Roept Catalonië vandaag de onafhankelijkheid uit? Hier loop je warm voor! hollands nieuwe. EUWS 11 ANWB'ERS EUROPEES KAMPIOEN WEGENWACHT Eddy Segers en Bart Lammerse. Onthoud die namen voor als u pech hebt. Het duo is Europees Kampioen Wegenwacht 2017. Eddy Segers en Bart Lammerse werden dit weekeinde, na vier da gen sleutelen, in het Sloveense Vransko uitgeroepen tot het slimste team uit de zestien deelne mende landen. Lammerse: „We kregen vooral elektronische pro blemen op te lossen. Een alarm systeem dat de auto op slot zet, een accu die maar leeg blijft lopen. Dat soort storingen." Ook de wegenwachten van de Belgische TCB en de Kroatische HAK waren op dreef, zij werden tweede en derde. De laatste dag maakte het verschil. „De Duitse wegenwachtorganisatie AD AC had twee Mercedessen voor de deelnemers geprepareerd die het niet meer deden. Wij wisten als enige team de drie storingen te vinden en beide auto's weer aan de praat te krijgen. Eén van de pro blemen was dat de brandstofpomp het niet deed. Die pomp wordt aangestuurd door een kleine com puter, we hebben een bypass ge maakt waardoor de pomp toch elektriciteit kreeg en brandstof kon aanvoeren." Wisselbeker Lammerse (34) werd zes jaar gele den wegenwacht. Segers (39) helpt al vijftien jaar mensen weer op weg. „Het is voor het eerst dat de ANWB wint, voorgaande edities zaten we altijd in de organisatie en dan mag je natuurlijk niet mee doen. Eddy en ik zijn na voorron des geselecteerd om namens Ne derland mee te doen. Wij hebben de wisselbeker en de medailles ge kregen, maar die prijzen zijn voor alle collega's natuurlijk. Dat wij winnen, is het resultaat van de op leiding en cultuur van de ANWB. Of we de beste van Europa zijn? Anders win je toch niet?" Lammerse denkt dat het vooral belangrijk is om creatief te zijn als wegenwacht. „Ook bij auto's die vol zitten met computers. Mensen zeggen wel dat je niets kunt repa reren aan die moderne auto's, maar dat is niet zo. In de jaren 80 zeiden ze ook al: wat zijn die auto's ingewikkeld geworden. Ik kreeg een keer een dure, dikke Duitse auto met twee rode hangsloten op het display. We stonden in de re gen en de auto deed niks meer. Na anderhalf uur zoeken had ik het: vocht in een van de computers. Even later reed de man weer weg." Daarin zal de regiopresident be kendmaken of de Eenzijdige Ver klaring voor Onafhankelijkheid (DUI) van kracht wordt of dat hij het besluit van afscheiding nog even in de ijskast zet. Gebeurt het eerste, dan zal het antwoord vanuit de regering in Madrid onmiddellijk en onverbid delijk zijn. Premier Rajoy zal dan niet alleen Grondwetartikel 155 gebruiken om het zelfbestuur van Catalonië op te schorten, maar hij zal Puigdemont en de zijnen ook strafrechtelijk laten vervolgen. „Puigdemont hoeft niet met ons te praten. Onderhandelen of be middelen is er niet meer bij. De gene met wie hij zal moeten pra ten, is zijn advocaat", zei de woordvoerder van Rajoys partij PP gisteren na een ochtendberaad. Die woordvoerder, Pablo Ca- sado, begaf zich wel even op zeer glad ijs. „Als de geschiedenis zich herhaalt, zullen ze eindigen als Companys", zei hij. Lluis Compa- nys was de premier van Catalonië die in 1936 de Catalaanse repu bliek uitriep en direct daarop door de Spaanse staat werd gearres teerd. Vier jaar later, na een vlucht naar Frankrijk en ballingschap in dat land, werd Companys door het regime van dictator Franco gefu silleerd. Nationaliteit Als Puigdemont vanmiddag de DUI afkondigt, zal de nieuwe Ca talaanse wet van Vergankelijkheid in werking treden. Daarmee neemt Catalonië onder meer alle functies van de Spaanse staat over en komen de ambtenaren bijvoor beeld voor de Catalaanse overheid te werken. Ook kan iedereen die in Catalo nië woont onder verschillende voorwaarden de Catalaanse natio naliteit aanvragen. Alle verande ringen maken overigens wel deel uit van een proces van maanden, totdat een nieuwe Catalaanse grondwet is opgesteld. „Wij zullen doen waarvoor we hier zijn", zei Puigdemont afgelo pen weekeinde raadselachtig in een tv-documentaire. Binnen zijn eigen partij zijn stemmen om even te matigen, maar de radicale separatisten willen de onafhanke lijkheid zo spoedig mogelijk waar heid zien worden. hollandsnieuwe.nl/pzc Samsung Galaxy A5 2017 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: dinsdag 10 oktober 2017 PC 'Aan moderne auto is genoeg te repareren' Ton Voermans Haarlem In de prijzen Wegenwachten vertellen over de wedstrijd. pzc.nl Wat gaat hij zeggen? Heel Spanje kijkt uit naar de rede voering die premier Carles Puigdemont van Catalonië van middag zal houden in het parle ment in Barcelona. Edwin Winkels Barcelona Let op! Geld lenen kost geld Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 240 0 240 10 24 mnd 0% vast Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 15 oktober 2017. Eddy Segers (links) en Bart Lammerse met hun trofee uit Slovenië. Ze wisten als enige team twee Mercedessen weer aan de gang te krijgen, foto jan de groen Supersnel 4G internet Extra grote bundels Gebruik nu in de hele EU 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 2,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11