Catalonië wil eerst praten, dan scheiden Senioren betrapt met drugs 3 Werklui en omwonenden hebben mogelijk deeltjes ingeademd Met asbest besmet straalgrit van het Dordtse bedrijf Eu rog rit blijkt overal in het land te zijn gebruikt. De man (68) en vrouw (71) namen vanuit Denemarken de veerboot naar Noorwegen, waar de douane na aankomst 100 kilo cannabis vond in hun Volvo XC 90. De drugs zaten verstopt in geheime ruimtes onder de voorstoelen, achterbank en in de kofferruimte. De recordvangst met een ge schatte straatwaarde van 1,5 tot 4,7 miljoen Noorse kronen (zo'n 160.000 tot 500.000 euro) dateert al van 5 september, maar werd pas gisteren bekendgemaakt in het be lang van het onderzoek. De politie vermoedt dat er meer mensen be trokken zijn bij de drugssmokkel en dat de Nederlandse pensio- nado's als koerier werkten voor een drugsbende. Het stel reisde in april en juni ook al naar Noorwegen. De vrouw ontkent elke betrok kenheid, zegt haar Noorse advocaat Bertil Ronnestad. „Zij wist naar ei gen zeggen niets van de aanwezig heid van drugs in de auto. De wa gen is van haar echtgenoot, maar die beschuldigt ze niet van de smokkel." Werk op de Afsluitdijk, aan de Willemsbrug in Rotterdam en de Nijkerkerbrug in Nijkerk is al stil gelegd na de ontdekking van het asbest in het straalgrit. De kans is groot dat die lijst nog veel langer wordt, zegt onder meer Rijkswa terstaat. Het gaat om straalgrit geleverd door Eurogrit uit Dordrecht. Het wordt gebruikt om verfresten, vuil of roest van een oppervlakte te stralen. Door de hoge druk komt veel stof vrijWerklieden maar ook omwonenden hebben zo de as bestvezels kunnen inademen. Eurogrit - het bedrijf en het pro duct hebben dezelfde naam - heeft aan 140 bedrijven geleverd, onder meer Shell, Tata Steel, Mourik, Venko en Bilfinger, maar ook kleine bedrijven die eens per jaar een boot stralen op een werf. Het bedrijf is bezig te achterha len hoelang de asbest al in het pro duct zit. „We bewaren jarenlang productmonsters. Die zijn we nu allemaal aan het testen", aldus woordvoerder Noud Bex. Bij één partij is asbest aangetoond, nadat een oplettende straler die aan de Willemsbrug werkte een asbest- deeltje herkende. Eurogrit heeft nooit eerder ge controleerd op asbest. „Omdat dat er simpelweg niet in hoort te zit ten." Het bedrijf heeft alle gele verde producten teruggeroepen. Bedrijven moeten de zakken dub bel bedekken met bijvoorbeeld folie en mogen ze niet verplaatsen. Eurogrit haalt zijn grondstoffen uit Oekraïne, zegt de inspectie voor de Leefomgeving en Trans port, die onderzoek doet naar de gevolgen en herkomst. Daar staat wit asbest niet op de lijst van ge vaarlijke stoffen. „Als je weet dat Oekraïne wit asbest toestaat, zou je wel moeten controleren", zegt as bestdeskundige Jasper Kosters. Wit asbest staat bekend als de minst gevaarlijke soort. „Maar er bestaat geen veilig asbest en er be staat geen veilige hoeveelheid", stelt Kosters. „Wel kun je zeggen, dat hoe meer je er mee in contact bent geweest, hoe groter het risico is." Eurogrit stelt dat alleen lang durige blootstelling gezondheids schade kan opleveren. De branchevereniging Onder- houdNL is ontdaan door het nieuws. „Zaak is nu vast te leggen wie wanneer met dit straalgrit heeft gewerkt en in welke omstan digheden. Hadden de mensen be schermende kleding aan en wat voor kleding?" zegt directeur Okke Spruijt. OnderhoudNL helpt de leden met claims aan het adres van Euro grit. In Rotterdam hebben de om wonenden van de Willemsbrug een brief gehad van de gemeente. Er is onrust nadat er fdmpjes zijn opgedoken van stofwolken die uit de ingepakte brug waaien. „Zijn de doeken afdoende geweest om de omgeving af te schermen en werkte de afzuiginstallatie naar behoren?" vraagt de lokale VVD- fractie zich af. Vandaag heeft de brancheorga nisatie overleg met Eurogrit, de be trokken bedrijven, de Inspectie SZW (de voormalige Arbeidsin spectie) en Kiwa. Kiwa test de monsters van het besmette straal grit. Uit die testresultaten moet blijken hoeveel asbest er precies in het grit zit. woensdag 11 oktober 2017 ONAFHANKELIJKHEID Een luid gejuich stijgt op in Barcelona als premier Carles Puigdemont van Catalonië aan zijn redevoering in het parlement begint. Toch durfde hij het gisteravond niet aan de onmiddellijke onafhankelijk heid van zijn regio uit te roe pen. Die komt er, zei hij, maar nu nog niet. Puigdemont heeft zo veel voorstellen tot bemiddeling uit het buitenland ontvangen, dat hij het parlement toestem ming vroeg de verklaring van onafhankelijkheid (DUI) op te schorten om de dialoog aan te gaan met de Spaanse rege ring. „Met de resultaten van het referendum verdient Ca talonië het een onafhankelijke staat te zijn", aldus de pre mier, die verwees naar de 90 procent die bij het referen dum vóór afscheiding hebben gestemd. „De stemmen zeg gen 'ja' voor de onafhankelijk heid, en die weg zal ik vol gen." FOTO REUTERS Een gepensioneerd Nederlands stel is opgepakt voor de groot ste drugsvangst ooit in het Noorse Bergen. Caspar Naber Rotterdam/Bergen Alarm over gevolgen asbest in straalgrit Monica Beek Rotterdam Eurogrit heeft aan 140 bedrij ven. De klanten zijn niet alleen grote concerns als Tata Steel, maar ook kleine bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3