Krijgt mijn moeder nu betere zorg? Pechtold Hier en daar een knieval Blij met ontwikkelingshulp EUWS 11 REGEERAKKOORD RUTTE Bij de verkiezingen was voor kiezers geen enkel ander onderwerp zó belangrijk als de zorg. Dat trekt het nieuwe kabinet zich aan. n het regeerakkoord worden alle voorwaarden geschapen om de zorg voor onze ouderen te verbete ren: extra geld, meer personeel en nieuwe kwaliteitseisen. De coalitie heeft op den duur 2,1 miljard euro ex tra gereserveerd voor goede verpleeg- zorg. Dat geld is nodig om extra per soneel te kunnen aantrekken. Want bij de zorg geldt: hoe meer handen aan het bed, hoe beter de kwaliteit. Toch is de laatste tijd het besef ont staan dat er meer nodig is dan goede lichaamsverzorging. De kwaliteit van leven moet centraal te staan. Oude ren in de nadagen van hun leven hebben behoefte aan liefdevolle zorg, die is afgestemd op hun persoonlijke wensen. Als het nieuwe kabinet die stap met de sector kan zetten, dan is de ouderenzorg op de goede weg. De vraag is of uw oude moeder er de komende jaren op vooruit gaat als ze nog helemaal niet toe is aan het te huis, maar ziekenhuiszorg nodig heeft. De eerstehulpposten zitten de laatste tijd vol met ouderen die het thuis niet redden. Daar heeft Rutte III ook geen oplossing voor. Daarnaast moeten ziekenhuizen en wijkverplegers straks zuinig zijn met het verstrekken van behandelin gen. Het is de bedoeling dat daarmee uiteindelijk 1,9 miljard euro wordt bespaard. In elk geval houdt ze het zelfde zorgpakket, want daar doet de nieuwe coalitie niets aan. Ook blijft het eigen risico de komende kabi netsperiode staan op 385 euro, al zul len de zorgpremies daardoor wel stij gen. Want de burger moet bevriezing van het eigen risico zelf ophoesten. Het kabinet doet ook moeite om te zorgen dat mensen in hun porte monnee niet de dupe worden van verschillende eigen bijdragen. Bur gers die veel zorg ontvangen vanuit de gemeente, zoals thuiszorg, en daardoor eigen bijdragen 'stapelen', krijgen het minder zwaar: er komt een abonnementstarief van 17,50 euro per vier weken voor huishou dens die gebruikmaken van gemeen telijke voorzieningen. Mensen met een modaal inkomen zijn hierdoor misschien wel 200 euro per maand minder kwijt, melden belangenver enigingen. En ook de eigen bijdragen die zorg instellingen berekenen, worden ver laagd. Verder blijft er ruimte voor ge meenten om lagere eigen bijdragen vast te stellen, bijvoorbeeld bij man telzorg. Per saldo komt de nieuwe coalitie niet met nieuwe grootscheepse be- t Het besef is er nu dat het om meer gaat dan goede lichaamsverzorging, het gaat om kwaliteit van leven zuinigingen op de zorg. De komende jaren wordt 1,65 miljard euro be spaard, maar vooral door de toename van het aantal behandelingen in te dammen en de kosten van genees- en hulpmiddelen te beperken. Beleid dat vertrekkend minister Schippers al met veel succes uitvoerde. Toch maakt het Centraal Planbu reau zich druk over de verschraling van zorg. Maar de coalitie denkt dat de gezondheidszorg nog veel goedko per kan, zonder in te leveren op kwa liteit. Bijvoorbeeld door moeder thuis zelf metingen te laten uitvoe ren en op afstand mee te kijken. Door de huisarts minder snel te laten doorverwijzen. En door de bureau cratie uit de weg te ruimen. Zo kan de groei van de zorgkosten binnen de perken blijven. Want laat er geen misverstand over bestaan: de komende jaren komen er - ondanks de ingeplande bezuinigingen van 1,65 miljard euro per jaar - vele miljarden bij voor zorg. De overheidsuitgaven stijgen nog altijd van 67 naar 78,5 miljard euro per jaar. gelukt. Punt van zorg is wel dat er geen linkse partij aan zijn zijde is gekomen. SP, PvdA, GroenLinks: ze be dankten allemaal voor de eer. Geen wonder dat D66 juist uit die hoek de hardste oppositie verwacht. Dus benadrukte Pechtold gisteren hoe hij een 'ontzet tend progressief akkoord uit het vuur heeft weten te slepen. Op het gebied van klimaat ('We halen Parijs!'), op onderwijs ('de grootste investering!') en er komt zelfs een proef met legale wietteelt. En mocht de PvdA nog iets te zeuren hebben: Pechtold claimt al vast dat de inkomensver schillen kleiner worden tussen rijkere en armere burgers. Pechtold kan een akkoord met twee christelijke par tijen ook best verkopen aan zijn achterban. Zijn hele verkiezingscampagne voer de hij onder de noemer dat hij een 'constructieve partij' wilde zijn. Het leverde ne gentien zetels op, dus blijk baar pruimen zijn kiezers een knieval hier en daar om D66 in een kabinet te krijgen. Dat wil niet zeggen dat er geen pijn wordt geleden. Of de euthanasiewet voor mensen die hun leven vol tooid vinden er ook echt komt, is afwachten. En op milieugebied had Pechtold ongetwijfeld verder willen gaan dan alleen de doelen van het Parijs-akkoord. Ook bij immigratie is gekozen voor een rechtsere koers. Waar Pechtold in het ge weer kwam tegen de Tur- kije-deal, pleit zijn regeer akkoord nu voor méér van dat soort afspraken met lan den rond Europa. Een knie val misschien, maar wel een die hij denkt te kunnen ver dedigen, de komende jaren. Gert-Jan Segers hoopte de Christenunie te laten groeien bij de verkiezin gen, of anders wel relevan ter te worden. Dat laatste is geslaagd, nu CU als junior partij aanschuift. Daar ho ren compromissen bij, weet de verantwoordelijke Se gers als geen ander. En ja, als zo'n beetje je politieke tegenpool (Pechtold) ook aan tafel zit, lijdt ook Segers pijn. Zo komt het door hem zo vurig gewenste kinder- pardon er niet. „Een enorm bittere pil. „Het is echter wel een pil die zijn Kamerlid Joel Voor dewind moet slikken, want die streed er op bijna acti vistische wijze voor. Segers zal er dus oog voor moeten houden dat Voordewind geen gekke sprongen gaat maken als hij onder druk wordt gezet door zijn ach terban. Hoewel het niet één op één tegen elkaar kan worden weggestreept, weet Segers ook dat hij door fors meer geld voor ontwikke lingssamenwerking dezelf de vluchtelingen op een an dere manier kan helpen. Verder kan Segers pronken met het voorkomen van on gewenste zwangerschappen - en dus óók het voorko men van abortussen - en met meer geld voor gezin nen door het verhogen van het kindgebonden budget en de kinderbijslag. Segers heeft daarbij het geluk - of de zegen - van een bijna Noord-Koreaanse achterban. Er is doorgaans weinig gesputter onder zijn kiezers als de voorman een koers uitzet. Toen via deze krant uitlekte dat er op me- disch-ethisch terrein een compromis was gesloten met D66, was Segers aan vankelijk woedend. Werd hij bespeeld? Maar al gauw kwam er blijdschap voor in de plaats: de telefoon stond niet ineens roodgloeiend door boze kiezers. woensdag 11 oktober 2017 Liefde, met de hand op de knip Edwin van der Aa Den Haag Alexander Pechtold wilde per se een plek voor zijn partij in het kabinet. Dat is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11