u Zeeuws-Vlaanderen in woord en beeld Tegenstanders speelkooi Othene eisen een ton van de gemeente Bestaande startgroepen 7 INGHELOSENBERGHE KINDEREN VANAF HUN TWEEDE JAAR WELKOM OP SCHOOL deel, ook hun kroost profiteert, al dus d'Haens. „Peuters stromen na de startgroep direct in bij de kleu ters. Dat is goed voor hun ontwik keling. Ze kennen het gebouw en de juffen en meesters al. Daardoor is de stap naar de kleuters minder groot. Peuters worden ook betrok ken bij de programma's van ou dere kinderen, wat de doorstro ming ten goede komt." Op de voorschoolse opvang leren ze verder hun motoriek te verbete ren en tellen. „Ook doen we veel aan taal. Kinderen hebben zo een bredere basis als ze naar de kleuter groep gaan." Voor veel ouders komt het project dan ook als geroepen. „Ze vroegen zich af: 'Waarom kan het in Clinge wel en hier niet?'. Vooral voor kin deren met een taalachterstand of met problemen in de gezinssituatie is dit heel belangrijk." De andere reden voor de vorming van startgroepen is minstens zo zwaarwegend. „Dit is echt een wa pen in de strijd om te voorkomen dat kinderen naar België gaan." d'Haens kent twee gezinnen die hun peuter naar een Vlaamse school wilden sturen, maar nu spe cifiek voor Sint Jansteen hebben ge kozen. Een goed signaal, hoewel d'Haens niet verwacht dat geen en kele peuter meer de grens over trekt. „Dat heeft financiële redenen. Hier vragen we een vergoeding, in België is het bijna gratis. Voor ons is dat onhaalbaar." Toch zijn startgroepen een reu- zenstap. „Wij bieden ook meer kwaliteit, denk ik. Omdat peuters direct doorstromen naar de kleu tergroep in hetzelfde gebouw. En door de bouw van onze nieuwe school, is het ook aantrekkelijker kinderen naar Inghelosenberghe te sturen." SINT JANSTEEN Niet alleen in Sint Jansteen, ook in Hulst gaan veel peuters naar een school in België. Een busje van basisschool De Bron in De Klinge rijdt zelfs door Hulst om leerlingen op te halen. Daarom zijn ook bij de Hulster basisscholen Moerschans, No- belhorst, Willibrordus en We reldboom dit jaar startgroepen geformeerd. Perspecto trekt samen met Stich ting Katholiek Onderwijs Hulst (SKOH) en de kinderopvangor ganisaties Foxkidz en de Tivoli de kar. Op de Willibrordus is dit school jaar één groep gestart voor 20 peuters. De groep op de Moer schans biedt plaats aan 14 kinde ren. Op de Nobelhorst zijn 43 peuters verdeeld over twee groe pen, de Wereldboom heeft, ver deeld over twee groepen, 34 kin deren. De startgroepen moeten kinderen voor Zeeuws-Vlaamse basisscholen behouden. De nood is hoog, laten cijfers uit 2015 zien. In de leeftijd van 5 tot en met 12 jaar gaat 6 procent van de Hulster kinderen over de grens naar school, in Sint Jansteen 9 pro cent. Dat staat in schril contrast met Clinge (een kwart) en Nieuw Namen (35 procent). Hulst en Sint Jansteen zijn dit schooljaar begonnen met startgroepen. Om te voorkomen dat peuters naar Belgische scholen gaan, al zal dat nooit helemaal voorkomen kunnen worden. Het dorp ligt niet op de grens, toch gaan ook in Sint Jansteen heel wat kinderen naar een Vlaamse school. Karei d'Haens, directeur van de basisscholen Inghelosenberghe in Sint Jansteen en de Heikantse Hei- depoort, weet dat het om ongeveer de helft van de peuters gaat. En dat moet anders. Zoge noemde startgroepen, waarin kin deren net als in België vanaf hun tweede welkom zijn, moeten de oplossing