WVW ZEELAND 25 WK africhten in het Koning Willem II Stadion met deelnemers uit 35 landen Alvin en Obi Seiji is debutant Ze komen uit Brazilië, Mexico, ook uit Korea, Japan en Kazachstan. In het stadion van Willem II willen 250 hondenen hun bazen dé beste van de wereld zijn. iif zv Discipline, snelheid, wendbaarheid en in telligentie zijn vereiste eigenschappen om de komende dagen in het Koning Willem II Stadion als kampi oen uit de bus te komen. De grasmat is dan niet het domein van elf tricolo res - al zouden zij die kwaliteiten goed kunnen gebruiken - maar van maar liefst 250 herdershonden van over de hele wereld. Honden met na men als Gizmo, Pebbles, Alex, Lewis en Perro knokken met hun baasjes om de wereldtitel. „Zaterdag zit de tribune vol", zegt Jo van Schijndel. Hij en zijn viervoe ter Paco van Hamerslag - elke Duitse herder heeft een achternaam - zijn eerste reserve voor het Nederlandse team. „Vorig jaar in Duitsland zaten er 11.000 mensen in het stadion." Het Nederlandse team oefent in Tilburg, net als de Finnen. De meeste teams zijn al geruime tijd in het land om te acclimatiseren en te trainen. De Japanse coach Haruro Masuda, zelf oud-wereldkampioen, vindt dat vanzelfsprekend. „In ons land is het 35 graden, dan kun je niet trainen." Bovendien moeten honden wennen aan de drogere lucht en het gras. De teams uit 37 landen overnachten in Bij sommige hotels mag een hond op de kamer, in een kooi hotels en op vakantieparken. Kan dat, een hond in een hotel? „Ja hoor", zegt organisator Maud Diemer. „Bij som mige hotels is dat toegestaan, een hond op de kamer, in een kooi." Trainen Zondag bij de prijsuitreiking lopen de baasjes met de hond aan hun zijde, vlag in de hand, in een lange stoet door het stadion. Deze maandag mogen deelnemers trainen op het hoofdveld. Vijf minu ten, maximaal, een jurylid met stop- De herdershond van Alvin Da- vis uit Ierland heeft een lange naam: Obi wan kenobi v. Wolfs- blick. Het dier is vijfjaar en doet voor het eerst mee. „Ik heb mijn hond al die jaren getraind, nu kan hij twee, drie jaar op niveau presteren. Daarna is-ie te oud. Of we winnen? Dromen mag." Davis, nummer één van zijn land, is met drie andere Ierse hondenbezitters in Tilburg. Ze slapen op een vakantiepark in Oisterwijk. Davis is onder de indruk van het stadion. Perfect voor dit WK, vindt hij. De Ier verwacht dat vijftig landgeno ten naar Tilburg komen om hem aan te moedigen. watch houdt dat bij. Jo van Schijndel ziet hoe deelnemers uit Hongarije hun hond laten apporteren terwijl de dieren over een klimwand klauter den. Ook laten ze honden langs ten tjes rennen om een man te vangen. Spoorzoeken „Er zijn drie onderdelen", zegt Van Schijndel. „Appèl, pakwerk, speuren. Voor dat laatste onderdeel huurden we weilanden in Gilze en Reusel. Een spoorlegger laat drie voorwerpen in het gras achter en de hond moet die zoeken. De andere onderdelen zijn in Vorig jaar in Duitsland zaten er tijdens het WK11.000 mensen in het stadion het stadion. Het niveau is erg hoog." Het veld is gehuurd voor 280.000 euro. Moeten de voetballers van Willem II vrezen dat ze straks tegen Twente een sliding maken in een honden drol? „Nee", zegt Maud Diemer. „Deze honden zijn gedisciplineerd. Die poepen niet op het veld." Het WK africhten is van vandaag tot en met zondag, en voor publiek toegankelijk. Er is ook een afzonder lijk WK behendigheid. Seiji Takamura is 61 en is voor het eerst op het WK. Voor de Ja panse chirurg komt met het kampioenschap een droom uit. Het is hét debuut voor de herder Alex v. Kyoto Masuda, maar waarschijnlijk ook zijn laatste optreden. „Mijn hond is acht jaar, het wordt zwaar voor hem." Takamura trainde een maand met het Japanse team in Beerze bij Turnhout. Hij ziet zichzelf geen wereldkampioen worden, de Amerikaan Frank Phillips met de hond Kliffis een van zijn favorieten. „Mijn beste onder deel is pakwerk", zegt de num mer vier van Japan. „Daar is mijn score uitmuntend." zaterdag 7 oktober 2017 Kampioenschap van een herdershond Joost Goutziers Tilburg -Maud Diemer - Jo van Schijndel Pakwerk is een on derdeel: de hond bijt de man pas wanneer hij dat commando krijgt opgelegd door zijn baas. foto's joris BUIJS/BEELD WERKT vi'-'.C4V'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61