Fracties zijn positief over regeerakkoord i tJ Pechtold blijft fractievoorzitter: 8 de formatie Hij had best minister willen worden, maar D66-leider Alexander Pechtold (51) kiest ervoor fractievoorzitter van zijn partij in de Tweede Kamer te blijven. „Een verstandige keus, vindt mijn moeder." Ik zou het leuk vinden weer als bestuurder aan de slag te gaan. Maar ik ben pas 51. Ik mag nog 19 jaar Dag 209 Deborah Jongejan Den Haag Helemaal vanzelf ging het niet. Urenlang namen de Kamerleden de tijd om achter gesloten deuren het regeerakkoord te lezen en er over te discussiëren. Elke fractie zat op een eigen locatie buiten het Ka mergebouw, verspreid over Den Haag, om al te veel pottenkijkers buiten de deur te houden. Toen de partijen vanaf half acht 's avonds één voor één naar buiten kwamen, brachten ze een eensgezinde bood schap: er is steun. Wel hadden CDA, D66 en Chris tenunie 'een paar kleine, tekstuele dingen' aan te merken, die de on derhandelaars vanochtend zullen bespreken aan de formatietafel. De partijleiders wilden niet zeggen waar het precies om gaat, maar be zweren dat het definitieve steun voor het akkoord niet in de weg staat. Bij het CDA gaat het niet eens om geld, stelt CDA-Kamerlid Mau- rits von Martels. „Het is niet iets waar we niet uit kunnen komen", verzekerde ook D66-leider Alexander Pechtold. „Zo nu en dan zat er iemand bij ons, die zei: hier staat een d waar een t moet staan." De grootste partij VVD had de meeste tijd nodig voor een fiat voor de onderhandelaars Mark Rutte en Halbe Zijlstra. De liberalen hadden geleerd van de vorige kabinetsfor matie, toen de fractie onder hevige tijdsdruk akkoord moest gaan. Kort daarop brak de opstand in de partij uit over de inkomensafhankelijke zorgpremie en moest de WD her onderhandelen met de PvdA. „We nemen nu veel meer tijd. Zo leren we altijd weer. Ook ik", aldus Rutte, voordat hij het akkoord met zijn fractie ging bespreken. De Kamerleden zaten nog in be raad toen deze krant al naar de drukker moest, maar volgens een VVD-woordvoerder klonken er 'positieve reacties' op het akkoord. Hij stuurde ter illustratie een foto de wereld in van een breed la chende Rutte, die in een toetje le pelde. Lastig Toch zijn er wel punten in het re geerakkoord die lastig liggen bij de diverse fracties. De VVD krijgt veel kritiek op het plan om een eigen- woningforfait in te voeren voor huizenbezitters die hun hypotheek volledig hebben afgelost. Ook bij het CDA stromen daarover de reac ties binnen, erkende CDA-partij- voorzitter Ruth Peetoom. D66 moet slikken dat euthanasie bij een voltooid leven deze regeerperiode niet mogelijk wordt gemaakt, een belangrijk verkiezingsthema voor de partij. ChristenUnie-voorman Gert-Jan Segers noemt het 'een enorme, bit tere pil' dat het kinderpardon voor minderjarige asielzoekers niet wordt uitgebreid, ook al omdat er geen Kamermeerderheid voor is. „Er zitten compromissen in het ak koord die lastiger zijn. Maar we hebben gezegd: we kunnen hier voor tekenen, we gaan dit avontuur aan." Het is veelzeggend dat de partij leiders Buma, Pechtold en Segers hebben besloten om in de Tweede Kamer te blijven, hoewel Buma en Pechtold best een plek in het kabi net hadden gewild. Vanuit hun rol als fractievoorzitter willen ze er voor zorgen dat hun partijgeluid niet ondersneeuwt in de moeilijke compromissen van Rutte III. Onder zijn ogen tekenen zich donkere, diepe krin gen af. De 208 dagen van onderhandelen over het nieuwe kabinet hebben een wissel getrokken. Het regeerakkoord is af, net als het besluit over zijn ei gen toekomst. „We zijn hier op mijn werkkamer", zegt hij vanachter het bureau in de kamer die van de fractievoorzitter van D66 is. „Dat beeld is gaan leven, maar dat heb ik nooit zo gezegd of bedoeld. Mijn doel was D66 in een kabi net krijgen. Niet mijzelf." „Ik heb hem heel lang voor me uitgeschoven, maar de stabiliteit van de coalitie staat voorop. Ik zou het ongelooflijk leuk vinden weer als bestuurder aan de slag te gaan, maar ik ben pas 51 jaar. Ik mag ten minste nog 29 jaar. En er is nóg een overweging: ik doe hier mijn thuisfront een groot plezier mee. Ik heb tijdens mijn vorige ministerschap veel niet ge zien van de jongste jaren van mijn kinderen. Nu ze 13 en 14 jaar zijn, wil ik ze richting volwassenheid blijven begeleiden." „Nee, ik heb vorige week weer een ouderavond ge mist en dat zal niet voor het laatst zijn. Maar ik heb wel het gevoel dat ik als fractievoorzitter net iets meer over mijn tijdsindeling ga." „Als een verstandige keus, mijn moeder voorop, als ik haar tot het thuisfront mag rekenen. Zij leeft heel erg mee. Zij vindt dat ik ook de verantwoor delijkheid heb dit goed te blijven doen. Bij ons thuis is wel de houding: aan jezelf denken, doe je als laatste." „Daar zijn allerlei theorieën over, maar ik kijk naar mijn eigen situatie." „Eh, er zijn altijd mensen die willen meedenken. Er is weieens gesproken over wat goed is voor de coalitie. Dan kun je twee verhalen neerzetten, dinsdag 10 oktober 2017 GO 9 oktober Rutte III lijkt uit de startblokken te kunnen. De Tweede Kamer fracties van CDA, D66 en Chris tenunie hebben gisteravond in gestemd met het nieuwe re geerakkoord. Ook bij de VVD klonken positieve geluiden. Het akkoord wordt naar verwachting vanmiddag gepresenteerd. Premier Mark Rutte. A Gert-Jan Segers. fotosanp 'Ik heb al te veel van mijn kinderen gemist' Tobias den Hartog en Jan Hoedeman Den Haag U wilde toch minister worden? Was het een moeilijke afweging? U gaat vast niet minder werken als fractievoor zitter dan als minister. Hoe heeft het thuisfront het nieuws ontvan gen? Bent u niet bang dat u de bedrijfsleider van dit kabinet wordt, zoals ook PvdA'er Diederik Samsom werd verweten? Heeft premier Rutte zich eigenlijk met uw be sluit bemoeid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8