Whatsapp en fornuis zijn gevaarlijke combinatie 4 Meer starters en minder stoppers 'Misjes te kus en te keur' als hoorspel verschenen 8 Groeiend tekort aan arbeidskrachten vraagt Een pensioengolf en wegtrekkende jongeren waardoor de Zeeuwse beroepsbevolking de komende jaren fors slinkt. PC Door sociale media zijn mensen snel afgeleid. Dan letten ze even niet goed op terwijl ze aan het koken zijn Zesduizend arbeidskrachten komen we de ko mende vijfjaar tekort. Doordat de economie op volle toeren draait, hindert het gebrek aan perso neel nu al, bijvoorbeeld in de horeca en de bouw. De arbeidsmarkt zet steeds meer een rem op eco nomische groei. Hoe ernstig is de situatie op de Zeeuwse ar beidsmarkt? Wat moeten we doen om te zorgen dat de motor van de BV Zeeland blijft draaien? Hoe komen we aan geschikt personeel? Wie neemt het voortouw? We vragen het aan gedeputeerde Jo-Annes de Bat van economie, de Zeeuwse voorzitter Neldes Hovestad van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW) en senior onderzoeker Dick van der Wouw van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Jo-Annes de Bat, gedeputeerde We moeten de vijver waarin we vissen vergroten De meeste starters begonnen in Zuid- en Noord-Holland. Beide provincies noteerden 4 procent meer beginnende ondernemers. Dar blijkt uit het gisteren versche nen rapport Bedrijvendynamiek van de Kamer van Koophandel. Tot nu toe zijn dit jaar 2.261 Zeeuwen een bedrijfje begonnen, bijna het zelfde aantal als in de eerste drie kwartalen van 2016. Ook stopte een aantal: 1.496. Er zijn wel minder on dernemers die het touwtje in de boot gooiden. In dezelfde periode vorig jaar haakten nog 1.639 gestarte bedrijven af. Zeeland telt nu 35.690 jonge bedrijven. In Zeeland nam het aantal starters in de bouw toe met ruim 20 procent De bouwsector groeit het hardst in absolute aantallen starters. In de eerste drie kwartalen van 2017 zijn in heel Nederland 14.498 bedrijven in de bouwnijverheid gestart. Dat is 14 procent meer dan vorig jaar. Zee land scoort nog hoger. Daar nam het aantal starters in de bouw met ruim 20 procent toe. Daarmee is de provincie samen met Zuid-Holland landelijk koploper. De groei zit vooral in de bouw van woningen en bedrijfsgebouwen, maar ook in los timmerwerk. Ook starten meer mensen een bedrijf in 'studiebegeleiding, vor ming en onderwijs, sport- en re- creatieonderwijs en dansopleidin gen'. In Zeeland nam her aantal starters in die categorie fors toe: van 93 in 2016 naar 116 in 2017. Het aantal faillissementen, door gaans al vrij laag in Zeeland, is ver der gedaald. Vorig jaar in deze peri ode waren her er 56, dit jaar 30. bibliotheek. Iljan Mol en Marcel van der Endt namen de productie van het hoorspel voor hun reke ning, boekhandel Het Paard van Troje is de uitgever. De tekst en af beeldingen uit Meisjes om te zoenen zijn als boekje bij de cd ge voegd (14,99 euro). De uit Oostburg af komstige Martin van der Linden won dit jaar het Gouden Pen seel. Met Maranke Rinck schreef hij Knikkeruil, het prentenboek van de Kinderboekenweek. Beiden zijn vandaag te gast in boekhandel Het Paard van Troje en de biblio theek in Goes. Elf jaar geleden verscheen het prentenboek Meisjes om te zoenen, getekend door Martijn van der Linden en geschreven door Maranke Rinck. Tegelijkertijd ver scheen bij Het Paard van Troje in Goes een Zeeuwse vertaling van de hand van Engel Reinhoudt. Ter gele genheid van de Kin derboekenweek 2017 wordt die Zeeuwse versie nu op cd uitgebracht als hoorspel: Misjes te kus en te keur. Vandaag wordt de cd om 17.30 uur gepresenteerd in de Goese woensdag 11 oktober 2017 Brandweerman Dennis van Wassenberg, werkzaam op de kazerne aan de Stromenweg in Middelburg, vertelt in de Zeeuwse Week van de Veilig heid over het voorkomen van brand in huis. Theo Giele j Al jaren hamert de brand weer op het belang van rook melders in huis. Je zou toch verwachten dat iedereen die melders inmiddels heeft opge hangen? „Nou dat valt reuze tegen. Bij nieuwbouw zijn rookmelders te genwoordig verplicht. Maar in de helft van de woningen is geen rookmelder aanwezig. Ze zijn in alle soorten verkrijgbaar. Het beste kun je rookmelders nemen die al dan niet draadloos met el kaar verbonden zijn en tegelijk af gaan zodra één melder rook heeft gedetecteerd." 