Wordt Nederland veiliger? Rutte Normaal doen Buma Duidelijk CDA-stempel 10 REGEERAKKOORD RUTTEII Het nieuwe kabinet probeert Nederland veiliger te maken door de aanscherping van anti terreurwetten. Op die manier moet de kans op een aanslag kleiner worden. zich op een structurele investering kan verheugen die oploopt naar 1,5 miljard euro. De krijgsmacht kan dat geld goed gebruiken. Het plan is dat daarmee alle achterstanden worden weggepoetst, dat de strijdkrachten weer beter kunnen worden ingezet voor missies en dat vervanging en vernieuwing van verouderd materi eel ermee wordt betaald. Wel gaat Nederland meer samen werken met andere Europese landen: we gaan 'carpoolen' met militair ma terieel en kopen gezamenlijk materi eel aan. Ook in de politie wordt geïnves teerd. Voor wijkagenten en recher- i Hardere aanpak jihadi's, extra geld voor leger en celstraf beter uitzitten cheurs wordt 267 miljoen euro extra uitgetrokken. Voor cybersecurity komt nog eens 95 miljoen euro be schikbaar, dat deels ook aan defensie wordt gespendeerd. Geen van die maatregelen wordt overigens betaald door de opbrengst uit verkeersbonnen of andere boetes. Dat geld gaat vanaf nu niet meer naar het ministerie van Veiligheid en Jus titie, maar op de grote berg belas tinggeld. Het kabinet manifesteert zich niet - anders dan Rutte II - als een kabi net van law and order. Dat is met de dalende misdaadcijfers misschien ook niet nodig: er worden vooral wetten gemaakt die recht doen aan het rechtvaardigheidsge voel van burgers. Zo mogen veroor deelden niet meer automatisch na twee derde van hun straf uit de cel en straffen mogen niet met meer dan twee jaar worden ingekort. Geweld- en zedenplegers moeten bovendien straks naar hun rechtszit ting komen, als ze in voorlopige hechtenis zitten. Zo moeten zij hun slachtoffers verplicht onder ogen ko men. Er komt daarnaast voortaan één rechtbank waar zaken worden afge handeld waarin agenten verdacht zijn. Die voelden het als een zware last tussen andere verdachten in de bankjes te moeten zitten. Om burenruzies te beslechten ko men er experimenten met buurt- rechters die, tegen een klein bedrag, eenvoudige zaken afhandelen. Op het terrein van asiel kiest de co alitie een rechtsere koers. Er wordt ingezet op meer 'Turkijedeals': vluchtelingen worden zoveel moge lijk buiten Europa opgevangen. De diensten om asielzoekers uit te zet ten krijgen meer geld. Ook komt er geen nieuw kinderpardon om meer minderjarige asielzoekers een ver blijfsvergunning te geven. Illegalen mogen voortaan twee weken in bed- bad-brood-locaties blijven. Daarna moeten zij meewerken aan hun ver trek. eradicaliseerde moslims die in terreurgebied zijn geweest worden in de toekomst vervolgd, ook als niet vaststaat dat ze hebben meegevochten in de jihad. Dat is onderdeel van een serie maat regelen die het nieuwe kabinet neemt tegen terreur. Zo moeten jihadgangers langer in de cel kunnen worden gehouden als het bewijs tegen hen nog niet rond is. Daarnaast moet radicalisering worden voorkomen: er komen maat regelen om haatpredikers geen po dium te geven. Óp haatzaaien komt bovendien twee jaar cel te staan, in plaats van één jaar nu. Het is CDA, VVD en Christenunie niet gelukt om een einde te maken aan buitenlandse financiering voor moskeeën in Nederland. De partijen wilden dit graag verbieden om de in vloed van radicale organisaties, of landen als Qatar en Saoedi-Arabië te beperken. Voor contraterrorisme wordt in totaal 13 miljoen euro extra per jaar beschikbaar gesteld. Defensie neemt terrorisme boven dien nadrukkelijker mee als argu ment bij het bepalen waar de strijd krachten worden ingezet. Missies worden langer in duur en groter in omvang, zegt het kabinet. Eerder lekte al uit dat Defensie Nog één keer wil Mark Rutte zijn kunstje doen: als premier een kabinet leiden. Als pragmaticus pur sang bindt hij ditmaal liefst drie andere partijen aan de zijne. Geen sinecure. Tege lijk is de WD vooral een doordenderende machts machine geworden. Waar hij in het verleden vooral inzette op law and order, floot Rutte in de campagne een ander deuntje. 'Nor maal doen' en een beetje meer koopkracht voor hard werkende Nederlanders was nu zijn boodschap. In dat opzicht levert Rutte wel. Modale Nederlanders genieten lastenverlichting en voor het onvervalste WD-geluid kan hij stren ger asielbeleid overleggen. Verder komt hij wel in rus tiger vaarwater, want met zijn vorige regering zat er niet meer in dan bezuini gen. Nu is er investerings ruimte. Een klein beetje lucht geven aan de burger via een ruimere koopkracht is het eerste wapenfeit. Toch loopt Rutte op een dun koord, bleek deze week. Toen de afgelopen dagen ophef ontstond over de 'af- losboete' voor huizenbezit ters, wist de partijleider niet hoe snel hij dat moest afzwakken. Rutte moet be seffen: wie zo lang aan de macht weet te blijven, wordt ook kwetsbaarder. Onherroepelijk komt het moment (Kok en Balken ende hadden het ook) dat de kiezer je zat is. Tot dan zal van Rutte als manager van de coalitie het uiterste worden gevraagd. Met 76 zetels is het over wicht in de Kamer fragiel. Niet voor niets nam hij deze week uren de tijd om zijn fractie naar het akkoord te laten kijken. Pas na een driegangendiner durfde hij iedereen te laten beloven: hier houden we ons aan. CD A-leider moest als enige van de vier partijleiders een gedaantewisseling onder gaan: als afzwaaiend lid van de niet zo constructieve oppositie diende hij zich in het maatpak van de coalitie politicus te hijsen. Waar hij eerst 'nee' zei, klinkt nu opeens het jawoord. Dat is wennen voor de achterban. Dat het CDA er niet in geslaagd is de basis beurs in ere te herstellen, is een hard gelag voor de CDA-jongeren. Al hadden die beter kunnen weten: de geschiedenis leert dat her vormingen van een vorig kabinet zelden ongedaan worden gemaakt - vooral als daar veel geld mee is ge moeid. Buma heeft even min kunnen voorkomen dat er een proef komt met legale wietteelt, terwijl zijn partij vindt dat alle coffee shops moeten sluiten. Tegelijkertijd drukt Buma een duidelijk CDA-stempel op het regeerakkoord door gezinnen in de midden klasse het meest te laten profiteren van de lastenver lichting. Daar zitten de kiezers die de partij de ko mende jaren verder hoopt terug te winnen. Ook op zijn scorekaart: de invoering van de maat schappelijke diensttijd. Vooruit, het is geen dienst plicht, laat staan een mili taire, maar Buma is er dik tevreden mee, vooral omdat WD en D66 weinig op hadden met het idee. Nog sterker gold dat misschien wel voor het Wilhelmus, dat dankzij Buma straks weer door de klaslokalen galmt. Toch dient zich nu al hoofdpijn aan. Buma is de enige van de vier die sinds 15 maart terrein verliest in de peilingen. In dat opzicht worden de raadsverkiezin gen een eerste grote test. woensdag 11 oktober 2017 GO Carpoolen met het materieel Tobias den Hartog Hanneke Keultjes Den Haag De ellenlange formatie kwam Sybrand Buma eigenlijk wel goed uit. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10