u m Nasrdin Dchar eert na zijn moeder nu zijn vader met toneelstuk 14 ZE Nasrdin Dchar wordt vader. Naast blijdschap zorgt dat ook voor angst. Zijn eigen vader had nog geen last van de polarisatie in Nederland. Vrijdag staat hij in CCXL in Vlissingen belangrijk", zegt hij. „Dat was echt de druppel. En zo'n voorval is mak kelijk mee te nemen in de voorstel ling. Behalve dat het me persoonlijk raakte, is het ook een moment dat heel Nederland kent." De oud-Steenbergenaar vraagt zich in Dad af of hij zijn kind wel wil laten opgroeien in Nederland. Hij ziet de toenemende polarisering van de samenleving. „Maar in het echt heb ik me nooit afgevraagd of ik weg moet gaan uit Nederland", zegt Dchar. „Ik weet wel dat het bij ande ren speelt." Veel mensen vinden zijn voorstel ling dan ook herkenbaar. Of danken Dchar voor de spiegel die hij hun voorhoudt. „Het leuke van theater is dat mensen mogen geloven dat het waar is, maar dat hoeft niet." Dchar lacht: „Mijn vader zei de eerste keer nadat hij de voorstelling had gezien: 'Het is heel mooi, maar zo is het niet gegaan, hè'." Ter voorbereiding heeft de Steen bergenaar zijn vader geïnterviewd. Dat ging in het begin wat stroef, maar daarna kwamen de verhalen los. Over voetbal bijvoorbeeld. Mo- hand Dchar was een begenadigd voetballer, maar kreeg nooit de ze gen van zijn vader. Op 14-jarige leef tijd begon hij met werken. Hij ver kocht pippa's (zonnebloempitten) en koekjes. Zijn vaste standplaats was voor de bioscoop. Daar kon hij naar de posters kijken en fantaseren over de films die binnen draaiden. „Ik wil de eerste generatie eren", zegt Dchar. „Het is een ode aan hen die nu vergeten worden. Ze waren zo belangrijk voor dit land. Dat verhaal hoort bij het Nederlandse DNA. Op dit punt voel ik serieus een verant woordelijkheid." Dchar is heel blij dat zijn voorstel ling mensen raakt. „Ik probeer van een eigen verhaal iets universeels te vertellen op het toneel. Voor mij is het ook belangrijk om het verhaal van mijn ouders te vertellen en de link te maken met het heden." Is hij klaar met dit thema, nu hij zowel aan zijn moeder als aan zijn vader een voorstelling heeft gewijd? „Zeker niet. Ik begin net. Ik vind dit fantastisch om een verhaal te vertel len en te merken dat het publiek op het puntje van zijn stoel zit en mee leeft. Dat de mensen lachen op het juiste moment. En ik ben dankbaar dat mijn vader zich open heeft dur ven stellen. Zonder zijn verhaal had ik niks." Nasrdin Dchar, geboren en ge togen in Steenbergen, trekt al een paar maanden door het land met zijn solo-voorstelling Dad. Donderdag staat hij ermee op de planken in De Maagd in Bergen op Zoom, vrijdag in Vlissingen. De acteur speelt in Dad zichzelf én zijn vader Mohand. Hoe is het om vader te worden? Naast blijdschap zorgt het vaderschap bij Nasrdin Dchar voor twijfels. Voor angst. Want in wat voor land gaat zijn kind opgroeien? Zijn vader kende die pro blemen nog niet. Hij had andere ge voelens. Als Dchar in de huid van zijn vader kruipt, trekt hij zijn schouders wat krom en gaat voorover zitten. „Je moeder was in Marokko. Ik kreeg pas na vijf dagen een brief dat ik een kind had gekregen. Toen ik je zus zag, was ze al een paar maanden oud. Zo'n grote baby was ze toen al. Bij de kinderen daarna vroeg ik me steeds Ik ben dankbaar dat mijn vader zich durfde open te stellen af of ze niet veel te klein waren." In het begin zet hij vaak een mutsje op. Naarmate de voorstelling vordert, laat hij het mutsje vaker weg. Met minimale aanpassingen ziet de toeschouwer ook wel wie hij speelt. En het Marokkaanse accent van zijn vader wisselt Dchar moeite loos af met het Brabantse accent van zijn beste vriend Mike. Identiteit speelt een grote rol in Dad, net als in zijn vorige theaterstuk Oumi. Dat ging over zijn moeder. „Daarin had ik het impliciet over de maatschappij. Ik vermeed daarin woorden als 'allochtoon' en 'mos lim'. In deze voorstelling gaat het daar veel explicieter over", vertelt Dchar. Zo heeft Steenbergen een promi nente rol. Dchar vertelt hoe hij als jongetje de enige Marokkaan in de buurt was. Hij laat ook een geluids fragment horen van het protest te gen de mogelijke komst van een azc. „Dat moment was voor mij heel dinsdag 10 oktober 2017 'Eerste generatie gastarbeiders hoort bij DNA van Nederland' In 'Dad' speelt Dchar zichzelf, maar ook zijn vader, foto anne van zantwijk Majda Ouhajji Steenbergen - Nasrdin Dchar, acteur Nasrdin Dchar is in 1978 gebo ren in Steenbergen. De acteur heeft in meerdere films en se ries gespeeld, zoals Wolf, Tirza, Lotus en Infiltrant. In 2011 ver scheen de roadmovie Rabat. Voor zijn rol daarin kreeg hij een Gouden Kalf voor beste acteur. De Steenbergenaar staat gere geld op het toneel. Zijn eerste solovoorstelling was De titel is focking lastiggevolgd door Oumi, geschreven door Maria Goos. Tot en met december staat Dchar op de planken met Dad. Volgend jaar is de acteur te zien in de nieuwe serie De 12 van Oldenheim en de telefilm Het Bestand. Begin 2018 komt de nieuwe speelfilm Gek van Oranje uit, waarin hij de hoofdrol speelt. Dchar is ook maatschap pelijk betrokken: vorig jaar orga niseerde hij onder de noemer lederl een parade door Amster dam om te laten zien hoe divers Nederland is en om de verschil len te vieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42