II 7 Buurten geen andere Hoge Kerkstraat in Nederland." Het is het oudste straatje van Nieuwerkerk. Het bleef gespaard tijdens de Ramp, want de huizen zijn op een dijk gebouwd. „En", weet Jacqueline Willemsen-de Kort, „het is de enige straat met deze naam. Er bestaat ^wolgens Jacqueline Wil- lemsen-de Kort is de Hoge Kerkstraat ook nog eens de leukste W straat van het dorp. Ze kan het weten na 17 jaar. „We heb ben het hier ontzettend getroffen. Het is een heel sociale straat. Ie dereen zegt elkaar gedag. Ik ben meestal de pakjesaannemer, om dat ik veel thuis ben. We zetten de kliko's voor elkaar aan de straat, we geven eikaars plantjes water met vakantie en zorgen voor el- kaars huisdier. Er is ook een eet- club: een paar buren gaat dan bij elkaar eten. Ik doe niet mee, omdat ik anders eet vanwege mijn diabe tes. Maar er wordt van alles geor ganiseerd." Elk jaar is er in september een straatbarbecue, georganiseerd door buurvrouwen Lydia Dooge, Anne- leen Kik en Caroline Mouthaan. Jacqueline: „Met goed weer zitten we dan op straat. Iedereen neemt een tafel mee en stoelen en we ne men ons eigen drinken mee. Het vlees halen we bij de slager hier op het dorp. En als het slecht weer is, zitten we in de loods van bouwbe drijf Kik, onze overburen." De barbecue beperkt zich niet al leen tot de Hoge Kerkstraat. Ook bewoners van een paar omringende straten doen mee. „Wij hadden dus al voordat het bestond onze eigen burendag." Voor Dein Vreeswijk van der Linden, die vanuit Hoek van Holland bij haar man Erik in Een buurvrouw breit rood-wit-blauwe versiering voor de paaltjes en ik ben bezig met het maken van vlaggetjes Nieuwerkerk ging wonen, was het een goede manier om te integreren in het dorp. Lydia Dooge, die met haar man Wans en kinderen Rosaly (6), Jonathan (4) en Anne-Lynn (2) op nummer 16 woont, vertelt dat er ook al plannen zijn voor Konings dag. „We willen dan de hele straat versieren. Een buurvrouw breit rood-wit-blauwe versiering voor de paaltjes en ik ben bezig met het maken van vlaggetjes." Op 8 en 9 december wordt dit jaar een Kerst-Inn gehouden. „Dan zet iedereen zijn schuur aan de achter zijde van de huizen in de Poststraat open. Mijn buurvrouw geeft een cursus bloemschikken, een andere buurvrouw verkoopt zelfgemaakte dekens en zo doet iedereen wel iets. Er wonen hier heel veel creatieve mensen", zegt Jacqueline, die daar met haar man Ben ook toe kan wor den gerekend. Jacqueline schrijft voor de Dorpskrant en de Inwo nerskrant en ze schildert. Dat was ook een van de redenen dat ze in Nieuwerkerk kwam wonen: het huis bood daar de ruimte voor. Ben fotografeert semi-professioneel." Al jaren lijdt Jacqueline aan een auto-immuunziekte, maar haar klachten verergeren. Ze kan niet meer de deur uit zonder rolstoel en daarom moeten ze hun huis in Nieuwerkerk te koop zetten. „We gaan terug naar Middelburg waar we vandaan komen en zoeken daar een appartement. Dit huis is te groot voor mij geworden en er zit ten te veel trappen in." De Hoge Kerkstraat heeft een mix van kleine en grote huizen. „Het was vroeger de winkelstraat van het dorp. In ons huis zat De Magneet, een soort Winkel van Sinkel waar ze van alles verkochten. Wij hebben we de naam er weer opgezet", vertelt Jacqueline. Er is ook een café met cafetaria in de straat: Charlie. Dagelijks spelen er kinderen bui ten in de rustige en smalle straat. Het is een woonerf, wat betekent dat je er stapvoets moet rijden, maar daar hebben de meeste auto mobilisten lak aan volgens Jacque line. „Er wordt hier heel hard gere den, ook door de bewoners." Lydia: „We hebben het er wel eens over gehad: deze straat zou best autovrij kunnen zijn." dinsdag 10 oktober 2017 Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: NIEUWER- KERK Valeska Nastaly 'We zetten de kliko's voor elkaar aan de straat' - Lydia Dooge De buurvrouwen Jacqueline Willemsen-de Kort, Monique de Goede met zoontje Logan, Dein Vreeswijk-van der Linden en Lydia Dooge (vlnr) bespreken de komende activiteiten in de straat, terwijl de kinderen Rosaly (roze jas) met zusje Anne-Lynn op schoot en Kenzo (rechts) gezellig aan het picknicktafeltje plaatsnemen. Jonathan Dooge (4) verschuilt zich achter zijn moeder Lydia. foto s dirk-jan gjeltema De Hoge Kerkstraat was de vroegere winkelstraat van het dorp. Er is nu nog een café met cafetaria. Jacqueline Willemsen-de Kort in haar tuin. De huizen in de Hoge Kerkstraat zijn feitelijk dijkhuizen. De tuin loopt daarom af naar de lager gelegen Poststraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60