Moet ik wel de griepprik halen? h 6 RUTGER VERHOEFF Geweldloosheid De tijd lijkt rijp voor de boodschap van Arun Gandhi (83), de kleinzoon van Mohandas 'Mahatma' Gandhi. In 'Het boek van wijsheid' beschrijft hij de levenslessen die hij leerde van zijn beroemde grootvader, lessen die voor iedereen waardevol zijn. Vraag het de deskundige Ik snap heel goed dat u zich dat afvraagt. Om antwoord te geven op uw vraag, wil ik u eerst uitleggen wat de griep is en hoe de griep prik werkt. De griep is een virus. Het kan lijken op een zware verkoudheid, maar is niet hetzelfde. De griep gaat gepaard met hoge koorts, koude rillingen, keelpijn, hoofdpijn en spierpijn in uw hele lichaam. Een verkoudheid beperkt zich tot de neus, bijholten en keel. bescherming biedt en deels omdat het griepvirus regelmatig verandert. Helaas beschermt de griep prik niet tegen alle griepvirussen, alleen tegen de meest voorkomende. Deskundigen voorspellen welke het meest zullen voorkomen in de winter maanden. De griepprik bevat kleine stukjes van verschillende soorten dode griepvirussen. Deze stukjes zijn onschadelijk en zorgen ervoor dat uw lichaam afweerstoffen gaat maken tegen het Ak 11 tnrh griepvirus. Ongeveer twee weken na de griep prik heeft u voldoende afweerstoffen. Raakt u binnen die twee weken besmet met het virus, dan werkt de prik nog onvoldoende om je vol ledig te kunnen be schermen. Maar ook daarna kunt u nog de griep krijgen. Wel zorgt het ervoor dat u er minder ern stig ziek van wordt en de griepverschijnselen vaak minder erg zijn. Ook de kans op complicaties die ten gevolge van de griep kunnen ontstaan (bij voorbeeld een longontsteking), verergering van een ziekte zoals suikerziekte en een longziekte, en de kans dat u overlijdt aan de griep of door de ge volgen van de griep of het overdraagt op andere mensen is kleiner. griep krijgt, is de kans op complicaties wel kleiner De griepprik is voornamelijk bedoeld voor men sen die extra kans lopen om ernstig ziek te wor den door de griep (mensen met een leeftijd van 6o jaar en ouder, mensen met suikerziekte, hart-of vaatziekte, chronische longaandoening, een nier aandoening of met een verminderde weerstand). Voor deze mensen geldt het advies om de griep prik elk jaar tussen half oktober en half november te halen. Kortom: ook als u de griepprik haalt kunt u als nog de griep krijgen, maar geldt wel het advies (mits u tot de risicogroepen behoort) deze te ha len. HET PANEL ls Indiase jongen die opgroeit in Zuid-Afrika, wordt Arun Gandhi gere geld in elkaar ge slagen, wat hem l boos en agressief maakt. Met nog meer knokpartijen tot gevolg. Daarom sturen zijn ou ders hem naar zijn grootvader, de Indiase politicus en spiritueel leider Mohandas 'Mahatma' Gandhi (1869- 1948), om over geweldloosheid te le ren. De puber probeert zijn opa uit de tent te lokken of gebruikt zoals elk kind leugentjes om bestwil. Maar bapuji - 'geliefde vader' - beant woordt elke provocatie met geduld en humor. Gandhi leeft de tiener voor hoe je de wereld verbetert door bij jezelf te beginnen. Hij zet miljoenen mensen ertoe aan op een geweldloze manier hun lot te verbeteren. Als hij bij een aanslag sterft, een maand nadat Arun naar zijn ouders is teruggekeerd, gaat hij als legende de geschiedenis in. Mijn grootvader liet me beloven dat ik elke dag mijn best zou doen een beter mens te zijn De lessen van zijn invloedrijke grootvader heeft Arun Gandhi opge tekend in Het boek van wijsheid. Ieder een kan ze toepassen, wil hij maar zeggen. Dit zijn vier van de inzich ten. Les1 Oefen elke dag geweldloosheid „Toen ik bij mijn grootvader in de ashram (leefgemeenschap) woonde, liet hij me beloven dat ik elke dag mijn best zou doen een beter mens te zijn dan de dag er voor. Het is onze taak binnen de sa menleving onszelf te verbeteren op sociaal, emotioneel, economisch en opvoedkundig vlak, en te leren onze goede reacties te versterken en de ne gatieve onder controle te houden. Je gedrag is even belangrijk voor jezelf als voor de samenleving als geheel", zegt Arun Gandhi. Om geweldloosheid en vrede te voeden, in jezelf en naar anderen toe, heb je respect, begrip, acceptatie, waardering en medeleven nodig. Die basisprincipes in je leven integreren, is simpeler gezegd dan gedaan. Juist ook, omdat geweld veel meer is dan alleen fysieke agressie, weet Gandhi. „Uit een studie van Harvard blijkt dat meer dan 80 procent van het ge weld dat we meemaken voortkomt uit verkeerd gerichte woede, zoals el kaar schofferen. Als kinderen zich misdragen, drei gen we met straf. Veel ouders zeggen ook: 'Dit is MIJN huis en je doet wat IK zeg'. Wat voor boodschap geef je daarmee? Door middel van angst of straf houden we kinderen onder con trole. Daar plant je al het zaadje van geweld. We moeten veel meer inves teren in anderen, in vriendschappen en goede relaties. In een leven met dinsdag 10 oktober 2017 GO Ik heb vorig jaar de griepprik gehad, maar toch de griep gekregen. Heeft het daarom wel zin voor mij om dit jaar weer de griepprik te gaan halen? Elk jaar wordt er een nieuwe griepprik gemaakt. Deels omdat het maar voor een halfjaar Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS DESKUNDIGE Klaske van Norren PSYCHO LOOG Steven Pont LIEFDES- Jan Drost Verbeter de wereld, begin bij jezelf Vivian de Gier 44 Als jongen bij zijn opa, die door mensen liefdevol de Mahatma (de grote ziel) werd genoemd. De les sen van zijn be roemde opa geeft Arun Gandhi (83) door, maar voor diens sobere levens stijl past de klein zoon. FOTO MARC BRESTER Huisarts Rutger Verhoeff beantwoordt lezersvragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50