Een op de zes mensen is 'financieel kwetsbaar' 0) mmm O O lil 16 De opslag van CO2 is voor het nieuwe kabinet een speerpunt bij het tegengaan van opwarming van de aarde. Boeren kunnen daarbij een handje helpen. Akkerbouwer Dingeman Burgers is al aan de slag. Takeaway, com Ahold- Delhaize KLIMAAT C02-0PSLAG Kort Meer nieuwe bedrijven Nederlandse ondernemers geloven er weer in. In het derde kwartaal is het aantal startende bedrijven 6 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. In juli en augus tus waren dat er zelfs 10 procent meer, meldt de Kamer van Koophandel. In totaal openden in het derde kwartaal 43.469 bedrijven voor het eerst de deuren. Ook het aantal zzp'ers nam in het derde kwartaal flink toe, met 9 procent. BAE Systems gekortwiekt Het Britse defensieconcern BAE Systems schrapt bijna 2.000 banen. Een van de redenen is de tegenvallende vraag naar het gevechtsvliegtuig Eurofighter Typhoon. De sanering is een flinke tik voor de Britse productiesector. Het is de eerste opvallende ingreep van topman Charles Woodburn. Bij BAE werken wereldwijd meer dan 83.000 mensen, van wie bijna 35.000 in het Verenigd Koninkrijk. Toename reizigers vlakt af Het aantal luchtvaartpassagiers is in augus tus iets minder hard gegroeid dan in juli, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie ACI Europe. Dat gold vooral voor luchthavens buiten de Europese Unie. Desondanks wa ren de cijfers sinds de eeuwwisseling nog nooit zo goed. De totale Europese reizigers groei kwam in augustus uit op 8,7 procent. Hergebruik booreilanden De Nederlandse olie- en gasindustrie denkt dat productieplatforms in de Noordzee her gebruikt kunnen worden voor een duur zame economie. Ze zouden kunnen worden omgebouwd om de stroom van wind molens om te zetten in waterstof. Ook zou opgevangen CO2 kunnen worden opgesla gen in de lege gasvelden onder de Noordzee. Bedrijven zijn wettelijk verplicht hun installaties op te ruimen als ze niet meer worden gebruikt. Door hergebruik, plan matig ontmantelen en het delen van kennis kunnen bedrijven de kosten beperken. Flitsen Randstad Gemalto Vergelijk het met het aanplanten van een bos om de broeikasgasuit stoot van vliegreizen te compense ren, wat Dingeman Burgers op zijn akkers doet. De meeste akkers lig gen in de winter braak. Die van Burgers zijn grotendeels groen. Na dat de uien waren gerooid, heeft de West-Brabantse akkerbouwer er mengsels van klaver, vlas, zonne bloemen en bonen gezaaid. Maar niet om straks te oogsten, legt hij uit: „In het voor jaar werk ik ze in de grond. De CO2 die in de bladeren zit, wordt zo opgeslagen in de aarde." Burgers is zijn tijd vooruit. Ach ter de schermen zijn in Den Haag en Brussel plannen in de maak om boeren deel van de oplossing te la ten zijn om de doelen van het kli maatakkoord van Parijs te halen. De land- en bosbouw zijn de enige sectoren die in staat zijn om CO2 af te vangen, zegt Roel Cle ment van boerenbond ZLTO. „An dere branches kunnen alleen hun C02-uitstoot verminderen. Wij kunnen het daadwerkelijk uit de lucht halen, door het op te slaan in gewassen en bodems." Hoewel Dingeman Burgers nu nog enkele duizenden euro's per jaar toelegt op het project, gaat het in de toekomst mogelijk geld ople veren. In Oostenrijk gebeurt dat al. Daar kunnen boeren 35 euro ver dienen per ton CO2 die ze voor vijf jaar opslaan. Dat geld komt van an dere bedrijven die er hun eigen uit stoot mee compenseren, aldus Cle ment. „KLM laat nu ver weg bossen aanplanten. Het zou ook onze ak kerbouwers kunnen stimuleren CO2 op te slaan." Die opslag werkt via een natuur lijk proces: om te groeien zetten planten CO2 via fotosynthese om Uit een analyse van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt