Paria in de economie KPN recyclet apparatuur 0) O O lil 16 O CC X O DSM ASML Ahold- Delhaize Bedrijven uit de wereldtop zoeken kwetsbare Topbedrijven werven opzettelijk twijfelende superpresteerders. Met speciale tests en lange gesprekken pikken ze de onzekere jonge mensen uit de sollicitanten. Deze werkgevers lijken veel op een sekte. Geen enge, maar juist een heel aantrekkelijke In de schijnwerpers Sinds er 'vliegjes' in de urinoirs op Schiphol zitten, wordt 80 procent min der naast de pot geplast. Een briljant voorbeeld van een 'nudge', volgens Thaler: iets in de omgeving dat de aandacht trekt en ons gedrag verandert. „Geef mannen een doel en ze gaan richten." hij een brug heeft gebouwd tussen de econo mie en psychologie. De traditionele econo mische theorieën gaan er vanuit dat mensen rationele, berekenende en zelfzuchtige we zens zijn. „Thaler liet zien dat we mensen zijn, en dus systematisch fouten maken. Daar moet je rekening mee houden in economi sche voorspellingen", legt de Amsterdamse hoogleraar Martijn van den Assem uit. Hij schreef samen met Thaler een aantal artike len. Daarmee heeft de Amerikaanse weten schapper het vakgebied economie veel rele vanter gemaakt, zegt zijn Rotterdamse col lega Robert Dur. „Zijn bestseller Nudge heeft grote invloed ge had op het beleid. In de VS en Enge land, maar ook in Nederland heb ben ministeries nu teams van ge dragswetenschap pers die zijn ideeën in de prak tijk brengen." Zo blijkt dat men sen hun belasting eerder betalen als in de aanma ningsbrief staat dat de meeste buurtgenoten al betaald hebben. Zulke 'duwtjes' worden ook ge bruikt om men sen aan te zetten tot financieel slimmere of ge zondere keuzes: meer sparen voor hun oude dag, niet dronken ach ter het stuur krui pen. Dat bespaart de overheid, en dus uitein delijk de belastingbetaler, kosten. zijn, Thaler heeft daar hard voor moeten vechten, zegt Van den Assem. „De titel van zijn boek Misbehaving slaat op de fouten die mensen maken in de ogen van economen, maar ook op het wangedrag waarvan hij zelf werd beticht door andere economen. Aan de Universiteit van Chicago, letterlijk de oude school van de economie, zagen collega's hem als een paria. Hij heeft veel weerstand moe ten overwinnen." een kleine miljoen euro. Dat bedrag gaat de gedragseconoom 'zo irrationeel mogelijk uit geven', grapte hij in een reactie. 1 Arcelor Mittal De grote zakenbanken, advocaten kantoren, adviesbureaus en ac countantskantoren versterken ver volgens tijdens de loopbaan die onzekere gevoelens. Als een sekte buiten ze kwetsbare mensen uit. Die conclusie trekt professor Laura Empson in haar nieuwe boek Leading Professionals. Ze is verbonden aan de Cass Business School, onderdeel van City, Uni versity of London. Voor dit onder zoek sprak de wetenschapper on der meer met vijfhonderd mensen van bedrijven uit de wereldtop. Empson: „Ik sprak bijvoorbeeld met personeelszaken van een groot accountancykantoor. Sollici tanten waren alleen geschikt als ze werden gedreven door onzeker heid. Ze onderzochten dat in psy chologische tests en in gesprek ken. Op de vraag 'wat zijn je zwakke punten?' is bijvoorbeeld 'ik ben te veel een perfectionist' een goed, want onzeker antwoord. Ik zei tegen deze vrouw van perso neelszaken dat ze op een drugs dealer leek." „Ze zoekt kwetsbare mensen. Ze maakt ze verslaafd aan de hoge status en aan de sterke bedrijfs- identiteit. Om ze daarna jarenlang te onderwerpen aan heel hoge ei sen. Deze vrouw vond het alle maal in orde. De onzekere mensen hebben succes nodig. Het bedrijf geeft ze dat. En zo werd iedereen toch vreselijk rijk?" „Ik sprak senior partners die nog steeds 120 uur per week werken. Een paar nachten doorwerken. Weekeinden op hun werk zitten, hun dierbaren weinig zien. Ze zeggen mij dat ze zo'n acht ton verdienen en zich nog steeds af vragen: 'Ben ik het wel waard?' Die blijven buffelen. En ik was eens bij een boardmeeting. Eén lid was niet aanwezig. Die vergaderde te lefonisch mee