CNI JL. - Zelfdoding als laatste uitweg nr- 7 WAARVAN AKTE Opvallende verschillen bij aanbieders De notaris gelijk daarom goed waar je instapt en hoe de korting kan toenemen. Bij diverse verzekeraars kun je pre mieverhoging na een schadegeval voorkomen met een no-claimbe- schermer. Prijzen lopen sterk uiteen, tot wel 15 euro per maand, om eens per jaar zonder gevolgen schade te kunnen claimen. Let wel: je be schermt dan je korting, maar niet je schadevrije jaren. Die worden bij Met WA+ kreeg ik m'n voorruit vergoed, dat is me het premieverschil met WA wel waard schade nog steeds omlaag bijgesteld. Overstappen wordt daardoor lastiger, want een nieuwe verzekeraar heeft geen boodschap aan jouw no-claim- beschermer en rekent op basis van je daadwerkelijke schadevrije jaren. Een alternatiefis om schade niet te claimen. Want of het nou om een paar honderd euro gaat omdat je een paaltje hebt geraakt of om duizenden euro's na een stevig ongeval: je dui kelt bij een claim so wieso één of meerdere tre den op de bo nus-malus- ladder en levert zo een deel van je korting weer in. Bij een kleine schade kan het dan slim zijn om die zelf te betalen en zo je korting in stand te houden. Wijzigingen? ]e huidige autoverzekering nalopen is ook verstandig omdat je situatie mis schien is veranderd, waardoor de pre mie omlaag kan. Denk aan het bouw jaarvan je voertuig, je eigen leeftijd, je woonplaats en de jaarlijkse kilome ters. Automobilisten in de stad betalen bijvoorbeeld meer premie dan op het platteland, maar zelfs de wijk kan ver schil maken. Check je situatie daarom elk jaar opnieuw. Slimme besparingen zitten ook in kleine dingen, zoals de premie een jaar vooruitbetalen voor korting, of een polis digitaal ontvangen en niet meer op papier. Daarnaast kun je een tweede auto vaak onder gunstige voorwaarden met een 'tweede ge zinsautoregeling' verzekeren en bie den veel partijen aantrekkelijke tarie ven als je meerdere polissen bij ze onderbrengt. Dus kijk goed naar alle beschikbare polissen en tarieven en profiteer van de concurrentiestrijd. VERGELIJK Hij is anders, een beetje vreemd, autis tisch misschien. Op school wordt hij gepest, nooit neemt hij vriendjes mee naar huis. Ook als volwassene heeft hij geen vrienden en kennissen. Hij heeft alleen contact met zijn vader. Maar hij redt zich wel, alleen in zijn huis. Hij heeft een goede baan als ICT'er. Zijn collega's waarderen hem om zijn deskun digheid en kennis van zaken. Tot de crisis toeslaat. Het bedrijf waar hij zoveel jaar heeft gewerkt gaat failliet en hij komt op straat te staan. Hoewel hij recht heeft op een WW-uitkering, vraagt hij die niet aan. Zijn vader probeert voor hem een uitkering te regelen, maar dat lukt niet. De zoon weigert zelf naar het UWV te gaan en dus krijgt hij geen uitke ring. Hij redt zich met wat hij heeft ge spaard. Buiten komt hij niet meer, zijn boodschappen laat hij bezorgen. Zijn vader maakt zich zorgen. Hij krijgt steeds moeilijker contact met zijn zoon, die zich in zijn eigen wereldje heeft teruggetrok ken. Na een tijdje doet hij ook voor zijn vader de deur niet meer open. De telefoon neemt hij nog wel op, soms. 'Het gaat goed met me', zegt hij. 'Maak je geen zorgen. Ik red me wel.' Toen zijn spaargeld op was, heeft hij al z'n spullen verkocht Maar daar gelooft zijn vader niets van. Hij probeert hulp voor zijn zoon te regelen, scha kelt het maatschappelijk werk in. Maar de zoon wimpelt iedereen af. Hij heeft niemand nodig, zegt hij. En omdat hij geen gevaar vormt voor zichzelf en zijn omgeving kan hij niet worden gedwongen hulp te accepteren. Dat gaat een jaar zo door. Tot de zoon zijn telefoon niet meer opneemt en zijn vader voelt: hier klopt iets niet. De politie breekt de deur open en vindt zijn levenloze lichaam in de badkamer. Hij heeft zich opgehangen. De gemeente vraagt mij zijn nalatenschap af te handelen. Op mijn advies aanvaardt zijn vader, de enige erfgenaam, de erfenis benefici air. Verstandig, want de zoon is gestorven met amper bezittingen en louter schulden. Hij heeft, toen zijn spaargeld op was, via Markt plaats een voor een al zijn spullen verkocht om eten te kunnen kopen. Zijn hypotheek lost hij niet meer af, rekeningen betaalt hij niet. Als al les van waarde is verkocht, het geld op is, de nutsbedrijven hun aansluitingen hebben afge sloten en de bank aanstalten maakt zijn huis te veilen, ziet hij nog maar een uitweg: de dood. De gemeente betaalt zijn begrafenis. Zijn vader is er kapot van. Het was, verzucht hij, niet nodig geweest. Als hij zijn zoon maar had kunnen dwingen om hulp te aanvaarden. Maar daarvoor weegt het zelfbeschikkings recht van het individu te zwaar. Ook als het zichtbaar fout gaat. Iedereen staat erbij en kijkt ernaar. —Johan Nebbeling woensdag 11 oktober 2017 GO Pieter Brouwers Je zoektocht naar een gunstigere deal begint online. Independer.nl vergelijkt op kenteken (of model/bouw jaar) en adres, bij autover zekering.nl geef je ook je leeftijd op. De Consumentenbond (consumentenbond.nl/au- toverzekering/vergelijker) voegt daar schadevrije jaren en aantal kilometers aan toe. We vullen deze vergelijker in met drie ver schillende auto's voor een automobilist van 40 in het relatief dure Utrecht. Hij heeft vijf schade vrije jaren en rijdt 15.000 km per jaar. Op vallend zijn dan de grote premie- verschil len tussen de diverse verzekeraars. Kia c'eed (2013) 'Je auto is pas 4 jaar oud en nog behoorlijk wat waard. Daarom raden we allrisk aan.' Maandpremies WA: 22 tot 58 euro WA+: 29 tot 77 euro Allrisk: 50 tot 120 euro Fiat Panda (2007) 'Je auto is inmiddels fors in waarde gedaald. Voor uit gebreide dekking betaal je veel premie, terwijl de ver goedingen laag zijn. Daar om is ons advies je auto al leen WA te verzekeren.' Maandpremies WA: 18 tot 47 euro WA+: 23 tot 55 euro Allrisk: 31 tot 76 euro Opel Vectra (2001) 'Je auto is 16 jaar oud en fors in waarde gedaald. Is de dagwaarde nog behoor lijk of is er een nog niet af betaalde lening voor je auto? Dan is WA+ interes sant.' Maandpremies WA: 27 tot 59 euro WA+: 32 tot 66 euro Allrisk: 45 tot 111 euro Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51