II II Kinderen proeven zeewier: 'Niet zo vies als ik dacht' Première Zeeuws-Vlaamse film: 'het begin van een nieuw, sterk imago' 4 Kritische Zeeuws- Vlamingen zagen de première van de film'Weg van jou'. Ze kwamen enthousiast naar buiten: 'Je mag je kop best boven het maaiveld uitsteken'. Ben je eens een dagje uit, dan moet je het niet te klein aanpakken. De Zeeuws-Vlaamse delega tie die deze week bij de landelijke première van de film 'Weg van jou' in Amsterdam was, had met een maar de bovenverdieping van café-restaurant De Kroon op het Rembrandtplein afgehuurd. Daar kwamen voorafgaand aan de film vertoning zo'n 150 (oud-) Zeeuws- Vlamingen bijeen voor een 'wal king dinner'. Herman Wijffels was er ook. Ze gingen allemaal op hun paas- best - black tie en gala - over de rode loper van Theater Tuschinski. Hoofdrolspeelster Katja Herbers had verplichtingen in Amerika, maar ze liet in een videobood schap toch van zich horen. Goed en gezellig allemaal, iedereen blij. De hamvraag blijft natuurlijk: was de in Zeeuws-Vlaanderen op genomen film 'Weg van jou' voor de Zeeuws-Vlamingen een beetje te pruimen? Eric Marteijn (59), projectdirec teur van de Nieuwe Sluis Terneu- zen (NST): „Vijf, zes jaar geleden, wie had toen gedacht dat dit film- Het wordt tijd dat weals Zeeuws- Vlamingen trots uitstralen Het is sterk datje het gevoel van een streek zo weet over te brengen Zeeuws-Vlaanderen. Niet dat de telefoon bij strandcamping Groede meteen roodgloeiend zal staan. Maar 'Weg van jou' draagt bij aan een prettige, warme kijk op de re gio. Zie de film als het begin van een nieuw, sterk imago. West-, Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaan- deren worden in beeld bij elkaar Roel Brugge (32), creatief bureau in Breskens: „Ik heb gelachen. Ei genlijk ben ik niet zo'n bioscoop- ganger. Dit was speciaal. Zelfben ik er nog niet geweest, maar wat zag Saeftinghe er schitterend uit vanuit de lucht. Door de film ben je trots dat je Zeeuw bent. Je krijgt gewoon zin om te knallen in de streek. Ik ben heel benieuwd hoe mensen uit Drenthe of Friesland naar de film kijken. Zelf heb ik in Maastricht en Utrecht gestudeerd en twee jaar in Amsterdam ge werkt en gewoond. Ik kan alleen maar zeggen: 'Weg van jou' en thousiasmeert." project zou lukken? Voor mij is de film sowieso een succes, het laat zien dat je je kop boven het maai veld mag uitsteken. Als deze film lukt, dan is er in Zeeuws-Vlaande ren veel meer mogelijk. We heb ben al Sergio, Waterdunen, de nieuwe sluis. Het wordt tijd dat we als Zeeuws-Vlamingen trots uit stralen. IJzendijke gezien vanuit Boerenverdriet met de molen en de twee kerktorens, wie smelt er dan niet? Je voelt dat je aan het be gin staat van een nieuwe wereld in plaats van aan het einde van de ar rogante Randstad. Wij richten ons op Vlaanderen, dat had ik wel iets sterker willen zien. In elk geval meer dan die twee minuten Gent. Een collega van de hoofdrol speelster heeft het over Zeeuws- Vlaanderen als de 'aardappelhe- mel'. Laat dat onze geuzennaam zijn." Frank van de Vijver (49), dieren arts in IJzendijke: „Een romanti sche komedie is niet mijn genre, maar ik werd wel meegezogen in het verhaal. Het Zeeuwse dialect zat er mooi in, niet te overdreven. Ik denk dat deze film goed is voor gebracht. Dat geeft een kracht van waaruit veel moois kan ontstaan." Raquel Jimenez (45), marketing Provincie Zeeland: „Dit is een slimme manier van marketing. Als je het gevoel van een streek zo weet over te brengen, dat stoere en tegelijk Bourgondische, is dat heel sterk. Dat lukt je niet met een campagne. De streek doet wat met je. Hoofdrolspeelster Evi heeft aan het eind van de film haar oortjes en inhaler niet meer nodig, ze heeft voldoende aan wat ze hoort en ziet en kan ademen." De proeverij was onderdeel van de Dag van de duurzaamheid. Ook op tientallen andere basisscholen in de provincie stond de duurzame, zilte groente gisteren op het menu. Dat alles was opgezet door de Zeeuwse ambassadeurs van het rijksproject 'Jong leren eten'. „Veel j ongeren eten tegenwoordig te weinig groente en fruit", vertelde Brenda Jasperse. „Daar proberen wij de komende ja ren verandering in te brengen. Dit is als het ware de aftrap." Sommige kinderen van de Holt kampschool waagden zich gisteren alleen aan de zeewierchips en de crackers, maar veel jongens en mei den durfden ook een stukje vers wier in hun mond te stoppen. De reacties liepen uiteen van 'hmm, Veel jongeren eten te weinig groente en fruit heerlijk' tot 'nee, dit hoef ik echt niet meer'. Al met al viel het de meeste kinderen best mee. „Ik dacht dat het viezer zou zijn", stelde een jongen vast. Meester Mi chael Tramper hield de kinderen voor dat ze erg gezond bezig wa ren. „Zeewier is rijk aan eiwitten en ijzer. Er zit zelfs meer ijzer in dan in vlees." Pabo-student Tramper is ook de schrijver van één van de ver halen in het kinderboek 'De wereld van voedsel', waaruit gisteren op veel scholen werd voorgelezen in het kader van de Dag van de Duur zaamheid. Op de Holtkampschool kwam gedepu teerde Jo- Annes de Bat dat doen. woensdag 11 oktober 2017 PC Paul de Schrijver en Sandra Cornelissen tijdens de première van 'Weg van jou', foto nl film 'Weg van jou' stoer en Bourgondisch Jan van Damme - Eric Marteijn - Raquel Jimenez A Raquel Jimenez A Eric Marteijn De leerlingen van groep 6 van de Holtkampschool in Goes lieten zich gisteren van hun beste kant zien. Hoewel ze lang niet alle maal stonden te popelen, proef den ze allemaal een stukje zee wier. De meningen liepen uiteen. Rob Paardekam Goes - Brenda Jasperse, ambassadeur 'Jong leren eten' A Tom, Dana, Aurora en Geoffrey (vlnr) proeven samen met gedepu teerde Jo-Annes de Bat een stukje zeewier, foto mechteldjansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32