'IK BEN BANG DAT IK SAAI WORD' e#s >11 „Ik ben rustiger dan toen ik jong was, en dat voelt fijner. Tegelijkertijd ben ik bang dat ik saai word. Tegenwoor dig ga ik niet eens meer naar de ker mis; vroeger nam ik daarvoor een week vrij! Ik ben graag op stap. Naar de kroeg of bij mensen thuis, dat maakt me niet uit. Uit eten, een borrel drinken, dansen. Een tijdje terug ging ik uit met mijn collega's van de kapsalon. Dat doen we vaak. Ik ben de oudste van het stel. Komt er een jongen van nog geen 30 met me dansen. Ik denk: zó, die is leuk! Hij kende een van mijn collega's en begon een praatje met haar. Zei hij over mij: 'Is dat je moeder?' Dan word je weer met je neus op de feiten gedrukt: ik ben ouder dan de rest. Ik dacht: nu kan het écht niet meer, ik hoor op bed te liggen op mijn leeftijd! Dat ik 50 werd, vond ik helemaal niet belangrijk. Maar anderen wel. De dag voor mijn verjaardag versierde ik mijn huis een beetje, zodat iedereen die wilde de volgende dag kon binnenlopen. Om elf uur ging ik naar bed, ik was moe. Een uur later werd ik wakker. Stond er zestien man rond mijn bed te toeteren en te zin gen: Lang zal ze leven. Mensen uit twee vriendengroepen hadden elkaar gebeld; -Sas (50) hadden dit geritseld. Ze hadden taart meegebracht, en wijn. Ik ben verwend. Ik had me nooit gerealiseerd wat een impact dat kan hebben, dat ze er allemaal voor je zijn. Om 3 uur 's nachts werd ik naar bed gestuurd. 'Sas, 't is voor jou wel genoeg geweest, hè!' De volgende ochtend stond er wéér tien man op de stoep. Laatst stond zelfs mijn vakantie nog in het teken van die 50ste verjaardag: een deel van de reis werd betaald door een vrien denclubje. Ik werd constant vrij gehou den. Ja, ik ben gruwelijk verwend. Ik woon alleen. Van mijn 16de tot mijn 31ste had ik een relatie met een stoere jongen. Hij was de man! Achteraf gezien is het goed dat die relatie uitraakte. Mijn eigen waarde groeide toen ik alleen ging wonen.We zijn nog steeds bevriend, mijn ex en ik. Ook met zijn vrouw kan ik goed opschieten. Ik heb daarna nooit meer een vaste relatie gehad. Aan de ene kant romanti seer ik relaties, aan de andere kant relati veer ik ze. Mensen vragen vaak: heb jij nog niemand? Ze vinden het gek, een vrouw alleen. 'Jij wordt óók nog wel een keer gelukkig!' Nou, als ik om me heen kijk, zijn die relaties ook niet allemaal zo gelukkig. Ik heb het zo slecht nog niet, denk ik dan. Wat gebeurt, gebeurt; ik ga niet daten. Kinderen pasten destijds niet in ons leven. Ik had ook nooit zo'n kinderwens. Het lijkt me best moeilijk om kinderen te hebben, ik weet niet of ik met die verant woordelijkheid zou kunnen omgaan. Eerder kon ik mijn rust niet vinden. Ik was bang om écht alleen komen te staan. En om saai gevonden te worden. Ik wilde alsmaar naar mensen toe. Ik ben lang onzeker geweest, ik voelde mezelf vaak de mindere. Vooral in de puberteit. Op de lagere school ben ik een tijdje gepest. Daarna ging iedereen naar havo of athe neum. Ik kon niet zo goed leren en moest zelf mijn weg zoeken. Ik begon op de mavo en moest toen naar de huishoud school. Die naam alleen al! Maar ik hoefde er niet meer zo op mijn tenen te lopen, ik kwam terecht bij meer gelijken. De afgelopen jaren bezocht ik van tijd tot tijd een therapeut. Die zijn onafhan kelijk, ze hebben geen oordeel over je. En ze zeggen je de waarheid, ook dat vind ik fijn. Toen ik laatst een ontspanningsmas sage deed, werd me gevraagd wat ik voelde. Ik wist het niet. 'Nou, ik weet het wel', zei de masseur. 'Jij bent blij dat je weer eens wordt aangeraakt.' Ik moest zo huilen toen ik dat hoorde. Ik heb geen man, geen kind, geen huisdier. Maar ik heb blijkbaar wel behoeftes. Ik laat mezelf niet meer gek maken met dingen die moeten. Het hoeft niet meer allemaal. Om dingen van me af te schrij ven heb ik een schrift. Ik schrijf niet elke dag maar best vaak. Ik vind het fijn om thuis te zijn. Vroe ger luisterde ik vaak naar de radio. Nu veel minder. Voor de televisie geldt het zelfde. Ik wil stilte. Op mijn werk praat ik al de hele dag. Tegenwoordig durf ik te denken, ik durf mijn eigen gedachten los te laten. Ik ben tevreden. Dat is iets wat ouder wor den met zich meebrengt, denk ik, dat ge voel heb ik. Vroeger kon ik drie, vier dingen tegelijk op een dag. Dat wordt minder. Om me heen gebeuren heftige dingen - ziekte, dood. Dan besefik: ik ben een gelukkig en bevoorrecht mens."II magazine 25 Pubers van 50 50 Ik puber ook is een verzameling vrouwenportretten. Het boek is gemaakt door foto graaf Ellen Martens (49), Door Fransen (50) en Bernadine Walrecht (52). De titel refereert aan hun eerdere boek Ik puber over, inderdaad, echte pubers. (Lecturis, €25)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 89