Economische Atlas Zeeland Ervaringsdeskundigen aan het woord over fenomeen 'penalty' De Zeeuwse beroepsbevolking krimpt de komende jaren fors. Over vijfjaar komt Zeeland 6.000 krachten tekort. Zeewier is niet zo vies als je denkt Weg van jou valt in de smaak Goed onderwijs Goed klimaat Goed werk Hoe kom je aan geschoold perso neel? Dat wordt de komende jaren de hamvraag voor Zeeuwse bedrij ven. Tot 2027 krimpt de beroepsbe volking met minstens 16.000 men sen. De komende vijfjaar ontstaat een tekort van 6.000 arbeidskrach ten, enerzijds omdat veel werkne mers met pensioen gaan en ander zijds veel jongeren wegtrekken en na hun studie niet meer terugke ren. Die boodschap brengt de giste ren gepresenteerde Economische Atlas Zeeland 2017 die ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zeeland in opdracht van de provincie heeft gemaakt. Nu de economie op stoom is gekomen, begint de krappe arbeidsmarkt echt de achil leshiel van de BV Zeeland te wor den. De werkloosheid is inmiddels historisch laag: 3,4 procent van de beroepsbevolking zoekt een baan. Tegenover dat piepkleine ar- beidsreservoir staat een aanzwel lende economie 2 procent groei in 2016). Het aantal bedrijfsvestigin gen is toegenomen, net als het aan tal Zeeuwen dat aan het werk is: 154.000 arbeidsplaatsen in loon dienst en 32.000 zzp'ers. Nergens in Nederland is de arbeidsdeel name zo groot als in Zeeland. Rem Het gebrek aan geschikt personeel zet een rem op de economische groei. Dat gaat zich vooral de ko mende jaren wreken, maar nu al be gint het hier en daar spaak te lopen. Er staan twee keer zoveel vacatures open als een jaar geleden. Omdat in Zeeland gekwalificeerd personeel schaars is, kunnen bedrijven vaca tures moeilijk invullen. Zeeuwse bouwbedrijven bijvoorbeeld stem men nu al hun orderportefeuille af op het aantal beschikbare bouw vakkers. Ook de horeca moet vaak met kunst- en vliegwerk de zaak draaiende houden. Mensen van buiten de provincie De krappe arbeidsmarkt begint de achilleshiel van de BV Zeeland te worden naar Zeeland trekken, blijkt lastig. Het aantal hbo/universitaire banen is de laatste tien jaar geslonken door reorganisaties bij (semi) over heden en het vertrek van rijks diensten. Steeds meer mensen die in Zeeland wonen, werken in ste den buiten de provincie. Dat aantal is gestegen naar 42.500. Dat komt doordat Zeeuwse bedrijven ver kassen of een afdeling verplaatsen naar een grotere stad buiten de provincie. Mensen die elders wo nen, maar in Zeeland werken, zijn in de minderheid: 24.500. Het zijn vooral hoogopgeleiden die pende len. Zeeland heeft die groep niet zoveel te bieden. De grote reisaf standen en het gebrekkige open baar vervoer helpen ook niet mee. Zeeland is een mbo-provincie, wat terug te zien is in een aantal scores. Het aantal complexe banen is beperkt. Dat werkt door in het gemiddeld inkomen. De gemid delde bijdrage van de Zeeuwse werknemer aan de Nederlandse economie bedraagt ruim 31.000 euro. Landelijk is dat bijna 40.000 euro. Het gevaar van deze ontwikke lingen is dat bedrijven wegtrekken of afzien van vestiging in de pro vincie. Na 2020 kan daardoor de werkloosheid weer oplopen, te meer omdat robotisering en digi talisering in bedrijven de arbeids plaatsen van minder hoog opge leide werknemers bedreigen. ZEELAND 8 d66.nl/word-lid It woensdag 11 oktober 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND10 Zeeland komt 6.000 werknemers tekort Frank Balkenende Vlissingen Dag van de duurzaamheid op Holtkampschool in Goes ZEELAND 4 Kritische Zeeuws-Vlamingen komen enthousiast de bioscoop uit ZEELAND 4 Samen krijgen we het voor elkaar D66 In het regeerakkoord staat een voorgenomen verho- ging van het laagste btw-tarief van zes naar negen procent. Zeeuws-Vlaamse supermarktondernemers zijn bang dat op voordeel beluste Belgische klanten weg zullen blijven. Ivo Mattheeuws van de Albert Heijn in Hulst verwacht echter dat de hogere kwali teit de Belgen over grens zal blijvenltrekken. ZEELAND 12 fotocamileschelstraete V I v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70