xIk ben mijn maatje voor altijd kwijt' a Genoeg steun voor referendum 'sleepwet' stopdementie.nl 10 12 minuten NEr is niets meer over van de man die Wilco vroeger was. AMSTERDAM De initiatiefnemers van een raadgevend referendum over de zogenoemde sleepwet heb ben inmiddels ruim 300.000 hand tekeningen opgehaald. Dat is vol doende om zo'n volksstemming over de wet af te dwingen. „De handtekeningen komen met r.000 stuks per uur binnen", zegt wiskundestudent Tijn de Vos, een van de initiatiefnemers. „Vrijdag sluiten we de website en in het weekeinde gaan we printen. Ik denk dat we wel een pallet vol for mulieren zullen hebben." Het is de bedoeling dat het refe rendum tegelijk plaatsvindt met de gemeenteraadsverkiezingen, 21 maart 2018. De wet geeft de Alge mene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) en de Militaire In lichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) ruimere toegang tot tele foon- en internetgegevens van bur gers. De wet, die officieel de Wet op de inlichtingen- en veiligheids diensten heet, treedt per januari 2018 in werking, nog voor het even tuele referendum wordt gehouden. Op 1 november maakt de Kies raad bekend of voldoende geldige verklaringen zijn ingediend. advertentie Als twintigers leerden ze elkaar kennen, trouwden en kregen twee kinderen. Sharon (44) en Wilco (50) waren gelukkig. Het 'ideale stel'. Totdat Wilco, toen begin veertig, langzaam begon te veranderen. Hij werd passief, kon geen emoties meer tonen en begon zinnen te herhalen. De tijd dringt Elke komt er iemand met dementie bij dinsdag 10 oktober 2017 GO Franse boeren lopen met zo'n 1.200 schapen door Lyon. Ze protesteren tegen het plan van de overheid om wolven beter te beschermen. Volgens de schapenhouders zijn de dieren verantwoordelijk voor sterfgevallen onder hun vee. Enkele honderden boeren kwamen gisteren af op de de monstratie. Ze eisen het recht om ook zelf wolven neer te mogen schieten als ze een be dreiging vormen voor hun kudde. FOTO REUTERS Jaren van onzekerheid en onbegrip volgden. Dat er iets mis was, wilden familie en vrienden niet geloven. Sharon zocht gewoon een reden om bij hem weg te gaan, dachten ze. Uiteindelijk werd bij Wilco frontotemporale dementie (FTD) vastgesteld, een hersenaandoening die vooral jongere mensen treft. Drie jaar na de diagnose belandde de ooit zo vrolijke stoere veertiger in een verpleeghuis. De ziekte heeft hem al zijn vaardigheden ontnomen en hem volledig afhankelijk van anderen gemaakt. Sharon: "Hij is als een kind van zeven geworden." Dementie, een verzamelnaam voor circa vijftig hersenaandoeningen waaronder de ziekte van Alzheimer, tast de hersenen aan. Onomkeerbaar geheugenverlies, maar ook waangedachten en karakterveranderingen kunnen het gevolg zijn. Met dementie kun je de naam van je kinderen vergeten, of ze zelfs helemaal niet meer herkennen. Simpele handelingen als aankleden of boodschappen doen, kunnen onmogelijk worden. Alles waar je je hoofd moet bijhouden, van afspraken maken tot een gesprek voeren, kost steeds meer moeite. Lewy Body, heeft specifieke kenmerken. Maar voor alle vormen geldt hetzelfde: door het één voor één uitvallen van de hersenfuncties, raak je jezelf langzaam kwijt. Gelukkig worden de laatste jaren mooie stappen gezet in het onderzoek naar dementie. Maar meer onderzoek is hard nodig en de tijd dringt. Nooit eerder waren er zoveel mensen met dementie als nu. Het is volksziekte nummer één (bron: CBS). In 2016 stierven meer mensen aan dementie, dan aan longkanker of een hartinfarct. Eén op de vijf mensen krijgt dementie. Bij vrouwen is dat zelfs een op de drie. leder uur komen daar vijf patiënten bij. Als er niets gebeurt, dan zal het aantal patiënten in 2040 verdubbeld zijn. Anders dan 'even wat vergeten', laat dementie steeds meer informatie uit het geheugen verdwijnen. Dat maakt onzeker, verward en angstig. Elke vorm van dementie, van alzheimer tot vasculaire dementie of Dementie ontwricht levens, van patiënten en hun geliefden. Mantelzorg voor mensen met dementie is de zwaarste zorg. Sharon heeft Wilco hard achteruit zien gaan. Nog steeds. "Hij leert eigenlijk alleen maar af. Hij kan punaises aanzien voor snoepjes. We moeten constant op hem letten." Sharon herkent niets meer van de man aan wie ze twintig jaar geleden het ja-woord gaf. "Heel af en toe pakt hij nog eens mijn hand, enkele seconden maar. Mijn levensmaatje ben ik kwijt, maar Wilco blijft mijn mannetje. Als hij dit allemaal had beseft... hij had het verschrikkelijk gevonden." alzheimer nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10