Bruënaar blijft strijden voor zijn wonderpil Zwaardere straf voor Vlissingse stalkster Minicruise naar York of Leeds 8 Patiënt met aangepast medicijn in de knel p&o^< Nog maar vier Zeeuwse apotheken bereiden medicijnen voor patiënten die een aangepast recept nodig hebben. Brancheorganisatie KNMP slaat alarm over de terugloop. r PC Dat betekent dat 750 Nederlan ders met taaislijmziekte geen be schikking krijgen over Orkambi, door Greijn omschreven als 'een fantastische pil'. Hij krijgt hem nog tweeënhalf jaar, als lid van een testpanel. „Maar ik wil dat ook die andere mensen geen long bloedingen meer hebben en een goede lever en een goede alvlees klier. Daar zorgt die pil allemaal voor. En dan vergoeden ze hem niet, vanwege dat geouwehoer over geld." De Bruënaar (64) had al zo'n voorgevoel. „Het duurde allemaal te lang, naar mijn idee. En dan ko men ze ermee op de dag dat er een regeerakkoord ligt en alle aan dacht daarheen gaat. De oudste voorlichtingstechniek die be staat", verzucht de voormalig par lementair journalist. Maar hij laat het er niet bij zit ten. „Ik heb iedereen ingeschakeld die het moet weten. Media, poli tici, een boos berichtje naar de se cretaris-generaal van het Ministe rie van Volksgezondheid. De ver eniging van taaislijmziektepa tiënten beraadt zich op juridische Dit besluit gaat levens kosten. Mensen gaan gewoon eerder dood stappen. Dit besluit gaat levens kosten. Mensen gaan gewoon eer der dood. Ik kan me niet voorstel len dat de politiek dit laat gebeu ren. Ik houd de hoop dat het mi nisterie er nog uitkomt met de fa brikant. Dat moet gewoon." MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 25- jarige Vlissingse P. M. voor stal king en bedreiging van enkele medewerkers van de Raad voor de Kinderbescherming een zwaar dere straf opgelegd dan de officier van justitie twee weken geleden had geëist. In plaats van 60 dagen waarvan 57 voorwaardelijk en een taakstraf van 150 uur, werd ze ver oordeeld tot 180 dagen. Van die 180 dagen zijn er 177 voorwaarde lijk. Ook krijgt ze een taakstraf van 230 uur. Haar partner kreeg dertig dagen waarvan 27 dagen voorwaardelijk en een taakstraf van 55 dagen op gelegd. Tegen hem was dezelfde straf als die van de vrouw geëist. Een dochtertje was zeer tegen de zin van het stel onder toezicht van de Raad voor de Kinderbe scherming komen te staan en daar had het stel problemen mee. Zo werden enkele medewerkers van de Raad en Intervence bestookt met een dikke 1200 sms'jes, Whatssapps en mails aan bedrei gingen en beledigingen. Ook werd van een van hen een nep-Face- bookaccount aangemaakt. Na een gesprek met de Raad staakte de man zijn activiteiten; de vrouw werd ervan verdacht door te zijn gegaan. Tijdens de be handeling van de zaak ontkende ze. De rechtbank achtte echter be wezen dat de vrouw wel degelijk achter de stalking en bedreigin gen had gezeten en hield in haar vonnis rekening met haar proces houding en dat zij geen verant woording had genomen. et nog maar vier apotheken in Zeeland die zelf bereiden - en een toename van de behoefte aan gepersonaliseerde medicij nen - zit Zeeland in de gevarenzone. Man- telzorgers en zieken kunnen nu al niet meer altijd in de eigen omgeving terecht. Bij Apotheek Tholen komen naast de eigen cliënten ook mensen uit de wijde omtrek: het eiland Tholen, Halsteren, Steenbergen en Bergen op Zoom. Voorzichtig schudt Simone Lemmens de capsules in potjes. Pilocarpine zit er in: puur gif, maar het juiste medicijn voor de reuma patiënt die het straks bij Apotheek Tholen komt ophalen. Dit heb ik vanmorgen gemaakt", vertelt de apothe ker. Apo theek Tholen is een van wei- de nige die in Zeeland nog 'apotheekbe reidingen' maakt. De Thoolse apotheek - van gemid delde grootte - bedient Tholen-stad. Dat zijn achtduizend cliënten, van wie circa één pro cent niet uit de voeten kan met de pilletjes van de groothandel en gepersonaliseerde medicijnen nodig heeft. Daarnaast ziet Lemmens in de loop van een jaar gemiddeld honderd cliënten vanuit de omgeving ('passanten'). Zij komen van apotheken die geen apotheekbereidingen doen. De wet staat dat alleen toe als de pa tiënten - of hun verzorgers - de medicijnen zelf ophalen. „Zodat we uitleg kunnen geven over het gebruik en eventueel vragen kun nen stellen." Doorleveren aan een andere apotheek is niet toegestaan. Medicijnen op maat: ze zijn belangrijk voor patiënten voor wie de industrie geen geschikte dosering produceert, zoals kinde ren, of mensen met slikklachten. Lemmens: „Het gaat vaak om medicijnen die net iets anders samengesteld zijn dan het handels product. Bijvoorbeeld capsules met dezelfde werkzame stof, maar met een ander vulmid del, waar die patiënt wél tegen kan." De be reidende apotheek biedt ook uitkomst als een terminale patiënt op vrijdagmiddag een morfinecassette nodig heeft. „Een berei dende apotheek kan die direct geven. Anders kan het tot maandag duren." Lemmens voor ziet - door vergrijzing en nieuwe behandel methoden - een toename van de behoefte aan apotheekbereidingen. „De terugkerende luchtweginfecties van taaislijmziekte zijn Nu vanaf Bestel uw tickets op pzc.nl/minicruise FERRIES Prachtige historische steden in Noord-Engeland! dinsdag 10 oktober 2017 Het medicijn dat Jan Greijn uit Bruinisse - één van de oudste taaislijmziektepatiënten van Nederland - in leven houdt, wordt niet vergoed door de verzekering. Het Ministerie van Volksgezondheid en medicijn fabrikant Vertex kunnen het niet eens worden over de prijs. Wendy Wagenmakers Bruinisse - Jan Greijn Zeeuwse apotheker verleert het pillen draaien Ondine van der Vleuten Tholen-stad JOUW TRIP. JOUW SCHIP. De ideale bestemming voor een break! Wandel in York door de prachtige tuinen of bren een bezoek aan de grootste middeleeuwse kerk van Noord-Europa: York Minster. Het levendige Leeds staat daarnaast bekend als één van de beste shopbestemmingen van Europa. Hier kunt u heerlijk eten drinken en een kijkje nemen op het prachtige culturele erfgoed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36