Ben je een man, ben je een risico 44 Oliemassage voor bangig piekerhoofd 2 RENÉ DIEKSTRA Borstkankermaand Als de moeder van Wendy Geuverink (45) voor de tweede keer borstkanker krijgt, blijkt het om het erfelijke brca2-gen te gaan. Over de gevolgen ervan schrijft ze het boek 'In mijn familie'. „Dit is iets heel groots." De genenfoutjes bcral en bcra2 Column Sinds Stephen Paddock een verschrikkelijk bloedbad aanrichtte in Las Vegas, is voor de zoveelste keer vuurwapenbezit een heftig thema in de discussie over de oorzaken en preven tie van zulke drama's. Maar voor de zoveelste keer wordt er ook nu weer gezwegen over een andere minstens zo belangrijke, zo niet belangrijkere oor zaak. Want de terreuraanslagen, behalve in Las Ve gas in Parijs, Nice, Brussel, Londen, Manchester, Stockholm, Istanboel en Sint-Petersburg, hebben niet vuurwapengebruik gemeen. Wat ze wel ge meen hebben, ongeacht of er vuurwapen, mes, auto of zelfgeknutselde bom werd gebruikt, is dat ze gepleegd zijn door mannen. Niet dat dit opmerkelijk is. Officiële statistieken en wetenschappelijke onderzoeken laten zien dat geweldsdaden als mishandeling en moord vele malen vaker door mannen dan door vrouwen wor den begaan. Een verhouding van circa 9 staat tot 1. Maar hoe moeten we dat enorme verschil verkla ren en waarom is er onder het publiek en in de me dia zo weinig aandacht voor? Het lijkt vaak of de meeste mensen zich überhaupt niet bewust zijn van het feit dat geweld vooral een mannenzaak is. 'Er is weer een aanslag gepleegd', krijgen we met regelmaat te horen of te lezen. Wat correcter maar natuurlijk ook confronterender zou zijn: 'er is weer door een man een aanslag gepleegd.' Want stel nou eens dat een vrouw had gedaan wat Paddock deed: zich met een groot aantal (semi)automati- sche wapens in een ho telkamer opsluiten en vandaar, alsof de samen leving één grote schiet tent is, zo veel mogelijk mensen doodschieten. Dan zouden de analyses van wat een vrouw tot zoiets vreselijks heeft gebracht niet van de buis af te slaan zijn. Maar nu een man het heeft gedaan, is het man-zijn in de analyses geen thema. Dat is een vreselijke constatering. Want het be tekent dat het bewustzijn onder mannen dat het vooral hun sekse is die voor die vreselijke drama's tekent, gering is of zelfs afwezig. En dat betekent dat mannen elkaar niet oproepen om in actie te ko men tegen het geweld waaraan hun seksegenoten zich schuldig maken. Dat is ook vreselijk om een andere reden. Want niet alleen geweld jegens an deren, ook tegen de eigen persoon wordt veel vaker door mannen dan door vrouwen gepleegd. Zo schommelt in Europa de man-vrouwverhouding voor zelfdoding tussen ongeveer twee staat tot één (Nederland) en vijf staat tot één (Rusland). Maar ook voor die wrange constatering is niet of nauwe lijks aandacht. Want terwijl psychische problemen veel vaker bij mannen dan bij vrouwen in de dood eindigen, weet de geestelijke gezondheidszorg veel beter vrouwen dan mannen te bereiken. En dat terwijl we voldoende reden hebben om aan te ne men dat mannen met sterke zelfdestructieve nei gingen ook een sterkere neiging hebben anderen in die destructie te willen meeslepen. Problemen eindigen bij mannen veel vaker in de dood LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS oor mijn dochter vind M K ik het bijna nog erger dan voor mij zelf. Als ik dat ontluikende li- chaam van 15 jaar zie, moet ik er niet aan denken. Stel dat zij ook in haar lijf moet laten snijden? Het blijft onwerkelijk, zo'n ingrij pende operatie aan een lichaam dat alles doet wat je wilt. Ook al is het zes jaar geleden dat mijn borsten eraf gingen, nog schrik ik soms: ik heb het écht gedaan. Het was een van de hef tigste momenten; wakker worden na de operatie en beseffen: ik krijg mijn borsten nooit meer terug. Een angst aanjagend