Aanhouding leidt nog niet naar Anne 'Als kind was hij aardig, maar door drugsgebruik is hij gek geworden' 5 w roepszaak besloot het OM plotseling tot een veel lagere strafeis: negen jaar cel. En ook het hof vond de eerder opgelegde straf veel te hoog. P. kreeg uiteindelijk elf jaar cel, waarvan hij twee derde verplicht moest uitzitten. Bij nader inzien Waarom plotseling die veel lagere straf? Het OM vond de eerdere eis van vijftien jaar bij nader inzien te hoog. „Hoe ernstig de feiten in deze zaak ook waren", zegt Frans Zonne veld van het OM, „er zijn gevallen van moord en doodslag waarvoor la ger is geëist dan de vijftien jaar die bij de rechtbank is gevraagd. Dat bracht het OM er toe in hoger beroep negen jaar cel te eisen." Het hof dacht er grotendeels hetzelfde over, blijkt uit het arrest. „Gelet op de straffen die doorgaans voor soortgelijke feiten plegen te worden opgelegd", staat daarin te lezen, „is het hof van oor deel dat die straf niet in verhouding staat tot de aard en ernst van deze fei ten." Zo kon het gebeuren dat P. be gin 2017 naar een psychiatrische in stelling werd overgebracht, ter voor bereiding op zijn vrijlating. Saillant detail: de voorzitter van het gerechtshof dat tot de lagere straf besloot, is nu lid van de hoogste lei ding van het OM. Voor een telefoonwinkel in Zee wolde staat een jongeman met een pet op. „Ik ken Michael al vanaf zijn kinderjaren. Geloof me; hij was als kind heel aardig. Maar de drugs... Die hebben hem helemaal veranderd. Hij is gek geworden. Het moet natuurlijk nog bewezen worden dat hij iets met de verdwijning van Anne Faber te maken heeft. Maar als dat zo is, poeh. Dat zou heel ern stig zijn." W Bijna iedereen in Zeewolde kent de verdachte in de zaak-Anne De inwoners van Zeewolde wor stelen met Michael P. Iedereen kent hem of zijn familie. Over P. praten is meestal geen probleem, maar de bewoners willen alleen anoniem hun verhaal doen. Uit angst voor P., zegt de één. Uit respect voor de familie, stelt de ander. In 2010 ging het helemaal mis. P. verkrachtte tijdens een feest avond in Nijkerk twee meisjes, die hij met een nepwapen onder schot hield. De zaak is nog steeds een open zenuw. Zijn overbuur vrouw van toen: „Zou hij ook naar mij geloerd hebben? Daar pieker je nu wel over." Haar moeder: „Hij had ook mijn dochter wat aan kunnen doen. Ik zou hem nooit meer vrijlaten." Een man achter de toonbank van een eettent zegt dat P. tijdens zijn proefverlof enkele keren in zijn zaak is geweest. „Een begelei der heb ik nooit gezien." Nadat de 27-jarige Michael P. uit Zeewolde maandagmiddag werd aangehouden op het terrein van de forensische psychiatrische kliniek in Den Dolder, was er bij familie en vrienden van Anne Faber hoop. Zou de man, opgepakt wegens het vermoeden van betrokkenheid bij haar verdwijning, iets kunnen of willen zeggen over de verblijfplaats van Anne? Maar P. houdt in de ver hoorkamer zijn kaken stijf op el kaar. Ook zijn advocaat Niels Dorre- stein zegt niets, omdat zijn cliënt volledig is afgesloten van de bui tenwereld. Of er sporen van Anne zijn gevonden in de kamer van P. is niet duidelijk. Medewerkers van de forensische opsporingsdienst zijn de hele dag druk geweest met het sporenonderzoek in en rond zijn kamer. Auto Dus zijn er nog veel vragen te be antwoorden. Is er mogelijk een tweede verdachte? En heeft P. even tueel de beschikking gehad over een auto? De gevonden fiets, tas en jas zijn namelijk op verschillende plekken gevonden, op een flinke af stand van elkaar. „We hebben momenteel één ver dachte", zegt politiewoordvoerder Bernhard Jens uitdrukkelijk. „Ui teraard onderzoeken we of de ver dachte mogelijk gebruik heeft kun nen maken van een auto. Maar of dat zo is, kan ik nog niet zeggen." Ook is nog onduidelijk in wat voor soort regime P. precies zat in de kliniek. Hij zat daar sinds eind januari in het kader van een traject naar terugker in de samenleving. De Dienst Justitiële Inrichtingen weigert elk commentaar. Of P. be geleiding had, naar buiten mocht of juist helemaal niet, blijft daarom vooralsnog onduidelijk. Hij wordt morgen of vrijdag voorgeleid bij de rechter-commissaris, die zal beslis sen over zijn voorarrest. De zoektocht naar Anne concen treerde zich gisteren op het bosrijke gebied rond de geestelijke gezond heidsinstelling. De inzet van de hulpdiensten was opnieuw mas saal. Onder meer eenheden van het leger, de Mobiele Eenheid (ME) en veteranen kamden het immense gebied uit met speurhonden. Ook vloog er in de ochtenduren een he likopter laag over het gebied. Dat leidde niet tot de vondst van sporen die aanknopingspunten kunnen bieden voor het onderzoeksteam. Wel heeft de politie graafmachines en hekken klaarstaan, mochten die snel nodig zijn. Het bosrijke gebied waar wordt gezocht, is moeilijk toegankelijk Het gebied is groot en slecht toe gankelijk. Door de vele hoge en dichtgegroeide struiken is het zoe ken lastig. Doordat de zoekers in li nie moeten blijven lopen, om niets over het hoofd te zien, kost het zoe ken ook nog eens veel tijd. Minuti eus zijn grote stukken bos uitge kamd, maar nog steeds zijn er veel stukken die nog niet volledig zijn doorzocht. Rond 29.30 uur vertrokken gister avond de laatste agenten, omdat zoeken door de duisternis niet meer mogelijk was. Een particu liere zoekgroep ging daarna op ei gen houtje het gebied in. De politie zei gisteravond ruim 2.000 tips te hebben ontvangen in deze zaak. Anne is sinds vrijdagavond 29 sep tember vermist. woensdag 11 oktober 2017 GO Politie, leger en tal van vrijwilligers zoe ken in Den Dolder naar sporen van de vermiste Anne Faber uit Utrecht. De 27-ja- rige Michael P. wordt verdacht van betrok kenheid bij haar ver dwijning. FOTO CASPAR HUURDEMAN Een echte macho, die met zijn scooter over de skatebaan crosste. In Zeewolde kent vrij wel iedereen Michael P. (27), die door de drugs compleet in de war zou zijn geraakt. Arjen ten Cate Gerald Meijer Zeewolde De politie had gehoopt dat met de aanhouding van Michael P. de vermiste Anne Faber snel ge vonden zou worden. Maar gis teravond was er nog steeds geen spoor van de 25-jarige Utrechtse. Ivar Penris Victor Schildkamp Den Dolder Ook rond woningen zoeken politie en leger naar Anne. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5