Loodzwaar en memorabel Politie: koop goede camera's Bijna de helft van de winkeliers maakt camerabeelden waarop criminelen, zoals overvallers, niet te herkennen zijn. Politie en justitie slaan alarm: ondernemers moeten hun apparatuur in orde maken, zodat de pakkans omhoog kan. Walcheren Eerste vrouw naakt op tv 'Pas als het laatste fluitsignaal tegen Zweden geklonken heeft, geef ik het op'. Na een overval of diefstal krijgt de politie te vaak onbruikbare camera beelden van winkeliers en onder nemers. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het ministerie van Veiligheid en Justitie, dat vandaag openbaar wordt gemaakt. Een steekproef onder 200 winkeliers toont aan dat bijna de helft van hen camerabeelden maakt waarop mensen niet te herkennen zijn. Om een zaak rond te krijgen, hebben wij weinig aan schimmige beelden „Alleen criminelen zijn gebaat bij schimmige beelden", zegt Frans Pommer, landelijk coördinerend officier van justitie 'High Impact Crime' bij het Openbaar Ministerie. „Om een zaak rond te krijgen, heb ben wij weinig aan dit soort opna mes. Daders kunnen dan wegko men met hun vergrijp, terwijl je met scherp camerabeeld juist het plaatje van een overval compleet kunt krijgen en je meer kans hebt de dader te pakken." Drie op de tien winkels heeft he lemaal geen beveiligingscamera's. Bij andere winkels is het systeem soms gedateerd. „Het komt voor dat beelden worden opgeslagen op een VHS-recorder, met ouderwetse vi deobanden", zegt Jos van der Stap, landelijk overvalcoördinator van de politie. „De kwaliteit is slecht." Camera's zijn bovendien vaak beroerd opgehangen, stelt Van der Stap. „Ze hangen bijvoorbeeld te hoog, zodat je een overvaller niet in het gezicht kunt kijken. Of de be lichting is niet in orde, waardoor mensen bij tegenlicht veranderen in zwarte vlekken. Ook zijn veel ca merabeelden niet scherp." Volgens Van der Stap doen crimi nelen hun voordeel met gebrekkige camerasystemen. „Professionele overvallers bereiden zich goed voor. Daarbij kijken ze ook naar de mate van camerabewaking. Waar hangen de camera's? Hoe zijn ze gepositio neerd?" Ook bij een dubbele overval op een filiaal van Domino's Pizza in Rotterdam, afgelopen april, viel de kwaliteit van camerabeelden tegen. De pizzeria werd tijdens de overval nóg een keer overvallen. Omdat de beelden - getoond bij Opsporing Verzocht - niet scherp waren, lopen de daders nog vrij rond. Politie en Openbaar Ministerie adviseren winkeliers daarom dringend te in vesteren in betere camerasystemen. Nieuwsmedia Phil Bloom is er klaar mee Wind en regen maakten het Kustmarathonweekeinde loodzwaar en tegelijkertijd memorabel. Door ontberingen was niet zozeer de klassering leidend, maar eerder het voltooien van de marathon zelf. Dat gold zaterdag voor de mountainbikers en voor de hardlopers en gisteren ook voor de wandelaars.pi6, sport 1 t/m 6 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN SPOF Criminelen vrijuit door vaag beeld Peter Winterman Den Haag Frans Pommer, officier van justitie maandag 9 oktober 2017 16°C Grijze dag pzc.nl met buien Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 »P8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1