Mindeijarig achter het stuur Nieuwe Club Ivy opent in pand Podium Goes Wrakingsverzoek in zaak-Kasteelmoord 5 ZLM Junior Trails leert jongeren de gevaren in het verkeer Zo' n 1.700 minderjarige Zeeuwse scholieren mogen vooréén keer hun boekje te buiten gaan tijdens de ZLM Junior Trials. Autorijden en dronken over een streep lopen op je vijftiende. En dat in de Zeeuwse week van de Veilig heid. Tijdens de ZLM Junior Trials in Goes mogen Zeeuwse jongeren voor één keertje achter het stuur kruipen. Met het programma hoopt de Zeeuwse verzekeraar zo'n 1.700 jongeren tussen de vijf tien en zeventien jaar bewust te maken van gevaren in het verkeer. De deuren van de auto slaan dicht en een diepe zucht klinkt uit de monden van Dahny van Zun- dert en Davina Roelse. Op het par keerterrein van het Omnium mo gen de leerlingen van CSW Toorop in Middelburg voor het eerst in hun leven in een auto rij den. Coach Joeri Duden begeleidt de meiden. De eerste opgave is meteen een spannende: keihard gas geven om vervolgens hard op de rem te trappen. Davina en Dahny weten niet dat er op de hoedenplank een paar plastic balletjes liggen, die naar voren zullen vliegen bij het rem men. Aarzelend trapt Davina op het gaspedaal. „Kom op, sneller", spoort Joeri haar aan. De auto bouwt steeds meer snelheid op en dan trapt Davina op de rem. „Och gossie", is haar geschrokken reac tie als de balletjes rond haar hoofd vliegen. Met deze oefening wil ZLM laten zien dat je geen loslig gende spulletjes in je auto moet hebben liggen. Dat kan gevaarlijke situaties opleveren. Tijd voor de volgende opdracht. Dahny moet door een rij pionnen slalommen terwijl ze Davina een berichtje stuurt. „Dat meen je niet" roept de scholiere uit. „Dat ga ik later als ik een rijbewijs heb echt nooit doen hoor. Ik ben niet gek!" Het slalommen gaat niet zo soepel. En als Joeri dan ook nog de radio aan zet, is Dahny's concen tratie weg. Ze rijdt een pion aan. „Daar gaat een kind," roept ze. „Jullie hebben nu ervaren hoe be langrijk het is om goed op te letten achter het stuur. Afleiding is le vensgevaarlijk," zegt Joeri. „We organiseerden dit evene ment vorig jaar ook, in samenwer king met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland," ver telt Naomi Priem, medewerker schadepreventie van ZLM. „Vooral de rol van de passagier staat cen traal. Medepassagiers kunnen de bestuurder namelijk afleiden of Dat ga ik later als ik een rijbewijs heb nooit doen! Ik ben niet gek! juist helpen. We stellen de leerlin gen vandaag vragen, zoals 'durf je er iets van te zeggen als iemand achter het stuur op zijn telefoon zit?' of'stap je in bij iemand die een glaasje teveel op heeft?'. We proberen op die manier bewust wording te creëren over de geva ren in het verkeer." Na het autorijden volgt het bin- nenprogramma. De leerlingen praten over wat ze fijn vinden aan autorijden en wat niet. „We laten ze het gesprek op gang brengen aan de hand van ervaringen. Hier door ontstaan leuke en belangrijke gesprekken," vertelt Priem. De leerlingen mogen ook ervaren hoe het is om dronken te zijn. Een spe ciale alcoholbril simuleert het ef fect van dronkenschap. Na het discussiedeel vertrekken Dahny en Davina met de bus weer naar Middelburg. De ZLM Junior Trials zijn nog tot en met 26 okto ber. In totaal doen ongeveer 1.700 Zeeuwse scholieren mee. De club is bedoeld voor publiek van 18 jaar en ouder, schrijft de ini tiatiefnemer, Rafaël van 't Kruys, op Facebook. „Een plek waar elke bezoeker welkom is en zich als een ware VIP gaat voelen." Het ope ningsfeest van Club Ivy is op 11 no vember 23.00-04.00 uur. Tot eind september zat Podium Goes nog in het pand. Een maand nadat discotheek Pake Sake de deuren sloot, heropenden vier on dernemers in maart dit jaar het pand onder de naam Podium 0113. Het idee was dat de zaak een po dium kon bieden aan