Feestelijke opening: het nieuwste Leolux Design Center van Nederland 5 jaar lang naast zijn werk als ad vocaat vervulde. Van der Laan bedreef politiek in de stijl van Schaefer: oplossingsgericht en met het hart op de tong. Bekend werd zijn ongenadige uitval tegen een boze man tij dens een ATs-debat onder lei ding van Ton van Royen in café De Kroon. „U bent een ouwe hoer!" beet een furieuze Van der Laan de man toe die hem ver weet nooit met echte Amster dammers te spreken. „Flikker toch op, ik woon in De Baarsjes, waarwoon jij?" Zijn woede-uit barstingen waren niet gespeeld. Als Van der Laan boos was, was hij écht boos. Maar als hij aan je kant stond, ging hij voor je door het vuur. Alles of niks, dat was zijn modus operandi. En het was vaker alles dan niks. Betrokken blijven Ook nadat hij de gemeenteraad had verlaten, bleef hij betrokken bij de Amsterdamse politiek. Als zich een ingewikkeld probleem voordeed, kreeg hij een belletje vanuit het stadhuis. Eind 2008 deed de PvdA op nieuw een beroep op Van der Laan, maar dit keer kwam het te lefoontje uit Den Haag. Of hij er wat voor voelde om Ella Vogelaar op te volgen als minister van Wonen, Wijken en Integratie. Hij zou zich achteraf maar zel den positief uitlaten over het avontuur; de Haagse slangenkuil stond wat hem betreft te ver af van wat hem dreef: problemen oplossen voor normale mensen. In 2010 kwam zijn droombaan vrij: het burgemeesterschap van zijn stad. Ook in deze functie bleef hij mateloos. Zijn werklust grensde aan het ziekelijke. Tel kens nam hij zich voor minder hard te werken, steeds verviel hij in zijn oude gedrag. Wethouders en naaste medewerkers maakten zich zorgen over de roofbouw die hij pleegde op zijn lichaam. Na de inhuldiging van koning Willem-Alexander in 2013 stortte hij in. Kort erop werd prostaatkanker geconstateerd. Tijdens zijn behandeling werkte hij stug door: 's och- tendsvroeg werd hij bestraald, een uur later was hij vaak alsnog een van de eersten op het stad huis. Doorwerken, doorvechten, altijd maar doorgaan. „Ik heb me weieens afgevraagd waarom ik zo'n haast heb", zei hij in de zo mer van 2014 in de Volkskrant. Haast had hij altijd, de stad was immers nooit af, maar in zijn contact met Amsterdam mers was Van der Laan nooit haastig. Voor het jaarlijkse dak- lozenontbijt in café Amstel- hoeck nam hij uitgebreid de tijd, de sigaretten die hij meenam, gingen steevast op aan daklozen die een peukje kwamen bietsen bij de burgemeester. Iemand die hem wanhopig aanklampte, kreeg zijn kaartje. „Beloof je me te bellen?" zei hij dan. Van der Laan kon streng zijn, empathisch, uitbundig vrolijk of strontchagrijnig. Maar bovenal was Eberhard van der Laan altijd volstrekt authentiek. Hij overleed donderdagavond op 62-jarige leeftijd thuis aan de gevolgen van de longkanker. Ze heeft een zwart lintje in een knoopsgat van haar jasje. Als eer betoon aan Eberhard van der Laan, de burgemeester die in de laatste fase van zijn leven burgervader van heel Nederland werd. En die een kleine maand geleden nog op deze stoel zat, in café De Eland in de Jordaan. Samen met de man die hem even daarvoor zijn arm had aangeboden als ondersteuning: koning Willem-Alexander. „Zo'n lintje draag ik altijd als ie mand sterft die ik bewonder, een groot mens waardoor ik me een eenvoudige tuthola voel", vertelt Luc 'Hoedje' Verger (77). „De hele Jordaan kent mij als Hoedje", ver volgt ze. Vandaag koos ze voor een grijs exemplaar, op de dag dat symboliek toch al gratis weggege ven wordt in de hoofdstad. Met eerst klaterende regen en een mi nuut later felle zonneschijn. Met een regenboog boven de grachten, op het moment dat Amsterdam ontwaakt met het tragische nieuws. Verger: „Toen ik die regenboog zag, moest ik aan de burgemeester denken. Aan wat hij voor de stad gedaan heeft en de momenten waarop ik echt van hem genoot. Toen hij tegen die woedende voet balsupporters zei dat hij al bij Ajax kwam toen zij nog naar Sesam straat keken. In hun pyjama! Ge weldig." 'Hoedje' zit elke dag in De Eland. Voor koffie, tomatensap en de krant. Hiernaast, bij Albert Heijn, heeft ze net zes gevulde koeken gehaald, die ze oppeu zelt boven een kruis woordpuzzel. Boven haar hangen foto's van Van der Laan en Wil lem-Alexander, die hier op vrijdag 8 september neerploften voor een 'vrijmibo' na het werkbe zoek aan de Jordaan. Nee, de foto die direct een plek in de eeuwigheid veroverde - die van de gearmde koning en burge meester - hangt er niet. Maar wel een afbeelding van Van der Laan die een blik naar buiten werpt, over een van de mooiste stukjes van zijn stad. En een foto van de burgemeester en de koning, bab belend bij wijn en worst. „De leverworst was het popu lairst", herinnert eigenaar Mark Bollen. „Willem-Alexander kent De Eland wel, hier kwam hij vroe ger met zijn broers weieens stoom afblazen na de plichtplegingen op Koninginnedag." Maar met Van der Laan ver maakte de koning zich ook. Die heren begrepen elkaar, knikt de kastelein. Waar ze over spraken? De Jordaan, uiteraard. De afdracht van de fooien aan de fiscus. En au toracen. Bollen: „De koning ver telde dat hij vroeger altijd met prins Bernhard mee ging naar races. Nou, daar had Van der Laan dus helemaal niets mee." Ambtenaren van de burgemeester vroegen Bollen Van der Laan niet de hand te schudden, die dik geworden was door alle che motherapie. „Toen hij zijn glas wijn naar zijn mond bracht, moest hij met zijn andere hand z'n arm ondersteunen." Liever herinnert Bollen Van der Laan als de burgemeester die pal voor de Amsterdammers stond, bewoner of ondernemer. „Hij heeft de stad verder geholpen. Bij voorbeeld door een einde te ma ken aan die massale feesten op Ko ningsdag, waarbij veel te veel drugs werden gebruikt. Die dag is nu weer gewoon een feest voor de Amsterdammers." zaterdag 7 oktober 2017 Thuis begint bij eijerkamp Cerritsenweg li Zutphen Zutphen is elke zondag open! eijerkamp.nl Voor dit artikel is geput uit het in 2016 verschenen Van der Laan. Biografie van een burge meestervan Kemal Rijken. 'Hij stond voor alle Amsterdammers' het land Het laatste beeld van Eberhard van der Laan: gearmd met de koning door de Jordaan en met de vorst aan de worst in een kroeg. Terug naar café De Eland. Jeroen Schmale Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5