- bliotheek in gemeenschapscen trum De Warande in Sint Jans teen. Dorpsraadslid Hermine Ler- nout ging in augustus op zoek naar vrijwilligers en vond zes vrouwen die met plezier de dui zenden boeken wilden catalogise ren. „Toen ik voor het eerst die stapel zag, vroeg ik me wel af hoe we dit gingen aanpakken", vertelt Mar griet Wullems. Lernout rekende op veel boeken tijdens de inzame ling in het weekend van 9 en 10 september, maar niet op duizen den. „Ik schat dat we er 5.000 heb ben." Zeker zes middagen waren de dames bezig met stickeren en stempelen. Ieder boek kreeg een sticker en een stempel met 'mini- bibliotheek Sint Jansteen' erop. „Ze mogen gratis worden meege nomen, maar het is wel de bedoe ling dat ze worden teruggebracht. Wanneer maakt echter niet uit", legt Lernout uit. De boeken kregen ook allemaal een gekleurde bolletjessticker die een van de acht categorieën aan duidt. Zo krijgen spannende boe ken een rode en romans een witte sticker. Tijdens het categoriseren, stickeren en stempelen, namen de leesliefhebsters uiteraard zelf al boeken mee naar huis. Lernout: „Er zitten mooie exemplaren bij. Zoals de volledige reeks van Harry Potter. Daar hebben we extra plek voor vrijgemaakt." De boekenkast met 27 vakken waar per vak ongeveer twintig boeken in passen, werd gemaakt door twee vrijwilligers van de KBO. „We hebben nu 1.800 boe ken gestickerd en gestempeld, maar de kelder van De Warande staat nog bomvol", zegt Lernout. Naar schatting zijn zo'n 2.500 boe ken geschikt voor de minibiblio- theek, de rest gaat naar de rom melmarkt. Het einde is dus in zicht. „Ik ga het wel missen", merkt Georgia Schoggers op. De andere vrouwen knikken bevesti gend. Toch zit het werk voor de minibibliotheek er nooit helemaal op. Lernout: „We komen om de beurt kijken of alles goed staat. En als de kast na een week leeg is, moet ik iedereen optrommelen om ze te vullen." Er zitten mooie exemplaren bij. Zoals de volledige reeks van Harry Potter De minibieb is van maandag tot en met vrijdag open, tegelijk met de Wa rande. Er is ook een leestafel met kranten. Stefan Joos en Fabrice Lottin, de mannen achter de website 'West dorpe, het warmste dorp van Ne derland', zijn de initiatiefnemers. De Belgen wonen vier jaar in West dorpe. „Westdorpe is gastvrij", ver telt Stefan over zijn ervaringen, „maar je moet er ook zelf wat voor doen. Wij willen daarbij helpen." Dat doen Stefan en Fabrice, met de dorpsraad Westdorpe, De Kirke en de gemeente Terneuzen, door de bewonersavond te houden. „Voor mensen die er al lang wonen", geeft Stefan aan, „en uiteraard nieuwko mers. Meer Belgen zijn hierheen gekomen en ook Polen, van wie er veel in het kassengebied werken." Veertig verenigingen, andere or ganisaties en ondernemers presen teren zich. Stefan was verrast door dat aantal. „Zoveel hadden wij er niet verwacht." Welkomstdrankjes staan klaar vanaf 19.30 uur. De protestantse gemeente Bres kens gaat komend jaar samen met de protestantse gemeente De Ver binding, waar Waterlandkerkje, Schoondijke en Groede onderval len. Dat heeft vooral te maken met het dalend aantal kerkbezoekers. Het roept de vraag op wat er gaat gebeuren met de kerkgebouwen. „Voorlopig nog even niets", ver telt dominee Derk Blom. „Van de vier kerken zijn we er maar van twee eigenaar. Als we diensten houden in Groede en Waterland kerkje, huren we het gebouw." De kerken in Breskens en Schoon dijke zijn wel in het bezit van de gemeente. Toekomstplan „We gaan een goed toekomstplan opstellen. Grote haast hebben we niet, dus in 2018 gaan we rouleren tussen de vier betrokken kerkge bouwen." Blom verwacht wel dat er iets moet gebeuren. „Met name de kerk in Breskens is groot. Het ligt voor de hand dat we gaan kij ken of we daar een alternatieve in vulling aan kunnen geven." Daarbij liggen alle opties open, maar Blom wijst er wel op dat het compleet vertrekken uit een dorp vaak leidt tot een nog grotere da ling van het aantal kerkbezoekers. „Voor de voetbal of de boodschap pen rijden mensen probleemloos naar een naburig dorp, maar voor een kerkdienst willen mensen blijkbaar wel dicht bij huis blij ven." woensdag 11 oktober 2017 2V Minibieb overladen met boeken Gertie de Boey Hermine Lernhout met een flinke voorraad boeken in de kelder van de Warande, fotoscamileschelstraete - Hermine Lernout RBCW A Vrijwilligers hebben duizenden boeken gestickerd. Westdorpe, het warmste dorp van Nederland, heet volgende week dinsdag alle oude en nieuwe bewoners welkom op een eerste grote bewoners avond in verenigingsgebouw De Kirke, de vroegere rooms-katho- lieke kerk. Harmen van der Werf Westdorpe De protestantse kerkgebouwen in Breskens, Waterlandkerkje, Groede en Schoondijke worden ook volgend jaar allemaal nog gebruikt voor het houden van diensten. Een samenvoeging van de protestantse gemeen ten verandert daar voorlopig niets aan. Martijn de Koning Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74