Praten over zelfmoord helpt Zeeland Seaports geeft manager de zak 3 ProRail investeertin aanpak suïcide Vaak willen mensen niet echt dood, maar alleen van hun problemen af MAATREGELEN Zeeland Seaports geeft een commer cieel manager de zak, ook al pleit een forensisch onderzoek hem vrij van lekken. Dat blijkt uit interne mede delingen waarover de PZC beschikt. De directie van het havenbedrijf wil niet reageren op personele kwesties. Afgelopen zomer lekte een e-mail van Dutch Offshore Contractors (DOC) in Vlissingen aan commerci eel directeur Marjolein Warburg van het havenbedrijf uit naar verschil lende media. Daarin klaagt DOC dat het allang met Zeeland Seaports on derhandelt over uitbreiding van zijn terrein aan de Westhavenweg in Vlissingen, maar dat het havenbe drijf plots voorrang geeft aan Dong Energy. In de mailwisseling beklaagt DOC-directeur Dave Hangoor zich ook over bruusk gedrag van War burg. De mailwisseling is in bezit van de PZC. De directie van ZSP liet vervolgens een extern bureau forensisch onder zoek doen naar het lek. Dat onder zoek richtte zich op één van de com mercieel managers, die meteen op non-actief werd gezet. Onder meer zijn bedrijfsteleföon is binnenste buiten gekeerd. Uit interne medede lingen blijkt nu dat de manager vrij uit gaat. Het forensisch onderzoek heeft geen bewijs op tafel gebracht dat de medewerker vertrouwelijke bedrijfsinformatie heeft gelekt. De onderzochte commercieel manager Hoewel er geen bewijs is dat een manager informatie gelekt heeft, is de man ontslagen komt echter niet ongeschonden uit de strijd, leert een andere interne mededeling van de directie van Zee land Seaports aan het personeel. Er is 'in onderling overleg besloten de ar beidsrelatie te beëindigen', meldt de top van het havenbedrijf. Bronnen binnen en buiten het havenbedrijf zeggen dat de commercieel manager tot ontslag is gedwongen. De direc tie zou geen vertrouwen meer in hem hebben, zeggen ze. De gang van zaken heeft de ver ziekte sfeer op de werkvloer verder verslechterd. Werknemers zijn boos over de manier waarop met de com mercieel manager maar ook met an dere collega's én een aantal bedrijven is omgesprongen. De Onderne mingsraad (OR) stuurde ZSP-direc- teur Jan Lagasse ruim een maand te rug een brandbrief. De brief, die werd verspreid onder het personeel, lekte een dag voor de bekendmaking van het fusieplan van Havenbedrijf Gent en Zeeland Seaports uit. Volgens de OR meet de directie met twee maten, omdat er ook een onderzoek naar commercieel direc teur Warburg had moeten worden ingesteld. Die heeft in een mailwis seling met het bedrijf DOC collega's weggezet als 'ratjes'. De OR vindt het kwalijk dat drie medewerkers door haar in diskrediet zijn gebracht. De werknemersvertegenwoordiging stelt dat Warburg, die ook enkele be drijven tegen zich in het harnas heeft gejaagd, haar functie niet meer kan uitoefenen: 'zij geeft blijk van ern stige onbekwaamheid'. Ook vindt de OR de 'manier waarop met dit foren sisch onderzoek wordt omgegaan onprofessioneel en niet bijdragen aan het herstel van het gewenste ver trouwen'. Om de verhoudingen te normaliseren, heeft de directie van het havenbedrijf onlangs een verbe tertraject aangekondigd. dinsdag 10 oktober 2017 er iemand op het spoor loopt' Het taboe op praten over zelf moord is hardnekkig. Veel men sen durven er niet over te be ginnen als ze zich zorgen maken over iemand in hun om geving. „Ze zijn vaak bang dat ze diegene misschien wel op een idee brengen, of vinden het gewoon moeilijk om erover te praten", zegt Annique Wee- zepoel van Zeeland Zonder Zelfmoord. „Maar meestal zorgt dat juist voor opluchting en kan het een begin naar hulp zijn." Zeeland, en dan met name Zeeuws-Vlaanderen, kent rela tief veel suïcides en pogingen daartoe. Daarom werken GGD Zeeland, Emergis, de politie, de 13 gemeenten en 113 Zelf moordpreventie sinds begin dit jaar intensief samen. Een van de acties is het oplei den van 'gatekeepers' binnen allerlei maatschappelijke orga nisaties. Gatekeepers gaan het gesprek aan met mensen die kampen met suïcidale gedach ten. Zij kunnen ook de weg wij zen naar professionele hulp. Verder worden huisartsen, praktijkondersteuners en per- soneel op scholen getraind in het eerder herkennen en be spreken van signalen van suï cide. Het meest in het oog springt de publiekscampagne 'Stel de vraag van je leven', om -Annique Weezepoel zelfmoord bespreekbaarder te maken. „Het maakt niet uit of je een hulpverlener bent of een 'gewone burger'", aldus Wee zepoel. „Als je iemand in je om geving ziet met wie het niet goed lijkt te gaan, durf dan die vraag te stellen." „Vaak willen mensen niet echt dood, maar alleen van hun pro blemen af", zegt Weezepoel. „Meestal is er niet één oorzaak of probleem aan te wijzen, maar gaat het om een opeenstape ling. Door erover te praten, kan dat een ommekeer inluiden." Vorig jaar waren in Nederland 221 suïcides op het spoor. Dat aantal is min of meer con stant. Op het traject Vlissin- gen-Roosendaal gaat het om gemiddeld 7 per jaar. Dit jaar zijn het er al 9, blijkt uit gege vens van Rijden de Treinen. De Zeeuwse gevallen doen zich voor op diverse locaties. Bij de Oostmolenweg in Kloe- tinge zijn enkele jaren geleden hekken neergezet. Ook is er enige tijd een camera actief geweest. Spoorbeheerder ProRail heeft een programma om suïcide te voorkomen, omdat blijkt dat hekken, toezicht, borden en andere maatregelen effect hebben. Staatssecretaris Dijksma stelde onlangs 14 mil joen euro extra beschikbaar voor de uitvoering van dat programma. In hoeverre in Zeeland plan nen op stapel staan, is ondui delijk. ProRail doet geen me dedelingen over het onder werp, zegt een woordvoer der, om te voorkomen dat pu bliciteit 'mensen op ideeën brengt'. A FOTOTHINKSTOCK Er is geen bewijs dat een com mercieel manager van Zeeland Seaports (ZSP) bedrijfsgevoe lige informatie heeft gelekt. Toch stuurt de directie van het havenbedrijf hem de laan uit. Frank Balkenende Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75