zijn. Sinds dit schooljaar zijn er twee groepen op Inghelo senberghe. De 32 peuters krijgen er voorschoolse opvang. Soortge lijke groepen zijn er al in grens plaatsen Sas van Gent, Koewacht, Heikant, Nieuw Namen en Clinge. Behalve onderwijsgroep Per specto zijn ook kinderopvangorga- Peuters stromen direct in bij de kleuters. Goed voor de ontwikkeling nisaties erin betrokken. Ouders die hun kroost voor minimaal twee dagdelen naar school in Sint Jansteen sturen, krijgen een dag deel gratis. Niet alleen voor papa en mama een (financieel) voor- Van d'Ee tot Hontenisse nemen de schrijvers de lezers mee door heel Zeeuws-Vlaanderen. Ze doen dat aan de hand van de 38 originele ge meentewapens. Zoveel gemeenten telde Zeeuws-Vlaanderen in 1814, toen het officieel bij de provincie Zeeland kwam. Het aardige van het boek is, vindt De Koning, ontwer per van de Zeeuws-Vlaamse vlag, dat ook de schimpnamen van alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten erin staan en worden verklaard. Zoals 'mensenbranders' voor inwoners van Retranchement. Zij staken ooit in het Zwin een schip in brand met opvarenden die de pest hadden. Negentig pagina's dik wordt het boek met tweehonderd illustraties. De prijs is voorlopig vastgesteld op 21,90 euro. Inschrijven voor 31 okto ber kan bij flandria@zeelandnet.nl, met vermelding van naam en adres. Bij voldoende belangstelling ver schijnt het boek in december. De groep omwonenden die al bijna tien jaar strijdt tegen de speelkooi, beroept zich op een uit spraak van de rechtbank in Mid delburg. Deze oordeelde in 2015 dat de gemeente Terneuzen de speelkooi mag laten staan, maar dat die elke dag van 21.00 uur tot 8.00 uur afgesloten moet zijn. Ter neuzen ging in beroep, maar ver loor bij het gerechtshof in Den Bosch. Een onderdeel van de uitspraak door de Middelburgse rechter was ook dat de gemeente Terneuzen een dwangsom van 2500 euro per dag, oplopend tot een maximum van 100.000 euro, moet betalen, als zij in gebreke blijft. Volgens tegen standers heeft de gemeente niet aan de uitspraak voldaan. Ze eisen daarom de volledige dwangsom op. Volgens de Terneuzense wet houder Cees Liefting is de speel kooi steeds afgesloten. Vrijwilli gers hebben dat op zich genomen. Als de kooi toch open was, was er aldus Liefting sprake van 'braak', was het slot geforceerd. Wat be treft de gemeente gaat het om overmacht. Liefting hoopt dat de kwestie met bezwaarmakende omwonen den 'minnelijk kan worden ge schikt'. Hij wijst erop dat de speel kooi er is gekomen mede op ver zoek van de wijk. Tegenstanders verzetten zich, omdat zij overlast vreesden en vonden dat de ge meente hun bezwaren niet serieus nam. dinsdag 10 oktober 2017 de motoriek van peuters te verbeteren. Ook taal en tellen staan centraal Huisjes bouwen met blokjes om in de startgroep. foto boaztimmermans Startgroep is 'wapen in de strijd' Bob Maes -Karei d'Haens, directeur Een nieuw, rijk geïllustreerd boek over Zeeuws-Vlaanderen staat in de steigers, geschreven door streekkenners bij uitstek Dingeman de Koning en Henk van den Berg uit Axel en Levien de Groote uit Schapenbout. Harmen van der Werf Axel Aan de al jaren durende soap rond de omstreden speelkooi in de Terneuzense nieuwbouw wijk Othene is een nieuwe afle vering toegevoegd. Tegenstan ders eisen 100.000 euro scha devergoeding van de ge meente. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77