Celstraffen voor Goese dealers Personeelstekort horeca is nijpend 10 ZE Terneuzen positief over idee kabinet Lonink is het al jaren oneens met het huidige softdrugsbeleid. „Wel de verkoop aan de voordeur toe staan maar de bevoorrading en teelt criminaliseren. Wij noemen het in Terneuzen het beleid al sinds 2004, 2005 een wange drocht." Volgens Lonink zou de politie veel meer capaciteit hebben wanneer deze zich niet meer bezig zou moeten houden met softdrug- scriminaliteit. „Een kleine eeuw geleden zag je in Amerika met Al Capone dat verbieden tot crimina liteit leidt. Dat zie je nu ook. Zeker in Zuid-Nederland. Ik zou voor Het hele beleid zal niet op de helling gaan een dergelijke proef zeker wel ruimte zien in het zuiden. Peter Nordanus die pas afscheid nam als burgemeester van Tilburg heeft het al jaren geleden aangekaart. Als je het uit de criminele sfeer haalt, breng je de zware jongens pas écht een zware klap toe. Je moet het de criminaliseren of vrijgeven. Dat zie je ook in veel andere landen al gebeuren. Verbieden alleen is geen oplossing." Lonink ziet alleen maar nadelen aan het huidige beleid. „Mensen die gedwongen worden drugs te telen, criminaliteit van motor clubs of zien dat je buurman wel in een dure auto kan rijden en uitsla pen zonder dat hij een baan heeft. Dat zorgt voor maatschappelijke ontwrichting. En daarnaast heb je nog alle branden die ontstaan van wege illegale teelt." Lonink houdt wel nog een paar slagen om de arm. „Eerst maar eens zien of het inderdaad in het regeringsakkoord staat. Ik zie al ge noeg proefballonnetjes de laatste dagen. Het hele beleid zal niet op de helling gaan." In Goes vindt de fractie van GroenLinks dat Goes zich moet aanmelden om één van de proef- gemeenten te worden waar de door de overheid geteelde wiet gaat worden verspreid. De partij Nieuw Goes, die in maart voor de eerste keer meedoet aan de ge meenteraadsverkiezingen, sluit zich aan bij die oproep. Drie Goesenaren die in 2022 en 2013 verdacht werden van betrok kenheid bij dealen in harddrugs en het bezit van 498 XTC-pillen zijn gisteren conform de eisen ver oordeeld tot celstraffen gelijk aan het voorarrest. De 43-jarige E. K. werd veroor deeld tot 29 dagen cel plus een boete van 3475 euro. De 55-jarige L. S. kreeg tien dagen cel en M. P. (35) een taakstraf van 200 uur plus 218 dagen, waarvan 200 dagen voorwaardelijk. In de woning van P. was door twee mensen een pillenmachine geplaatst, P. had 498 pillen achter overgedrukt en had die aan S. ge geven om ze voor hem te bewaren. K. op zijn beurt had nog iets te ver rekenen met S. en de pillen ver dwenen in een ruimte bij K. Toen de politie het onderkomen van K. doorzocht in verband met cocaï nehandel werden de pillen ont dekt. In zowel de eis tegen als het vonnis van P. werd ook een brand stichting in zijn eigen woning in Goes op 15 december 2015 meege wogen. De florerende Zeeuwse horeca komt steeds moeilijker aan perso neel. Afwashulpen, medewerkers in de bediening en koks, ze zijn amper te vinden. Alleen al in de va caturebank van Zeelandnet staan tweehonderd horecabanen. Het personeelstekort in de Zeeuwse horeca is een evergreen. Elk jaar wordt een paar keer de noodklok geluid. In de Zeeuwse horeca zijn per jaar 500 tot 600 va catures te vervullen. Er is een chro nisch gebrek aan personeel, vooral aan zelfstandig werkende koks, gastheren/vrouwen en hotelmana gers, maar ook afwassers en bedie nend personeel. Vergrijzing en ontgroening spelen de horeca steeds meer parten, zeker nu het economisch voor de wind gaat en het aantal nieuwe horecazaken toeneemt. Medewerkers gaan met pensioen en er zijn te weinig jon geren die voor een natuurlijke aan was zorgen. Bovendien verlaat een deel van de jongeren Zeeland voor een studie in de 'grote' stad. Hoe wel het mbo-school Scalda lukt meer jongeren te interesseren voor de driejarige horecaopleiding, kan het onderwijs de gaten die pensio- nado's achterlaten de komende ja ren lang niet allemaal opvullen. Er moeten creatieve oplossingen worden gevonden. Aan de randen van Zeeland is het probleem het grootst, vanwege de reistijden die jongeren moeten maken. Daarom wordt personeel inmiddels ook uit de Randstad en Vlaanderen ge haald. In de spoelkeukens werken- steeds meer Oost-Europeanen. De komende jaren neemt de krapte alleen maar toe, waar schuwt brancheorganisatie Ko ninklijke Horeca Nederland (KHN) op basis van eigen onderzoek. Sinds 2008 is landelijk het aantal banen in de horeca met een zesde toegenomen. Vorig jaar verdienden 407.000 mensen hun brood in eet- en drinkgelegenheden. Binnen vijf jaar komen er volgens KHN nog eens 60.000 arbeidsplaatsen bij. