II Darters gooien van800 naar O Raad Middelburg lijkt bereid om Cycle Hub zekerheid te bieden Eerste herdenking bij het Koopvaardijmonument van Vlissingen 7 Rondom het Monument voor de Koopvaardij in Vlissingen liggen zaterdag 28 oktober bloemen. Voor de174 leerlingen van de Zeevaartschool die op zee sneuvelden in WOII. Na de herdenking bij het monument volgt een bloemlegging bij de pla quettes voor de oorlogs slachtoffers op zee bij de Zeevaart school en het Loodswezen. Het Scheldeloodsenkoor zingt. De eer ste, uitgebreide herdenking voor de oorlogsslachtoffers onder de zeevarenden bij het monument op de kop van de boulevard Evertsen heeft initiatiefnemer Peter Brounts veel hoofdbrekens gekost. Maar het moest. Brounts, in 1959 en t96o zelf een Gelderse 'blikkie' van de Zeevaartschool die daarna nooit meer uit Vlissingen weg wilde, heeft tot zijn pensioen twintig jaar geleden als loods ge werkt. „Ik heb nooit begrepen waarom Vlissingen wel een mo nument, maar geen koopvaardij- herdenking had." Hij hoopt dat er in elk geval in 2019, bij het 75ste jaar na de Duitse capitulatie, een herdenking is. Volgend jaar houdt Brounts het bij bloemen. „Ik ben dit begonnen maar ik ga het niet voortzetten. Ik ben 75. De basis is gelegd. Iemand mag het zó overnemen." Brounts wenst dat het nieuwe informatie paneel dat die dag op het Nolle- plein wordt onthuld, de toeschou wer beweegt tot respect voor het monument. „Het gros van de Vlis- Ze moesten varen, anders wachtte de cel. Ondanks de risico's op torpedo's en zeemijnen singers weet niet waar het beeld voor staat." Beeldhouwer Wessel Couzijn schiep golven waarin scheepsmasten verzinken, maar menig passant denkt bij het zien van het monument aan een rek met surfplanken. Kinderen zien vooral een klimuitdaging. „Ik snap dat van kleintjes, maar als jonge ren er op staan stampen, dan zeg ik er wat van." Dan vertelt hij hen over de 4.000 doden bij de koop vaardij. Formeel wordt 3.500 aan gehouden. „Maar als je in de ar chieven duikt kom je zeker boven de 4.000. De oorlog heeft de Ne derlandse handelsvloot gehal veerd. Het schrijnende is dat de zeevarenden geen keuze hadden. Vanuit Londen werd de vaarplicht wettelijk opgelegd. Ze moesten va ren, anders wachtte de cel. On danks de risico's op torpedo's en zeemijnen. Van degenen die over leefden, zijn sommigen in vijfjaar niet thuis geweest." Brounts snapt niets van de lauwe respons vanuit het Zeeuwse bestuur. Burgemeester Bas van den Tillaar legt de eerste krans. „Maar van de 27 Vlissingse ge meenteraadsleden heeft er zich één aangemeld: Pim Kraan. Van de 37 leden van Provinciale Staten nu zes." Bij de moderne koopvaardij, de bedrijven rond de havens, vond Brounts amper interesse. Wel bij de loodsen, de reddingsmaat schappij, de sleepvaart, de vissers, de marine, de redersvereniging, Rijkswaterstaat, de HZ en Scalda, de oud-leerlingen De Ruyter en Damen Schelde Naval Shipbuil ding. En de Rotterdamse koop- vaardijvereniging. Zaterdagmiddag gaan de kran sen in de berging, tot maandag. „Ik schrok toen ik hoorde dat het die zondag motorcross is op het Bad- strand. Die bloemen kunnen daar niet blijven met duizenden bezoe kers op de boulevard." De herdenking begint om 10.20 uur. Na 11.30 uur bij de voormalige Zee vaartschool, nu Zorgboulevaart, en aansluitend bij de Loodsensociëteit. Darters die een extra uitdaging zoe ken, kunnen zondag 15 oktober meedoen aan het Middelburg8oo Dartstoernooi. In die wedstrijd wordt niet teruggeteld vanaf 502 maar vanaf 800. Want Middelburg viert dit jaar het bezit van 800 jaar stadsrechten. Het toernooi wordt gespeeld bij poolcafé The Roadhouse aan de Walensingel en biedt plaats aan twintig goede (wedstrijd)darters en twintig enthousiastelingen. Ze worden willekeurig in teams van twee ingedeeld. Inschrijven (vijf euro) kan via de website middel- burg8oo.com De Zeeuwse dartster Karin Krap pen geeft een clinic. Terwijl ze aan het dartbord staat, vertelt Krappen hoe ze op Lakeside terechtkwam. Intussen demon streert ze 'de fijne kneepjes van het vak'. Krappen won de Women's World Darts Trophy en het Wo men's Winmau World Masters. De clinic van Krappen begint zondag om 12.30 en duurt tot 13.00 uur. Aansluitend begint het toer nooi. Acht teams komen in de halve finales. Die worden gespeeld vanaf 15.00 uur, de finale is om 16.15 uur. Informatie: middelburg800.com Er gloort toch weer hoop voor de Cycle Hub, de onderneming die in Middelburg fietsenmakers op leidt en fietsen stalt, verhuurt en repareert. Tijdens de raadscom missie ruimte bleek gisteren dat er steun in de raad is om alsnog meer zekerheid te geven aan de onder neming. De komende twee jaar zou Cy cle Hub het pand, aan de Oude Veerseweg op het bedrijventerrein Ramsburg, kunnen blijven huren van de gemeente. Er lag al een overeenkomst om het gebouw nu formeel te kopen maar pas in 2020 te betalen. Cycle Hub heeft daar op dit moment het geld nog niet voor en daarom wil de gemeenteraad dat contract ook nog niet sluiten. Op voorstel van D66 besloot de raad hierover pas in 2019 te onder handelen. Maar dit geeft te veel onderze kerheid, betoogde directeur Her- bert Dettingmeijer in een verga dering van de raadscommissie ruimte. Er moet geïnvesteerd wor den en dat heeft voor het bedrijf alleen maar zin als de Cycle Hub weet tegen welke prijs het pand over twee jaar gekocht kan wor den. Een aantal raadsfracties gaf toe zich vergist te hebben in de uit werking van het raadsbesluit dat vorige maand werd genomen. Wethouder Arjan Beekman wilde van de raad weten of een nieuw voorstel wordt verlangd. De VVD kondigde aan in de eerstvolgende raadsvergadering met een voorstel te komen dat de Cycle Hub de ze kerheid geeft waar Dettingmeijer om vraagt, namelijk de optie om over twee jaar het pand tegen een vooraf vastgestelde prijs te kopen. dinsdag 10 oktober 2017 WA 'De zeevarenden hadden geen keuze' Claudia Sondervan Ik hoop dat mensen meer respect tonen voor het Koopvaardijmonument." foto foto dirkjan gjeltema. Initiatiefnemer Peter Brounts: „I - Peter Brounts, initiatiefnemer Maurits Sep Middelburg De Middelburgse politiek lijkt Cycle Hub tegemoet te willen komen. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35