gevoel. Tot aan dat moment heb ik 38 onbe zorgde jaren gehad. Getrouwd, kinde ren gekregen, borstvoeding gegeven. Ik heb er zorgeloos van kunnen genie ten en dat gun ik mijn dochter ook. Stel dat ze draagster is, en dat kan pas vanaf je 18de worden getest, dan zal er een donkere wolk boven die mijlpalen hangen. Hoe doe je dat met zwanger ERFELIJK Het was een heftig moment: beseffen dat ik mijn borsten nooit meer terugkrijg worden? Wacht je afin de hoop dat de wetenschap een oplossing vindt? Of wijk je uit naar ivf, waarbij embryo's zonder het brca-gen worden terugge plaatst? Ik vind het een nare gedachte dat het niet zorgeloos zal zijn." Familiegeschiedenis „Het begon allemaal in 2010. Mijn moeder had voor de tweede keer borstkanker, nu in de andere borst. Dat duidt op een erfelijke variant, dus de oncoloog informeerde naar de familiegeschiedenis. Zelf hadden we er nooit bij stilgestaan dat er veel kanker in de familie voorkwam. Mijn moeder heeft vijf broers en vijf zussen, dan heeft er altijd wel iemand kanker. Toen er sprake van was dat het misschien 'in de familie zat', drong de impact nog niet door. Dat gebeurde pas toen mijn moeder inderdaad het brca2-gen bleek te hebben, waarmee het risico op borst kanker 80 procent is en je ook een sterk verhoogd risico op eierstokkan ker hebt. Toen pas realiseerde ik me: dit gaat om iets heel groots. Dit raakt niet alleen mijn moeder, mijn twee zussen en mij, maar ook mijn tien ooms en tantes, alle neven en nichten, familie in Australië en straks mijn drie kinderen. Mijn zus sen bleken geen draagster van het gen, ik wel. Zij hebben zich schuldig gevoeld, en moesten er om huilen toen ik ze interviewde voor mijn boek. Zij waren voor hun gevoel 'ont snapt', maar hoe konden zij er blij om zijn in de wetenschap dat ik wel de medische molen in moest? dinsdag 10 oktober 2017 Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Feit: veel meer mannen dan vrouwen helpen zichzelf of anderen in de vernieling. René Diek stra constateert dat niemand hier iets aan doet. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO Dromen nacht merries - Bas Klinkhamer Wat ze betekenen en wat je ervan kunt leren (Spectrum, 17,99) Dertig worden voor beginners - Yannick Dekeu- kelaere Over alles wat je leert en vergeet als je ouder wordt (Uitgeverij 3, 19,99) HET ONTPIEKER BOEKJE Offinin/1m w»f kalmlt, wa/njémhlumt CORINNE SWEET Abhyanga is een Indiase massage met warme sesamolie die licht naar drop ruikt. Handen kloppen als kommetjes zacht op mijn huid: alles ontspant, weef sel dankt ballast af en komt in balans. In mijn 'verjaardagson derbroek' lig ik, kou kleum eersteklas, op een oud laken, ontbloot onder twee badhand doeken. Het is zo'n ochtend die omscha kelt naar de herfst. Re gendruppels tikken op het raam, en vanaf mijn massagemat bespeur ik hartelijk dansende lichtjes op de vloer van de warme behandel ruimte. Ik zou een groot inbeeldingsvermogen hebben, zegt Mirre van Zanten. Volgens de ay- urveda (de 5000 jaar oude 'kennis van het leven') ben ik een vata- type. Mager, met een droge huid. Onconven tioneel. Beweeglijk en snel onrustig. Gevoelig. Mirre heeft me nog niet aangeraakt, maar legt de vinger op de zere plek: ik heb een bangig piekerhoofd dat naar balans verlangt. Met haar massagehanden en warme kruidenoliën kan ze, meent ze, voor- In mijn familie hebben we borstkanker' Het ontpieker- boekje - Corinne Sweet Oefenin gen voor kalmte (Spectrum, 14,99) Dominique Prins 44 Brca komt van breast cancer. In 1994 associeer den experts voor het eerst een gen met borstkanker. Brcal ligt op chro mosoom 17. Een jaar later volgde de ontdekking van brca2 op chromo soom 13. Elke zoon of doch ter heeft vijftig procent kans om een brca-genfout van een ouder te erven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46