Drie is wel heel bijzonder GGD vraagt met loodkaart aandacht voor vervuilde plekken in Zeeland Op een speciale kaart op internet kun je zien of in je tuin of straat een verhoogde concentratie lood in de bodem zit. Als dat zo is, kun je maar beter maatregelen nemen, want lood is schadelijk voor de gezondheid dinsdag 10 oktober 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Hoe zit dat nou met die jodiumpillen? Sleutelrol wijkagent Den Heijerinzaak Syriëganger Tips van 'Professor Penalty' voor Hoek LANGEWEEGJE Ze zijn watervlug en razend nieuwsgierig. Soms veilig loerend vanaf de rug van pappa of mamma, het andere moment uitda gend hangend aan het gaas van de kooi. Tropical Zoo in Langeweegje is sinds een paar weken drie piepjonge witoor penseelaapjes rijker. Een bij zonderheid, want een drieling wordt in het wild in Brazilië bijna nooit ge boren. Bovendien hebben drie jongen van één ouderpaar in de natuur vrij wel geen kans op overleven. Het is simpelweg te zwaar voor vader en moeder om drie jongen tegelijk groot te brengen. Daarom zijn de jongen door de dierenverzorgers bijgevoerd met de fles. Ze zijn inmiddels zo groot dat ze zelfstandig kunnen eten. Witoor penseelapen eten vooral in secten. Sprinkhanen bijvoorbeeld en als ze de kans krijgen verschalken ze ook wel eens een vlinder uit de vlin dertuin die per ongeluk op het verblijf van de apen is gaan zitten. De drie aapjes blijven in Langeweegje als ze groot zijn. De ruimte waar de dieren leven is groot genoeg voor de groep. Moeder met twee jongen, het derde houdt zich schuil, foto mechteld jansen h'-S1 Jeffrey Kutterink Vlissingen Op veel plekken in Zeeland zit een verhoogde concentratie lood in de grond. Lood is slecht voor de ge zondheid; vooral bij jonge kinderen. Om te laten zien waar een ver hoogde concentratie in de bodem kan zitten, hebben de Zeeuwse overheden een online kaart ge maakt en geven ze tips om vergifti ging te voorkomen. Doordat vroeger veel loodhou dende producten en materialen zijn gebruikt, is het metaal her en der in de grond gekomen. Met name in vooroorlogse wijken en oude dorps kernen kan lood in de bodem zitten. Het is al lang bekend dat lood scha delijk is voor de gezondheid. Maar uit recent onderzoek van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is gebleken dat lood ook bij een lage blootstelling al effect heeft op de ontwikkeling van de hersenen. Vooral bij jonge kinde ren (tot ongeveer 6 jaar) kan dit tot een verlies van enkele IQ; pun ten leiden. Hoe groot dat effect is, hangt onder meer af van de hoogte en fre quentie van de blootstelling, aldus het RIVM. Dat was voor de Zeeuwse overhe den aanleiding om te onderzoeken waar mogelijke risicogebieden zijn. Op de kaart - die op internet staat - is precies te zien waar in Zee land een verhoogde concentratie lood in de bodem kan zitten. Zo kunnen mensen erop attent wor den gemaakt en kunnen ze eventu eel maatregelen nemen om vergifti ging te voorkomen. De Zeeuwse overheden hebben behalve de online kaart ook een bro chure (ook digitaal beschikbaar) met tips uitgebracht. Daarin wordt onder meer beschreven dat kinde- Kinderen kunnen in 'loodgebieden' beter niet op kale grond spelen -GGD Zeeland ren die op een vervuilde locatie bui tenspelen, lood binnen kunnen krijgen als ze vieze vingers of voor werpen in hun mond steken. Ook tijdens de zwangerschap kan het ongeboren kind worden blootge steld via de moeder. Bijvoorbeeld als die (veel) groente eet uit eigen tuin waar lood in de bodem zit. En als in een woning nog oude loden water leidingen aanwezig zijn, kan drink water ook een bron van lood zijn. De GGD adviseert onder meer kinderen na het buitenspelen goed de handen te laten wassen. Ook kunnen kinderen beter niet spelen op een onbedekte bodem ('kale bo dem'). Bedek daarom de bodem met schone grond, gras, struiken of vaste planten, stelt het gezond heidsinstituut voor. Andere tips zijn: laat kinderen in een aparte zandbank met schoon wit speel- zand spelen, stofzuig regelmatig het huis, was af en toe het speel goed en stoffen knuffeldieren en was zelfgekweekte groenten en fruit goed. Meer informatie, de brochure en de kaart zijn te vinden op: ggdzeeland.nl/lood. It ZEELAND 4 ZEELAND 5 ZEELAND 12 Pas op, lood in de grond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73