organisato ren van de meest uiteenlopende feesten. Omdat de ondernemers toch meer toekomst zagen in het organiseren van feesten buiten het Club Ivy is bedoeld voor 18 jaar en ouder pand, werd de stekker eruit ge trokken. Daarnaast was er een rechtszaak die speelde: Poppo dium 013 in Tilburg spande die aan om de naam waardoor Podium 0113 werd omgedoopt tot Podium Goes. Het kostte Podium Goes zo'n tienduizend euro. Het proces draait om de moord op kasteeleigenaar Stijn Saelens, be gin 2012 in Wingene. Er zitten vier verdachten voor vast. De raadslie den van verdachte R.L. hebben een zogenaamd 'wrakingsver zoek' ingediend. Ze vinden dat de rechters in Brugge hun werk niet goed doen en moeten opstappen. Die eis volgt op een nogal tumul tueus verlopen zitting, begin vo rige week. Daarin speelde ook ver dachte E. de C. uit IJzendijke een rol. Een getuigenis van hem tegen een celgenoot wordt gebruikt te gen R.L. Volgens diens advocaten heeft de recherche mogelijk infil tranten ingezet om De C. een be kentenis te ontfutselen, en daar mee op z'n minst een dubieuze rol gespeeld. Ze willen daarom getui gen horen, lieten ze vorige week tijdens een zitting weten. De rechters wilden er niets van we ten en kapten de advocaten af. Daarop volgt nu het wrakings verzoek. De betrokken rechters hebben twee dagen de tijd om te reageren. Als ze niet zelf opstap pen, kijkt het Hof van Beroep naar de klacht. De voortgang van de rechtszaak, die op 6 november ge pland stond met de pleidooien van de advocaten, lijkt hoe dan ook uitgesteld te worden. 112 NIEUWS Auto's botsen op elkaar Truck rijdt in op file opA58 Man beroofd in Middelburg woensdag 11 oktober 2017 PC Jari Klapwijk Goes - Dahny van Zundert Goes is vanaf 11 november een uitgaansgelegenheid rijker. Dan opent Club Ivy in het pand waar tot voor kort Podium Goes huisde, aan de Wijngaardstraat. Michiel Bouwman Goes Het blijft onrustig in het proces rond de Kasteelmoord in Bel gië. De advocaten van één van de verdachten vinden dat de rechters moeten opstappen. Martijn de Koning Brugge 'S-GRAVENPOLDER Een 18-jarige automobiliste uit 's-Gravenpolder is dinsdag ochtend op de N669 rich ting Goes gewond geraakt. Twee andere auto's raak ten beschadigd. De vrouw botste op de auto voor haar. Deze auto, waarin een 50-jarige vrouw uit 's-Heer- enhoek zat, schoof door tegen haar voorganger. Die gleed ook weer door tegen de auto voor haar. De 18-ja- rige is met de ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Tegen 10 uur werd de weg weer opengesteld. KRUININGEN Een vracht wagen is dinsdagmiddag op de A58 achterop een file gereden ter hoogte van Kruiningen. Voor zover be kend raakte één persoon gewond. De truck knalde op een andere vrachtwa gen die vermoedelijk stil stond in een file door weg werkzaamheden. Daarbij raakte een persoon be kneld. Een ambulance heeft het slachtoffer met spoed naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De A58 richting Bergen op Zoom was tot 15.45 uur afgeslo ten. Het verkeer werd om geleid via de N289. De ver traging richting Bergen op Zoom bedroeg tientallen minuten. MIDDELBURG Een 22-ja- rige man uit Middelburg is maandagmiddag rond 15.30 uur beroofd van een nieuwe iPhone 8. Dat ge beurde op het Vlissings Bolwerk in Middelburg. Het slachtoffer liep over het fietspad toen een scooter hem vanachter naderde. De man ging aan de kant, maar een van de jongens op de scooter greep zijn tas waarin de nieuwe tele foon zat. „Het slachtoffer viel en had alleen nog een handvat in zijn handen", meldt de politie. De perso nen op de scooter gingen ervandoor en zijn nog spoorloos. Mensen met meer informatie over de beroving kunnen contact opnemen met de politie. Een schoolklas van CSW ervaart hoe het is om te lopen als je teveel alcohol op hebt. foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33