Jong Oranje verspeelt weer punten 25 Kabinet zegt jaarlijks 25 miljoen euro extra toe Van Vleuten op achtervolging Kyrgios na één set van de baan Trump sneert weer naar NFL Jarenlang werd de broekriem aangetrokken in de Nederlandse sport. Overal werd de pijn gevoeld. Het nieuwe kabinet steekt nu jaarlijks 25 miljoen euro extra in de sport. We voelen ons gesteund in onze ambitie bij de beste tien landen te horen De lobby van NOC*NSF heeft ge werkt. In de aanloop naar de ver kiezingen probeerde de sportkoe pel bij alle politieke partijen in het verkiezingsprogramma te komen. Met niet alleen extra geld voor het selecte groepje olympiërs, ook voor de miljoenen recreatieve sporters en de aanpak van mis standen als doping en seksueel misbruik. Gisteren bleek dat de vier par tijen die het nieuwe kabinet gaan vormen hun beloftes nakomen. Jaarlijks gaat er 25 miljoen euro ex tra naar de sport. Daarvan is 10 miljoen bestemd voor de topsport, 10 miljoen voor het versterken van de sportbonden en 5 miljoen gaat naar de organisatie van internatio nale evenementen in Nederland. Het kabinet gaat ook 'steviger in zetten' op de aanpak van match- fixing, corruptie, doping en mis bruik in de sport. Vlag uit Op Papendal kon de vlag uit. Het zijn moeilijke tijden geweest, be kent NOC*NSF-woordvoerder Geert Slot. „Het vorige kabinet heeft niet geïnvesteerd in de sport en de Lotto-gelden liepen afgelo pen jaren terug. Als je dan reke ning houdt met de ontwaarding van geld, ga je er internationaal ge zien op achteruit. We hebben onze reserves flink moeten aan spreken en moesten nog efficiën ter met geld omgaan. Het was zwaar." Overal werd de pijn gevoeld. De topsportgelden gingen voor het grootste gedeelte alleen nog naar de sporten en atleten die kansrijk waren voor internationale medail les. Tot onvrede van velen. Spor ters als Jeffrey Wammes en Bas Verwijlen moesten crowdfun- dingsacties optuigen om hun olympische campagne te kunnen betalen. Commerciële teams za gen hun begrotingen teruglopen en atleten leverden salaris in. In de breedtesport hadden verenigingen het zwaar. Veel sportbonden moesten reorganiseren. De Do- pingautoriteit kon niet het gewen ste aantal tests uitvoeren, ook daar kon iedere euro maar één keer worden uitgegeven. Aan de be strijding van matchfixing werd amper wat gedaan. Het is te vroeg om nu te kunnen zeggen wie komende tijd gaat pro fiteren van de extra investeringen. Welke accenten de aanstaand mi nister van VWS gaat leggen over het totale sportbudget van 160 miljoen, is afwachten. „Maar als het om de topsportgelden gaat, zullen we bij de verdeling blijven kijken naar de investeringsplan nen en topsportprogramma's die door de bonden worden ingediend en de kansrijkheid van een sport", zegt Slot. „We voelen ons wel ge steund in onze ambitie om bij de beste tien sportnaties van de we reld te horen." Met de 5 miljoen euro voor de organisatie van bijvoorbeeld EK's en WK's is NOC*NSF ook blij. Slot: „Daarmee kunnen we de sport in de etalage zetten in eigen land." Misschien dat zelfs het olympisch vuur weer wat aanwak kert? „Dat vlammetje blijft altijd branden, leert de ervaring. Het is aan de nieuwe Tweede Kamer om die discussie weer te voeren." JONG ORANJE KIEV Jong Oranje heeft opnieuw punten verspeeld tijdens de kwali ficatiereeks voor het jeugd-EK van 2019 in Italië. In Kiev speelde de ploeg van bondscoach Art Langeler met 1-1 gelijk