verder dat de problematiek bij vrouwen nog nijpender is: in 2016 waren bijna 2 miljoen vrouwen 'financieel kwetsbaar'. Van deze vrouwen had 35 procent een baantje dat nauwelijks geld in het laatje bracht. Dat een miljoen mannen de eindjes in 2016 niet of nauwelijks aan elkaar konden knopen, ver klaart het CBS deels uit hun af hankelijkheid van een uitkering. Bijna twee derde van hen 'zat gevangen' in zo'n uitkering: 28 procent van de mannen ontving een bijstandsuitkering, 21 procent was afhankelijk van een arbeids ongeschiktheidsuitkering. Vrouwen meldden zich minder vaak bij de uitkeringsinstanties dan hun mannelijke lotgenoten. 17 procent van de 2 miljoen 'kwetsbare vrouwen' zat in 2016 in de bijstand, 13 procent was afhankelijk van een arbeids ongeschiktheidsuitkering. Bijna een kwart van de vrou wen had helemaal geen inkomen (23 procent). Volgens het de cijfe raars van het CBS betrof het ge huwde of samenwonende vrou wen die voor hun levensonder houd geheel afhankelijk zijn van hun partner. Een kwart van de 2 miljoen vrouwen met minimale bestaans- »Een op de tien mensen die zeer weinig te besteden hebben, werkt als zelfstandige middelen had wel een baan(tje), maar werkte te weinig uren om boven het bijstandsniveau uit te komen. Hun mannelijke lotgeno ten kwamen ook zelden of nooit aan een volledige werkweek. Ongeveer één op de tien man nen en vrouwen die vorig jaar met hun huishoudboekje worstelden, werkte in 2016 als zelfstandige. De reden voor hun penibele finan ciële situatie was het gevolg van een (te) bescheiden winst of ver liesgevende werkzaamheden, al dus het CBS. Ook al was in 2016 nog altijd 21 procent van de mannen en 41 pro cent van de vrouwen van 15 jaar tot de AOW-leeftijd financieel kwetsbaar, er is sinds 2014 sprake van enig licht aan het eind van de tunnel, aldus de CBS-onderzoe- kers. De financiële kwetsbaarheid onder mannen en vrouwen is met het recente herstel van de econo mie iets teruggelopen. Het merendeel van de finan cieel kwetsbaren was 45-plus. De groep onder de 25 jaar met een kleine beurs bestond vooral uit mannen, in de middelbare leef tijd zijn meer vrouwen dan mannen arm. Naar opleidingsniveau is er vrijwel geen verschil tussen mannen en vrouwen. Bij beide groepen is een minderheid van rond de 15 procent hoogopgeleid. Mensen met een niet-westerse achtergrond behoren relatief vaak tot de kwetsbare groep. Dat geldt voor mannen in sterkere mate dan voor vrouwen: 23 versus 18 procent. KAMER VAN KOOPHANDEL DEFENSIE LUCHTVAART GASWINNING Het Internationaal Monetair Fonds heeft zijn economische raming voor Nederland fors verhoogd, na het onverwacht krachtige economisch herstel dat ons land in het tweede kwartaal liet zien. Het IMF rekent nu op een economische groei van 3,1 procent dit jaar en 2,6 procent volgend jaar. Bedrijven worden in de toekomst beter beschermd tegen aandeelhouders die grote veranderingen willen doorvoeren. Het nieuwe kabinet wil de bedrijven een (verplichte) be denktijd geven van 250 dagen. O woensdag 11 oktober 2017 GO Het moeder bedrijf van maaltijdbezor ger Thuisbe zorgd.nl maakt een groeispurt. Het uitzendbu reau viel in de AEX het best in de smaak van de beleggers. m Eergisteren nog de schlemiel van de AEX, gisteren weer boven jan. De digitaal bevei liger sloot de rij in de AEX. 'Koolstofboer' haalt CO2 uit de lucht Annemieke van Dongen Zevenbergschen Hoek Eén miljoen Nederlandse man nen waren vorig jaar niet in staat om zichzelf financieel te bedruipen. Weliswaar had 27 procent van hen betaald werk, maar met deze 'hamburger baantjes' verdienden ze min der dan de bijstandsnorm. Leo Roggeveen Den Haag E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16