vooral voor de eer van Robben 23 liteit hem een kandidaat-wereld- kampioen. Annemiek van Vleuten, die een jaar na haar dramatische valpartij op de Olympische Spelen van Rio de Janeiro wereldkampioen wordt. De oer-Hollandse Lieke Mar tens die als beste voetbalster van Europa selfies neemt met Lionel Messi en Cristiano Ronaldo en daarna gewoon de telefoon op neemt om te vertellen over het gala. Allemaal sporters die weten dat het erbij hoort, dat ze er een deel van hun boterham mee beleggen. De media. Sven Kramer heeft in zijn carrière nog nooit een schaatsbaan verlaten zonder zijn verhaal te doen, zelfs niet na 'De Wissel'. Windsurfer Dorian van Rijsselberghe is altijd en overal te bellen en wisselt grappen en grol len net zo makkelijk af met seri euze uitspraken over zeeën vol plastic die het milieu bedreigen. Omdat hij weet dat er naar hem, tweevoudig olympisch kampioen, geluisterd wordt. Deze karakters gaven de Neder landse sport afgelopen jaren kleur. Presteren in de wedstrijd, bena derbaar en eerlijk daarbuiten. Niet dat beschikbaarheid voor de me dia de enige maatstaf is voor hun groeiende populariteit. Dafne Schippers is al een paar jaar moei lijk benaderbaar. Als ze niet wint, komt de stoom uit haar oren en is ze een paar minuten na haar race vertrokken. Maar het is wel een persoonlijkheid met lef, met bra voure. Ze had kunnen kiezen voor Juist dat, het durven te falen, kenmerkt deze generatie sporters een veilig bestaan in de luwte van de meerkamp, maar ging voor het hoogst haalbare, met alle risico's van dien. Tom Dumoulin reed geen Vuelta omdat hij alles op het WK zette. Had hij daar niet ge wonnen, had hij gefaald. Juist dat, het durven te falen, kenmerkt deze generatie sporters. Sanne Wevers, Epke Zonder land, Ranomi Kromowidjojo, Ma- rit Bouwmeester, Sjinkie Knegt, ze zijn selfmade. Ze werden in hun jeugd nooit gepamperd. Al hun hele carrière zijn ze zelf verant woordelijk voor hun prestaties, hun falen, hun keuzes. Ze werken zich in de slag in de rondte voor die gouden medaille. Als dit je nationale sporthelden zijn, kan je het een stuk slechter treffen. perspectief, het gebrek aan uitstra ling, aan spelplezier en het tekort aan enigszins aansprekende boeg beelden. Op de kartonnen klappertjes die vanavond op de stoelen van de Arena liggen als cadeautje, staan zes spelers afgebeeld, van wie er drie helemaal niet bij zijn tegen Zwe den. Wesley Sneijder, Quincy Pro mes en Kevin Strootman ontbreken door blessures en/of vormverlies. De kans dat Georginio Wijnaldum niet speelt, is op basis van de laatste training reëel. Alleen Virgil van Dijk en Tonny Vilhena blijven over op het kartonnetje, tevens het offi ciële wedstrijdaffiche. Het zegt veel over de staat van het Nederlands elftal. Een kleurloos team van modale spelers, zonder vaste kern, voortdurend wisselend van samenstelling. Weer ontbreekt Oranje op een eindtoernooi boven dien, en er is weinig reden om aan te nemen dat het snel beter wordt. „Natuurlijk komt het goed", zei Ad vocaat echter op een vraag van een buitenlandse journalist. „Dat heb ben we in het verleden toch keer op keer bewezen?" De KNVB zal vermoedelijk nog jaren last hebben van deze crisis, ook financieel gezien. Het contract met een belangrijke sponsor als Nike loopt nog tot 2030, maar de commerciële waarde van Neder landse spelers is zelden zo laag ge weest. Het wordt een monsterklus om de komende jaren in uitver kochte stadions te spelen, laat staan de sponsorinkomsten in brede zin op peil te houden. In alle opzichten staat Oranje er nóg wat beroerder voor dan twee jaar geleden, toen de uitschakeling voor het EK nog als een zeldzaam incident kon worden beschouwd. Tegen Tsjechië speelde Oranje des tijds een wedstrijd die veel paral lellen vertoont met, die van van avond. Ook toen was er nog vooral een theoretische kans op plaatsing. Het eindigde in een treurige 2-3 ne derlaag, compleet met een rare ei gen goal van Robin van Persie. Oranje is vanavond alleen al om Arjen Robben, de beste speler van een unieke generatie, haast ver plicht om te winnen. De enige spe ler voor wie vanavond oprechte liefde zal weerklinken. dinsdag 10 oktober 2017 GO geven Nederland wél kleur L n4 .ri-' f\, Een Nederlands elftal met helden uit andere sporten. Staand vlnr: Celeste Plak, Do rian van Rijsselberghe, Esta- vana Polman, Tom Dumoulin, Kjeld Nuis, Annemiek van Vleu ten. Zittend vlnr: Epke Zonder land, Max Verstappen, Sjinkie Knegt, Lieke Martens en Dafne Schippers, montage mark reijntjens y Arjen Robben speelt vanavond waarschijnlijk zijn laatste interland. FOTO P|M RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23