©NDERNEMER O O 47,50 DE WERELD VAN Uw mening telt! JAls je goed met je mensen omgaat, krijg je dat terug' FOCUS OP DE TOEKOMST MICHAËL VAN STRAALEN thema deze week: Duurzame inzetbaarheid Het Alkmaarse bedrijf Ravo wil wendbaar zijn. „Daar heb je flexibele medewer kers voor nodig", zegt hr-verantwoordelijke Occo Koedijker. Daarom zet Ravo een heel scala van maatregelen in. Door René Bogaarts Wij ontwerpen en assembleren straten- veegmachines voor de internationale markt", vertelt Koedijker. „Er werken bij ons tweehonderd mensen, van wie pakweg 60 procent in de pro ductie. Veelal fysiek werk. Wij hebben er dus alle belang bij dat mensen licha melijk fit blijven. Maar we weten ook dat de wereld verandert door automati sering en robotisering. Ook daar moe ten onze mensen op voorbereid zijn." Ontslag doet hem gruwen De suggestie dat hij werknemers die de veranderingen niet kunnen bijbenen, zou kunnen ontslaan, doet hem gru wen. „Los van het feit dat zoiets een kostbare aangelegenheid is, is dat niet onze aanpak. Als je je best doet voor je medewerkers, doen zij hun best voor jou. Als je slecht met je mensen om gaat, wordt het moeilijk om nieuwe mensen aan te trekken." Werken aan duurzame inzetbaarheid begint er volgens Koedijker mee datje mensen ervan bewust maakt dat ook zij fit moeten blijven om langer te kunnen doorwerken én dat van hen te zijner tijd waarschijnlijk een ander soort inzetbaarheid wordt verwacht. „De meesten reageren afwachtend, maar ze zien wel dat wij er serieus mee bezig zijn en dat het ook in hun belang is." Huis van Werkvermogen Ravo gebruikt het zogenoemde 'Huis van Werkvermogen', een methode die duurzame inzetbaarheid op vier ni veaus onderscheidt: fitheid, vaardighe den, normen en waarden, en de organi satie als geheel. Op elk van die niveaus is Ravo actief. Zo wordt tegenwoordig staand vergaderd, is de kantine verbe terd en kunnen productiemedewerkers hun werk zoveel mogelijk zelf indelen. Medewerkers worden binnenkort uitge daagd om zich te ontwikkelen, bijvoor beeld door e-learning. De kosten zijn voor het bedrijf. Koedijker is initiatief nemer van een regionaal netwerk van diverse bedrijven, die op dit gebied sa menwerken. Zo zijn de lijntjes kort als medewerkers toch van baan moeten wisselen. Over de kosten is hij kort: „Die gaan voor de baat uit. Maar voor een deel krijgen we subsidie van het Europees Sociaal Fonds." Wat steek je hiervan op? - Samenwerking met regionale bedrijven maakt je wendbaarder - Het Europees Sociaal Fonds subsudieert projecten rond duurzame inzetbaarheid O Hoe pakje het aan? VOORZITTER MKB-NEDERLAND Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl Gratis extra WiFi access point Professionele klantadviseurs met ondernemersspirit Snelste internet van Zeeland Kijk snel op DELTA.nl/opdezaak Werk samen voor beter inzetbare medewerkers Ravo.nl Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Duurzame inzetbaarheid is een breed begrip. Het gaat om medewerkers fit houden, perso neel laten meegroeien met de ontwikkelingen in de markt en in het bedrijf, en om een aan trekkelijk werkgever te zijn. Het gaat om rea geren en blijven ontwikkelen, zodat medewer kers - ook al verdwijnt het vak waarvoor ze zijn opgeleid - aan het werk kunnen blijven, bij jou of elders. Daar ben je als ondernemer mee bezig, wantje wilt vooruit met je bedrijf en je bent betrokken bij je mensen. Maar laten we eerlijk zijn, het is best ingewik keld. Dus hoe pakje het aan? Dat verschilt per sector en bedrijf. Heb je vooral hoog- of juist laagopgeleide mensen in dienst? Hoe gaan de ontwikkelingen in de branche? En hoe krijg je je mensen mee? Niet iedereen is op deze ma nier met 'de toekomst' bezig. Terwijl duurzame inzetbaarheid ook de eigen verantwoordelijk heid van werknemers zelf is. Je kunt dat niet alleen, en dat hoeft ook niet. Praat met col lega's. Ga na wat de brancheorganisatie voor je kan betekenen. Maar laat je tegelijk niet te veel opjagen. Jij kent de markt en je medewer kers het beste, dus je weet wanneer het tijd is om in actie te komen. We luisteren graag naar u als lezer. Daarom doen we regelmatig onderzoek om onze producten of diensten te verbeteren. Bijvoorbeeld over de inhoud van de krant of actuele thema's in de samenleving. Word GRATIS lid van ons lezerspanel en bekijk de onderzoeksresultaten! Ga naar pzc.nl/lezerspanel ®M80HA020313 volledige installatie llfljijïj i noogste upkadsnelheid van Al vanaf per maand verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18