O n Burgemeesterswisselingen in Zeeland onder Han Polman Middelburgse Syriëganger vrijgesproken Doorstroming is goed voor burgemeester en gemeente 3 GEMEENTEHUIS commissaris van de Koning be schouwt dat niet als zorgelijk. „Het is voor het openbaar bestuur altijd goed dat er doorstroming is en soms zie je daarin een piekmo ment. Daar lijkt nu sprake van te zijn." Elke wisseling kan invloed heb ben op de samenwerking tussen overheden, constateert hij. „Sa menwerking is altijd gefundeerd op meerjarenafspraken, maar het is absoluut zo dat mensen het ver schil maken. Je bouwt toch iets met elkaar op. Maar ook in samen werkingsverbanden is het soms goed dat er nieuwe mensen met nieuwe ervaringen komen." In Goes koos Polman recent na drukkelijk voor een waarnemend burgemeester, met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen van maart 2018. Zo kunnen de nieuwe raadsleden zelf aangeven wat voor een burgemeester zij voor ogen hebben. Ook Kapelle krijgt waarschijn lijk een waarnemer, bevestigt Pol man. „Ik ga open het overleg in met de gemeenteraad, maar het ligt niet voor de hand dat een hele procedure wordt opgestart in de aanloop naar de verkiezingen." Dat betekent dat de commissaris binnenkort zijn t3e burgemeester zal beëdigen. Volgend jaar, na de verkiezingen, volgen nummer 14 en 15, als zowel Goes als Kapelle definitief een nieuwe burgervader strikt. OVERZICHT Geen wisseling De Middelburgse rechtbank vindt het bedenkelijk en zorgelijk dat de 23-jarige in zo'n kamp zat. Maar dat is voor de rechters nog geen reden hem daarvoor te straffen of op een andere manier zijn vrijheid nog langer te beperken. Twee weken geleden eiste officier van justitie Tom Hendriks nog vier jaar cel tegen de Middelburger. Vol gens het Openbaar Ministerie (OM) is hij door zijn uitreis in 2013 naar Syrië en het daar volgen van een training een gevaar voor de sa menleving. Want hij zou zich heb ben aangesloten bij terroristische organisaties als Islamitische Staat (IS) ofJabhat-al-Nusra, een organi satie die gelieerd is aan Al-Qa'ida. De rechtbank wijst er echter op dat IS in 2013 nog niet bestond en dat ]abhat-al-Nusra pas in eind mei van dat jaar op de terreurlijst van VN werd geplaatst. Toen was Z. al weer terug in Middelburg. De rechtbank zegt verder dat in het ge heel niet duidelijk is welk kamp hij bezocht, hoe lang hij daar was en welke training hij volgde. Zo wordt niet uitgesloten dat het om een kamp ging van het Vrije Syrische leger, een organisatie die streed te gen het regiem van president Bas- har al-Assad en destijds niet werd ^Volgens de rechters is er geen bewijs dat het kamp dat R.Z. bezocht van een terroristische organisatiewas gezien als terroristische organisatie. De rechtbank hecht veel waarde aan de verklaringen die de moeder, de broer en een vriend van de ver dachten hebben afgelegd. Tegen hen zou hij gezegd hebben dat hij in Syrië in een trainingskamp zat en terug naar Turkije vluchtte toen het werd overgenomen door een veel radicalere organisatie. Z. zelf zei tijdens de rechtszaak dat hij nooit in Syrië was en ook nooit van plan was af te reizen naar dat land. Zijn raadsman Bart Nooit- gedagt stelde ook dat er geen over tuigend bewijs is dat hij daar was. Desondanks is hij heel blij met de uitspraak. Volgens hem is het een terechte vrijspraak en vindt hij het betreurenswaardig dat de Middel burger bijna een jaar in voorarrest zat. „En niet zomaar in een gevan genis maar op de terroristenafde ling van de extra beveiligde peni tentiaire inrichting Nieuw Vossen- veld bij Vught waar een heel streng regiem heerst. Dat