Filmfreak Ab Zacjt en popjournalist Stefan Raatgever draaien door Cinefiel Ab Zagt kijkt graag naar films over mannenvriendschappen. Het aanbod van dat soort films is overdonderend. De televisieversie van de filmtrilogie Lethal Weapon is nu op dvd verkrijgbaar. Eerlijk gezegd zat ik niet te wach ten op een televisieserie die de drie actiefilms Lethal Weapon nog eens dunnetjes zou over doen. De komische bioscoop- avonturen van het politieduo Martin Riggs (Mel Gibson) en Roger Murtaugh (Danny Glover) vond ik na drie films wel meer dan voldoende uitgemolken. Toch vond Hollywood het tijd worden voor een wederopstanding van dit tegen gestelde tweetal. Het eerste seizoen van de televisieserie Lethal Weapon bestaat al uit achttien afleveringen en is sinds kort in Nederland op dvd verkrijgbaar. Een tweede reeks is in de maak. Tot op zekere hoogte werkt de formule van de twee politiemannen die tot elkaar zijn veroordeeld nog steeds. De eerste aflevering begint met Riggs (nu gespeeld door Clayne Crawford) die al in de eerste minuten zijn zwangere vrouw na een auto-ongeluk verliest. De man is daarna een ongeleid projectiel die het liefst zo snel mogelijk om het leven wil komen, bij voorkeur in dienstverband. Hij neemt onverantwoorde risico's als hij oog in oog met criminelen komt te staan. De partner met wie Riggs moet optrekken is zijn te genpool. Damon Wayans is als Murtaugh een brave huisvader, een vijftiger met schaduw staan van de eerste Lethal Wea pon-film uit 1987 die na dertig jaar nog steeds de moeite van het bekijken waard is. De truc van de scriptschrijvers is dan ook zo oud als de weg naar Rome. Zet twee mannen naast elkaar die elk anders in het leven staan en succes is vrijwel ge garandeerd. Ik vind dat fijn; mannen- Vaak zijn liet rechercheurs die aan elkaar zijn gekoppeld en voor elkaar door hei vuur gaan hartproble men die het van zijn vrouw en huisarts rustiger aan moet doen. Hij draagt zelfs een smart- phone die zijn hartslag voortdurend meet. De serie kan een klein beetje in de vriendschappen - hoe ongeloofwaardig ook - hebben in films iets geruststel lends. Vooral in politieseries is het buddy-effect vaak toegepast. Tango Cash, 48 Hours, Cop Out, Hot Fuzz, Beverly Hills Cop. De lijst is eindeloos. Vaak gaat het om blanke en zwarte rechercheurs die aan elkaar zijn gekoppeld, maar on danks alle verschillen voor elkaar door het vuur gaan. Er wordt, zoals in Lethal Weapon, geregeld humor aan toegevoegd, waardoor deze films minder zwaar op de hand zijn. In andere filmgenres zijn er ook tal loze films over mannenvriendschap pen aan te wijzen. De ultieme western is na tuurlijk Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) waarin Paul Newman en Robert Redford twee vage bonden spelen die elkaar niet afvallen, ook al is er ook een vrouw (Katherine Met grappen Damon Wayans (links) en Clayne Crawford in de serie Lethal Weapon waarvan de tweede serie inde maak is. 261 zaterdag 7 oktober 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 90