tegen Jong Oekraïne. Oranje kwam na een halfuur spe len op achterstand toen Denzei Dumfries van Heerenveen hands maakte in het strafschopgebied. Viktor Kovalenko schoot de penalty koeltjes binnen achter Feyenoord- keeper Justin Bijlow. Na rust maakte Ajacied Justin Kluivert de gelijkmaker na goed voorbereidend werk van Gervane Kastaneer. De buitenspeler van Kaiserslau- tern was de meest opvallende man bij Jong Oranje. De oud-speler van ADO Den Haag viel goed in en zorgde voor de meeste dreiging. Nederland probeerde een zege te forceren, maar het spel was zeker in de eindfase veel te slordig en de aanvallers waren te zelfzuchtig. De grootste talenten van ons land staan nu met vijf punten uit vier wedstrijden op een vierde plaats in de groep. Alleen de winnaars van de negen poules plaatsen zich recht streeks voor het jeugd-EK. De vier beste nummers twee spelen een play-off voor nog eens twee tickets. Jong Oranje staat nu al vijf punten achter koploper Jong Engeland. Jong Oranje miste al de laatste twee jeugd-EK's. In 2013 deed het beloftenteam voor het laatst mee aan een eindtoernooi. Stand woensdag 11 oktober 2017 BAANWIELRENNEN Anne- miek van Vleuten is voor de EK baanwielrennen, later deze maand (19 tot en met 22 oktober) in Berlijn, geselecteerd. De wereld kampioene tijdrijden op de weg uit Vleuten komt uit op de individuele achtervol ging. Elis Ligtlee ontbreekt in de grote baanploeg. Hoewel de olympisch kampioene op de keirin hersteld is van haar blessures, komt de Euro pese titelstrijd te vroeg. Ze richt zich deze winter op de wereldbekers, om volgend jaar februari in Apeldoorn op het WK in topvorm te zijn. TENNIS Nick Kyrgios (22, foto) deed gisteren weer van zich spreken bij het toernooi in Sjanghai. In zijn partij in de eerste ronde tegen de Amerikaan Steve Johnson verloor hij de eerste set met 7-6 (5) en stapte daarna zonder opgave van reden van de baan. Hij gaf zijn tegen stander en de scheids rechter een hand en ver dween daarna zonder een zichtbare blessure naar de kleedkamer. De Australiër haalde vorige week in Peking nog de finale, waarin hij verloor van de Spanjaard Rafael Nadal. Een begeleider meldde later dat Kyrgios last heeft van een schouderblessure. ALGEMEEN De Ameri kaanse president Donald Trump is de confrontatie met footballprofs uit de NFL weer aangegaan. Hij heeft aanpassingen in de belastingwetten aangekon digd onder de kreet: „Waarom krijgt de NFL gi gantische belastingvoorde len terwijl er tegelijk geen respect wordt getoond voor ons volkslied, vlag en land?" Trump ligt al een tijdje in de clinch met de NFL, omdat veel spelers voorafgaande aan de wed strijden niet met de hand op de borst het volkslied meebrullen. In plaats daar van knielen ze. Ze doen dat als vorm van protest tegen het politiegeweld tegen zwarte Amerikanen. Flinke bonus is zeer welkom voor de sport Rik Spekenbrink Rotterdam Turner Jef frey Wammes in de vertrek hal van Schip hol voor ver trek naar de Olympische Spelen van Rio de Janeiro, vorig jaar. Wammes moest een crowdfunding- actie optuigen om zijn olympi sche cam pagne te beta len. FOTO ANP -Geert Slot, NOC*NSF Uitslagen Oekraïne- Nederland 1-1 Letland - Schotland 0-2 Andorra - Engeland 0-1 gespeeld Pt (v-t) 1 Engeland 4 10 (8-2) 2 Schotland 3 6 (5-3) 3 Oekraïne 3 5 (8-2) 4 Nederland 4 5 (5-4) 5 Letland 5 2 (1-9) 6 Andorra 3 1 (0-7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25