was heel zwaar voor hem." De rechtbank wijst er ook op dat pas in 2016 er allerlei dui delijke signalen kwamen dat Z. aan het radicaliseren was. Toen werden ook filmpjes en ander materiaal op zijn laptop gevonden die daarop wezen. De rechters vinden het dan ook verdacht dat hij in het najaar van 2016 in Duitsland in een trein richting Hongarije werd aangetrof fen, zonder treinkaart. Maar dat houdt volgens hen nog niet in dat de man toen daadwerkelijk op weg was naar Syrië om zich aan te slui ten bij een terreurorganisatie. Het is nog niet bekend of het OM in hoger beroep gaat. Tot nu toe deed het dat wel als Syriëgangers werden vrijgesproken. Volgens een woordvoerder wordt het vonnis nog bestudeerd. woensdag 11 oktober 2017 oeren Ook landelijk zijn recent behoor lijk veel burgemeesterswisselin gen geweest, signaleert directeur Ruud van Bennekom van het Ne derlands Genootschap van Bur gemeesters. „Een jaar of vijf geleden zag je dat ze veel meer op hun plek bleven zitten. Dat heeft ongetwijfeld ook te maken met de huizenmarkt. Bur gemeesters weten als geen ander dat als je ergens wordt benoemd, je ook moet verhuizen. Als het moeilijk is je woning te verkopen, ga je je niet zo snel in allerlei huis vestingsellende storten. Inmiddels gaat dat een stuk beter, waardoor burgemeesters veel mobieler zijn geworden." Over de houdbaarheidstermijn van een burgemeester vallen geen al gemene uitspraken te doen, zegt Van Bennekom. „Dat is voor elke burgemeester en elke gemeente verschillend. Maar in grote lijnen is doorstroming goed, zowel voor de gemeente als voor de burgemees ter. Maar ook voor het openbaar bestuur in zijn algemeenheid, want zo komt iemands ervaring weer op een andere plek ten goede." Na zes jaar kunnen burgemeesters worden herbenoemd. Recent kon digden diverse burgemeesters kort na hun herbenoeming hun vertrek aan. Daar is niets mis mee, vindt Van Bennekom. „Het is niet zo dat je voor zes jaar hebt bijgetekend, zoals een voetballer die onder con tract staat bij een club. Hij signaleert dat de leeftijd waarop mensen voor het eerst bur gemeester worden, de afgelopen decennia is gestegen. Die ligt lan delijk nu rond de 50 jaar. „Dat komt mede doordat veel kleine gemeen ten zijn verdwenen. Grotere ge meenten vragen van een burge meester meer bestuurlijk inzicht, ervaring en gezag." De Zeeuwse burgemeesters die dit jaar vertrokken of vertrekken naar een andere gemeente zijn allemaal rond de 55. Een strategisch mo ment voor nog een nieuwe stap in hun loopbaan. Borsele 2017: Jaap Gelok Gerben Dijksterhuis (foto) Goes 2017: René Verhulst Herman Klitsie (wnd) 2018: Herman Klitsie Kapelle 2017/2018: Anton Stapelkamp Noord-Beveland 2014: Henny van Kooten Marcel Franzel (wnd, foto) 2015: Marcel Franzel Marcel Delhez Reimerswaal 2016: Jan Huisman Piet Zoon (wnd) 2017: Piet Zoon José van Egmond Sluis 2013: Jacques Suurmond (wnd) Annemiek Jetten (foto) 2017: Annemiek Jetten Peter Cammaert (wnd) 2017: Peter Cam maert Marga Ver- mue Tholen 2014: Willem Nuis^ Ger van de Velde Vlissingen 2013: René Roep Letty Demmers (wnd) 2016: Letty Demmers Bas van den Tillaar Hulst: Jan Frans Mulder (sinds 2003) Middelburg: Harald Bergmann (sinds 2012) Schouwen-Duiveland: Gerard Rabelink (sinds 2009) Terneuzen: Jan Lonink (sinds 2003) Veere: Rob van der Zwaag (sinds 2006) De rechtbank heeft R.Z. vrijge sproken. Volgens de rechters staat vast dat de Middelburger in 2013 een trainingskamp in Syrië bezocht. Maar er is geen bewijs dat het een kamp was van een terroristische organisa tie. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31