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Rotonde De aanpassingen aan het Tien denplein (22 september) zullen ongetwijfeld een verbetering in houden. Echter, zolang tijdens de spits uren (en met name aan het eind van de dag) constant groen licht gegeven wordt aan het verkeer komend van de A256 dat de stad inrijdt, blijft het voor het verkeer, komend van de ringweg West en/of verkeer dat de stad uitrijdt via de Middelburgsestraat, moei lijk en moeizaam om de rotonde op te rijden. Zou tijdens de spitsuren het stoplicht van tijd tot tijd op rood staan, dan ontstaan er 'ope ningen', waardoor het verkeer van de ringweg en ook het ver keer komend uit de stad de ro tonde wel kunnen oprijden. Kortom een verbetering van de doorstroming voor het verkeer dat de stad uit gaat. Peter Diepen Evertsenstraat 5-18, Goes Kim Jong-un Het is kennelijk iedereen ontgaan: dotard is een anagram van art (kunst) en dod: departement of defense. Het is de typisch Koreaanse ma nier om een boodschap te verpak ken, te "encrypten" Kim Jong-un schildert president Donald Trump (22 september) af als iemand die alleen maar de kunst verstaat van het inschakelen van het DOD: het Department Of Defense. Hans Vies Van Kleffenslaan 67, Middelburg Stranding Bij de grootste zeereuzen horen ook de grootste scheepsrampen. Enkele weken geleden hebben we de stranding van het grootste schip ooit kunnen aanschouwen vanaf de dijk bij Bath. Ja, er zijn wel grotere schepen, maar die zijn nog niet gestrand. Wederom liep het goed af. Later moest ook de Seatrout (21 september) wor den losgetrokken. Zo'n leeg schip bevat gas in plaats van la ding. Als er een scheur was ont staan bij het vastlopen, kan een gaswolk bij de dijk aankomen op het moment dat 'ome Jan' net z'n peuk wilde aansteken. Een explosie zou tot gevolg hebben dat tussen Antwerpen, Bergen op Zoom en Kruiningen geen gebouw meer overeind staat. Be grijpelijk is dat onderzoek naar de toegankelijkheid is gestopt. Het zou na tientallen bijna-ram- pen onomstotelijk aantonen: Westerschelde ontoegankelijk voor zeereuzen. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Slimme meter De zogenoemde slimme meter (26 september), een kastje met software, wordt slim door marke ting van de energieleveranciers gepromoot. U bent niet slim als u dat kastje niet aanschaft. U kunt dagelijks uw energieverbruik uit lezen en uw energieconsumptie slim aanpassen. Echter bij vragen over het 'slimme' kastje wordt u van het bekende kastje naar de muur ge stuurd van netbeheerder naar energieleverancier en v.v.). Lager, slimmer, verbruik wordt niet bijgesteld op uw voorschot. Ik ben zo slim om aan te nemen dat er geen sjoemelsoftware in het kastje zit. Of is dat niet slim? Persoonlijk controleer ik mijn da gelijkse verbruik niet en wil dat ook niet gaan doen, misschien niet slim, maar die minieme schommelingen hoefik gelukkig niet, zeker niet obsessief, bij te houden. de Jonge Dolfijnstraatn, Nieuwerkerk dinsdag 10 oktober 2017 SD Plan legale wiet wekt interesse De proef met het legaal ver spreiden van wiet, waar het nieuwe kabinet vermoedelijk mee komt, lokt al reactie uit in Zeeland. Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen is positief, terwijl partijen in Goes al roe pen dat de gemeente mee moet doen. Guido van der Heijden en Rob Paardekam Terneuzen - Jan Lonink, burgemeester Terneuzen Ad Roos Middelburg De horeca komt handen te kort, zeker in Zeeland. Koninklijke Horeca Nederland slaat alarm. Frank Balkenende Vlissingen Kim Jong-un. foto reuters A De horeca kan maar moeilijk aan koks komen. Ook aan mensen in de bediening en afwassers is een tekort, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61