I m 14 ILLEGALEN NA ORKAAN HARVEY Wie gaat miljoenenstad Houston weer opbouwen na orkaan Harvey? Het gaat niet zonder de illegale immigranten die president Trump juist het land wil uitzetten. Violeta Alonso vult verse taco's, bakt ei eren met chorizo en schenkt kof fie in grote plastic be kers, allemaal in razend tempo. Elke ochtend staat ze met haar tacotruck op de parkeerplaats bij de oprit naar snelweg I-to, die dwars door Houston loopt. Ze baalt, want het is er de laatste weken stil. Normaal gesproken hangen hier de hele ochtend groepjes mannen en vrouwen rond, stevige werkschoe nen aan de voeten, bouwhelmen aan de riem. Ze wachten tot een aanne mer op zoek naar personeel langs komt, spreken een dagprijs af, laten Violeta nog een burrito voor de lunch rollen en stappen in het busje van de baas. Aan de slag, of ze nu een verblijfsvergunning hebben of niet. Vaak hebben ze die niet. Maar wach ten op werk hoeven de overwegend Latijns-Amerikaanse klanten van ta cokoningin Violeta nog maar zelden, in post-Harvey Houston. De Amerikaanse miljoenenstad die verzwolgen werd door regenwater is nog niet klaar met puinruimen. Maar stap voor stap begint Houston aan fase 2 na de orkaan van vorige maand: wederopbouw. De overstromingen hebben ervoor gezorgd dat 126.000 huizen zwaar beschadigd zijn. De vraag naar bouwvakkers is zo groot, dat bouwbedrijven lange wachtlijs ten hanteren en zitten te springen om extra mensen. Werkloosheid Gemiddeld liep de bouw van een huis vóór de storm al een tot twee maanden vertraging op door een aanhoudend tekort aan personeel in de Texaanse bouwsector, weet direc teur Casey Morgan van de Greater Houston Builders Association. „Die tijd loopt door de enorme vraag nu alleen maar op", vreest ze. Dat bete kent dat dakloze gezinnen langer bij familie, in hotels, tijdelijke woningen of opvanglocaties moeten blijven. Het speelt in de hele VS. De Natio nal Association of Homebuilders - de vereniging van huizenbouwers - en de vakvereniging van aannemers stellen dat 50 tot 70 procent van hun leden moeite heeft met het invullen van vacatures. En er zit weinig rekin de arbeidsmarkt: in de VS is de werk- loosheid met 4,4 procent in augustus sinds 2000 niet zo laag geweest. Voor illegale immigranten is het daardoor relatief makkelijk om aan het werk te komen in de bouw. De kans dat een bouwvakker in Houston illegaal in het land verblijft, is 1 op 4, volgens onderzoeksbureau Pew. An dere schattingen gaan er zelfs vanuit dat de helft van het bouwpersoneel er niet de juiste papieren heeft. „Ze hebben ons nodig", zegt Tony, een 32-jarige ongedocumenteerde man uit Honduras die zijn achter naam niet durft te vertellen, uit angst voor deportatie. Onder president Trump kun je zo van de straat ge plukt worden door de immigratie dienst. Tony is een van de weinigen die nog rondhangt op de parkeer plaats bij de snelweg. Hij doet alles, zegt hij, maar pakt vooral schilder werk aan. „Ik werk niet voor de grote bouwbedrijven, maar voor de klei nere onderaannemers, die vragen niet naar je papieren", legt hij uit. José, een schuchtere twintiger uit El Salvador met gloednieuwe schoenen met stalen neuzen, zegt dat hij op een goede dag zo 200 dollar verdient. Na orkaan Katrina in New Orleans in 2005 waren het ook illegale immi granten die de stad renoveerden. Ge orge W. Bush schortte destijds een aantal arbeidswetten op, waardoor aannemers mensen konden aanne men zonder te checken of ze een ver blijfsvergunning hadden. Wie docu menten was kwijtgeraakt in de storm kon zo toch werken, was het idee. Het zorgde ook dat immigranten zonder papieren beschimmelde ge bouwen leegruimden en daken repa reerden. Ze vormden een kwart van het leger bouwvakkers in de stad, schatten onderzoekers van de uni versiteit in Berkeley. Vaak werden ze slecht, te laat of niet betaald. Werkvisa Bouwbedrijven die volgens het boekje willen werken, luiden nu de noodklok. President Trump moet immigranten niet wegjagen, maar juist legaal binnenhalen, vinden ze. De nationale vakvereniging van hui zenbouwers pleit voor tijdelijke werkvisa. Het zou Houston enorm helpen, denkt ook Jeff Nielsen, vice- voorzitter van de Houston Contrac tors Association. „Op korte termijn zou het geweldig zijn als de immigra- tieregels worden versoepeld, zodat onmiddellijk meer vakmensen het land in kunnen." Het is onwaarschijnlijk dat Trump, gekozen om zijn anti-immigratie plannen, de mogelijkheden verruimt of een oogje toeknijpt. De immigra tiedienst arresteert onder Trump juist 43 procent meer mensen die il legaal in het land zijn dan vorig jaar. Texas nam vorige maand nog een wet aan die ook de lokale politie toestaat naar verblijfspapieren te vragen. Violeta Alonso ziet het effect. Rondhangen, zoals Tony, durven veel illegale dagarbeiders niet meer. Maar werk is er nog steeds. Ze delen nu grif telefoonnummers uit aan poten tiële bazen, die vooraf afspreken waar en hoe laat ze hen oppikken. En dat is niet altijd op de parkeerplaats waar Alonso taco's verkoopt. „Vroeger stonden hier om 6 uur 's ochtends wel 50,60 mensen op werk te wach ten. Dat is voorbij. Slecht voor mijn business." PUERTO RICO woensdag 11 oktober 2017 PC Houston zoekt herbouwers Karlijn van Houwelingen Houston Ravage in Hous ton, nadat Harvey is overgetrokken, foto REUTERS Links: veel van Vio- letta's klanten zijn il legale dagarbeiders. Het is minder druk aan de kraam nu de arbeiders sneller werk vinden, fotokar- LIJN VAN HOUWELINGEN Rechts: er moet heel wat opgeruimd en opgebouwd wor den. FOTO AP Het door de or kaan Maria geteis terde Ameri kaanse grondge bied in de Caribi sche Zee heeft nog steeds con crete hulp nodig. Er vielen 34 doden en Puerto Rico zit met een miljarden- schade. President Trump maakte het niet beter door ter plaatse menigeen op de kast met tek sten dat de eiland bestuurders de VS op kosten jagen en deze orkaan 'geen echte ramp is zoals Katrina'l. Meer wordt verwacht van vice-president Mike Pence. Hij- sprak al met af vaardiging uit enige getroffen ge meenten en zegde toe dat de Ameri kaanse regering 'alles op alles zou zetten om Puerto Rico te helpen met de wederop bouw. I e Fajita de Res I Fajita de Polio 'Nopales Azado de Puerco Carnitas Barba coa I Bhicharron ö'stec a (au a 'a Mexica

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14