2 Een niet-geveegde schoor steen, een hete wasdroger vol brandbare pluisjes, te veel elektrische apparaten op één stekkerdoos zijn klassieke oorzaken van brand door men selijk handelen. Zijn er wat dit betreft nieuwe ontwikkelingen? „We hebben steeds meer appara ten met een oplaadbare accu in huis zoals telefoons en tabiets. De opladers en accu's kunnen heet worden. Leg ze bij het opla den dus altijd op een deugdelijke ondergrond zoals het aanrecht, maar nooit op het bed, de bank of ander brandbaar oppervlak. En zeker niet 's nachts en zonder toezicht. Dan loopje een serieus risico op ongelukken. We hebben daarvan ook in onze regio voor beelden gezien. Nog een gevaar is dat mensen door social media snel afgeleid zijn. Dan letten ze even niet goed op terwijl ze aan het koken zijn." 3 En als de vlam in de pan slaat terwijl je aan het Whatsappen bent? „Leg een goedsluitend deksel op de pan. Dan kan er geen zuurstof meer bij het vuur komen en dooft het. Nooit water op brandend vet gooien. Dan krijg je een explosie!" Zijn bepaalde doelgroepen extra kwestbaar? „Steeds meer ouderen blijven tot op hoge leeftijd zelfstandig wonen. Het ligt voor de hand dat familie en zorgverleners ook wat brandveiligheid betreft een oogje in het zeil kunnen houden." 5 Mocht het misgaan, hebben we gelukkig nog de brand weer. Kan je hen als burger helpen? „Cruciaal is dat we na een mel ding snel ter plaatse zijn om uit breiding van de brand te voorko men en te blussen. Zeker in de oudere nieuwbouwwijken is be reikbaarheid voor ons een pro bleem doordat geparkeerde auto's een hindernis vormen voor onze brandweerauto's. Brandkra- nen zijn ook niet altijd goed be reikbaar doordat auto's deels op het trottoir staan. Soms zijn er zelfs parkeerplaatsen gemaakt op de plaats van de aansluiting voor het bluswater. Ik zou tegen de burgers willen zeggen: kijk - Dennis van Wassenberg, brandweerman eens door de ogen van een brandweerman wanneer je je auto parkeert." Nog een tip: zorg dat je huis nummer goed zichtbaar is. Dat scheelt de hulpverleners een hoop gezoek waardoor geen kostbare tijd verloren gaat. 'Por Duitse toerist Frank Balkenende Middelburg FOTO LEX DE MEESTER „Dit wordt één van de grote maat schappelijke opgaven van Zeeland. Op vijf vacatures hebben we straks één sollicitant. We moeten beden ken hoe we hier mensen kunnen krijgen. Om daar oplossingen voor te zoeken, werken de provincie, on derwijs en bedrijfsleven al samen. Zo hebben we een vast overleg met de personeelsmanagers van grote bedrijven. Eén van de conclusies is dat we de vijver waarin we vissen moeten ver groten. We moeten niet alleen Vla mingen werven, maar in principe in heel Europa zoeken. In Spanje en Portugal is de werkloosheid hoog, daar vind je veel goed opgeleide ar beidskrachten. We moeten wel zor gen dat ze dan ook in Zeeland gaan wonen en niet in Gent of Antwer pen. We moeten alle mogelijkheden benutten. Waarom wijzen we Duitse toeristen niet op de carrièrekansen in Zeeland? Ze komen hier toch al graag. We kunnen ook Concert at Sea gebruiken om niet-Zeeuwen te interesseren voor een baan. We moeten ervoor zorgen dat meer Zeeuwse jongeren na hun studie hier aan de slag gaan: nu keert een kwart terug. Dat betekent dat je ze tijdens hun studie moet volgen. We hebben gevraagd of de netwerk- groep De Zeeuwse Connectie dat oppakt. Met het plan Campus Zeeland pro beren we ook de studiemogelijkhe den voor jongeren in Zeeland uit te breiden en studenten van elders aan te trekken. Er is niet één oplos sing, je moet verschillende dingen doen. Samen, want alleen kan nie mand dit." Het aantal starters in Zeeland is in het derde kwartaal met 2 pro cent toegenomen. Daarmee hangt de provincie, samen met Limburg, Friesland en Drenthe, aan de onderkant van de ladder. Frank Balkenende Middelburg Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36