3 TIPS De beslissing om mijn borsten pre ventief te laten verwijderen viel snel. Mijn moeders tumor was niet te zien geweest bij een screening en had zich in enkele maanden agressief ontwik keld. Waarom dat risico nemen? Ik heb meer tijd besteed aan het hoe en waar. In welk ziekenhuis heb ben ze veel ervaring? Waar maken ze de beste borstreconstructie? Kan ik mijn tepels houden? Beter van niet, daarmee verhoog je het risico, werd gezegd. Inmiddels is duidelijk dat dit extra risico verwaarloosbaar is. Ik heb er nog moeite mee, met ei gen tepels zou het zoveel mooier zijn. Maar eerlijk is eerlijk, lelijk zijn deze niet. Mijn borsten voelen min of meer onderdeel van mijn lichaam. Ingrijpender vind ik het vooruit zicht dat mijn eierstokken eruit moe ten. Zonder eierstokken kom ik in de overgang, wat een groot effect heeft op de kwaliteit van leven. Je beïn vloedt de productie van allerlei be schermende hormonen." Gevolgen „Er zijn studies die laten zien dat de gevolgen waarschijnlijk groter zijn dan we denken. Het risico op hart- en vaatziekten neemt toe, de kans op botontkalking stijgt, je huid verou dert, de zin in seks neemt af. Maar een alternatiefis er niet: eierstokkanker valt niet te screenen, en als je klachten krijgt ben je vrijwel altijd te laat. Ze gaan er dus uit, de vraag is alleen Eierstokkanker valt niet te screenen. Als je klachten krijgt ben je meestal te laat wanneer. Niet te vroeg, dan heb ik onnodig lang last van de bijverschijn selen, en niet te laat; het zou onver teerbaar zijn als ik ziek word omdat ik er zo nodig jong wil uitzien. De richtlijn zegt: verwijderen tus sen de 40 en 45 jaar. Vooral vanaf je 50ste loopt het risico snel op. Ik ben 45, dus de komende jaren moet het gebeuren. Mijn moeder is blij dat ze niet wist dat ze draagster was. Het lijkt haar heftig om op basis van statistieken dit soort beslissingen te moeten ne men. Met het brca2-gen heb je een morele verplichting iets te doen waarmee ik mogelijk mijn leven red. Ook naar mijn kinderen toe kan ik het niet verkopen als ik dit op zijn beloop laat. Gelukkig denkt mijn man er hetzelfde over. Ook mannen kunnen drager van het gen zijn. Dat geeft een verhoogde kans op borst- en op prostaatkanker. Veel mensen realiseren zich dat niet, maar als er mannen in de familie zijn die op jonge leeftijd prostaatkanker krijgen, moeten alle alarmbellen rin kelen. Neem die signalen serieus, zou ik willen uitschreeuwen. Mijn tante, een moeder van een 3-jarig meisje, is op haar 45ste overleden aan borst kanker. Ik weet zeker dat zij had wil len weten dat ze het brca2-gen had. Dan leefde ze waarschijnlijk nog." dinsdag 10 oktober 2017 GO komen dat ik 'het den ken altijd en overal tus sen zet'. Via bepaalde energieba- nen en -punten acti veert ze mijn bloedsom loop en lymfesysteem zodat het afvalstoffen afvoert. Elk lichaams deel krijgt aandacht: hoofd, oren, borsten, bil len, armen. Abhyanga draait bij mij om aarden. „Je doet het niet alleen", bemoedigt Mirre. „Weet dat je wordt gedragen." —Nadine Ancher Sfeer in de sessie Zachtaardige sfeer. Mirres kordate hou ding en uitleg wekken vertrouwen. Ik nader tijdens de kortstondige massage van mijn bilspleet de grens van ongemak kelijk (hoewel bij vla gen sensueel). Ontspannend Het lijkt alsof Mirre op stuithoogte mijn on derrug 'open' klopt. Ik neig naar huilen. De olielaag krijg ik bij de eerste wasbeurt niet snel uit mijn (hoofd)huid en haren. Olie in mijn oor vond ik een beetje eng. Kwaliteit van behandelaar Mirre werkt stil en ge concentreerd. Haar jarenlange ervaring lijkt haast voelbaar. Ze bouwt de intensiteit langzaam op en af. Ik ben geen expert, dus ik kan minpunten moeilijk inschatten. Prijs kwaliteit Voor 90 euro krijg je 90 minuten een zeld zaam verkwikkende massage die dagen lang een weerbaar gevoel geeft. Een flink bedrag, hoe wel sommige verzeke raars een deel dekken. De olie was je er niet makke lijk af. Eind oordeel Dit moet dringend herhaald worden! In haar boek geeft Wendy Geuverink ook informatie over moeilijke keuzes rond ziekte en erfelijke aanleg. Enkele tips: Vraag jezelf af: wil ik écht weten of ik erfelijk belast ben? Of doe ik dit onder druk van anderen? Je kunt het nooit meer niét weten. Bepaal of dit het juiste mo ment is. Bereid je voor op elk gesprek met artsen. Stel vragen als: Welke behan delingen zijn voor mij mo gelijk? Wat zijn voor- en nadelen ervan? Wat bete kent dit voor mijn situatie? Neem iemand mee; twee horen meer dan één. Praten met je partner werkt alleen als je in staat bent elkaar te begrijpen, bevestigen en steunen. Dwing de ander niet tot praten. Probeer als partner niet overbeschermend te zijn. Laat de controle bij degene om wie het gaat. Overlaad kinderen niet met details, maar vertel kort en duidelijk wat de dokter heeft gezegd en wat er gaat gebeuren. Ze mogen best zien dat je af en toe verdrietig bent, zo leren ze dat dit ook oké is, en dat je daarna ook weer blij kunt worden. Laat iets van je horen als een vriend(in) slecht nieuws heeft gekregen, ook al ben je nerveus voor zo'n gesprek. Meeleven door er gewoon te zijn zonder een waardeoordeel te geven of oplossingen aan te dragen is altijd goed. 44 In mijn familie, Wendy Geuverink. Uitgeverij AnkhHermes. 17,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47