vanaf zijn vakantie adres. Daar was het drie uur 's nachts. De verga dering zou ze ven uur duren. Op een gegeven moment kwamen er snurkge- luiden uit de tele foon. Dat werd lang genegeerd. Uiteindelijk zetten ze de telefoon op stil. Niemand vroeg zich af of dit overwerk nog wel in orde was." „Ik ben geen linkse professor die het bedrijfsleven afkraakt. Vroeger werkte ik bij een zakenbank en als consultant. Ik werkte ook gewoon twee nachten door, dat kan als je jong bent. Mijn belang rijkste punt is de sociale controle. Deze werkgevers lijken veel op een sekte. Maar dan geen enge, maar juist een heel aantrekkelijke. Je moet steeds terugkomen voor reeksen sollicitatiegesprekken. De nadruk ligt op normen en waar den van het bedrijf, op de speciale missie en of je bij de club past. De in- houd van het In het gisteren ondertekende 'KPN Circulair Manifest' beloven ARRIS, Ericsson, HP Enterprise, Huawei, ZTE en recyclingsspecialisten Tele- plan en Drake Farrell er aan te werken dat KPN's apparatuur ko mende jaren steeds langer meegaat en met minder nieuwe grondstof fen worden gefabriceerd. Hoewel de Amerikaanse Dow Jo nes Sustainability Index KPN het predikaat 'meest duurzame tele- combedrijf in de wereld' heeft ver leend, is er volgens KPN-topman Eelco Blok een volgende stap nodig. Als grootste ICT-dienstverlener en telecombedrijf gebruikt KPN nog steeds 0,8 procent van alle elektri citeit in Nederland. „We willen onze duurzaamheidsinspanningen vergroten en volledig circulair wor den in 2025", zegt Blok. „Dat kun nen we niet alleen, vandaar dat we de hulp van zeven grote afnemers hebben gezocht. Zij ontwerpen en leveren onze apparatuur immers. Doordat we internationaal erken ning krijgen, bijvoorbeeld van Dow Jones, willen dergelijke partijen graag met ons werken." Bedrijven moeten niet te veel wijzen naar de overheid, maar kijken wat ze zelf kunnen doen Blok gaat verder: „Zo kun je als kleine speler toch flinke invloed uitoefenen. Dit heeft bredere wer king: Ericsson, ZTE en Huawei wer ken wereldwijd. Door dit Manifest gaan zij hun afnemers meer selec teren op duurzaamheidsgronden." Gaat KPN hiermee zijn leidende positie bij Dow Jones vasthouden? „Natuurlijk zijn we verheugd met de erkenning als industry leader. We staan al jaren in de wereldindex. Vorig jaar waren we nummer drie en dachten: als we nu eens nummer één kunnen worden... Dat zijn we nu en dat straalt positief af op KPN", aldus Blok. Maar dat is volgens de topman niet de hoofdreden dat KPN duur zaam wil zijn. „Als groot bedrijf vind ik dat KPN een voortrekkers rol moet spelen bij zo'n belangrijk thema. Bedrijven moeten niet te veel wijzen naar de overheid, maar kijken wat ze zelf kunnen doen." De Nobelprijs voor de Economie gaat naar de man die korte metten maakte met de traditionele economische theorieën. Want de mens is geen calculerende computer, toonde Richard Thaler aan. Thaler krijgt dit jaar de Nobelprijs omdat 'Nudging' mag nu dan bijna gemeengoed De Nobelprijs komt met een envelop van Annemieke van Dongen X H Een van de grondleggers van de gedrags economie. In 2005 ont ving hij een ere doctoraat van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Speelde een rolletje in de film 'The Big Short' uit 2015, een film over de kredietcrisis. O dinsdag 10 oktober 2017 GO Analisten van ING adviseer den beleggers om aandelen DSM te kopen. De chipmachine fabrikant begon de week positief. De staalgigant kon gisteren geen potten bre ken in de AEX. Het supermarkt concern kreeg de handen niet op elkaar bij be leggers. 1 Onzeker? Bart van Eldert Rotterdam/Londen Hoe zien bedrijven onzekerheid? U ziet personeelszaken als een drugsdealer? Onzekerheid verdwijnt toch met de jaren. Deze bedrijven handhaven zich wel aan de wereldtop. —Laura Empson Alle nieuwe modems, tv-settop- boxen en andere netwerkappa- ratuur van KPN moeten in 2025 volledig recyclebaar zijn. David Bremmer Den Haag —Eelco Blok E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16