WEER EVEN THUIS II 19 Spelen in het bos of bij slecht weer in de grote schuur met zolder. Altijd dieren om je heen. Chris Dekker (60) ziet het nog voor zich: zijn jeugd in en om de boerderij Hof ter Hooge aan de Breeweg in Middelburg. „Fantastisch", verzucht hij. Zodra Chris Dekker het erf van boerderij Hof ter Hooge in Middelburg oploopt, be gint hij te vertellen. Zicht baar stralend. Hij kijkt om zich heen en wijst: het vierkante woonhuis, de boomgaard, de varkensschuur. De grote schuur waar de koeien en paar den stonden en de aardappels be waard werden. „Met een geweldige zolder. Daar kon je met slecht weer eindeloos spelen. Op en over de bal ken klimmen, heerlijk. Bij mooi weer waren we altijd in het bos. Je kende daar iedere boom. Altijd erin klim men en boomhutten bouwen, op ge heime plekken. We maakten zelf pij len en bogen en speren. Dan gingen we op jacht. Niet echt hoor, dat was spel." Hij is nu voor het eerst sinds 20 jaar terug. Alle mooie herinneringen ko men weer boven. „De bosweiden in het bos waren idyllische plekken, ze ker vroeg op de morgen. Met zo'n mooie ochtendnevel. Je zag de reeën en herten en op de achtergrond het kasteel. Net het paradijs. Ja, hier op groeien was fantastisch." Van de huidige bewoners mag Chris even een kijkje nemen in het woonhuis. „Hier leefden al mijn voorvaderen ook. Eeuwenlang boerde het geslacht Dekker hier." Hij kijkt rond in de fraaie keuken. „Dit was vroeger een soort bijkeuken, met melkschuur en washok. Achterin stond de bakoven, houtgestookt. Mijn oma bakte daarin. Erboven werd hout voor de oven bewaard. Bo ven het vuur in de open haard hing mijn oma een grote ketel om water te koken." Hij loopt via een opstapje naar de aangrenzende opkamer. „De mooie kamer. Daar zaten we bijna nooit. Ik heb me altijd afgevraagd waarom dat de enige kamer in het huis is die ho ger ligt. Misschien stamt dat uit de tijd dat Walcheren nog niet bemalen werd. Er was een vloer van houten planken en sommige lagen los. Wij kropen dan in de ruimte onder de vloer." Zijn drie broers en hij sliepen op de slaapzolder, boven de opkamer. „Je keek zo tegen het dak aan. In strenge winters wervelde er wel eens wat sneeuw op je bed en het vroor er flink. Maar we sliepen onder van die dikke, gestikte dekens. Later zijn er kamertjes getimmerd. We hadden er ook een provisorische douche. Aan de andere kant was de graanzolder. Alles van de oogst werd daar ge droogd; de peulvruchten, het graan en de gerst. De hammen en het spek hingen daar ook. Vroeger slachtte de slager hier op de boerderij." Toen zijn vader trouwde, werd er een houten noodwoning naast de boerderij gebouwd. Tegenover de grote schuur. „Daar ben ik geboren. Ik heb me altijd afgevraagd waarom 'de mooie kamer' hoger ligt. Misschien stamt die uit de tijd dat Walcheren nog niet bemalen werd Er is mij wel eens verteld dat ik als klein jochie met mijn knuffel over het erf liep, zo onder de paarden door. We hebben nog een paar jaar aan de Abeelseweg gewoond, en ook toen was ik elke dag op de boerderij te vin den. Even de Koudekerkseweg over steken en via de lange dreef naar de boerderij lopen. Ik had een sterke band met mijn opa. Toen hij uit het bedrijf stapte en verhuisde, zijn wij in het woonhuis getrokken." Je hielp als kind ook met alles, her innert hij zich. „Koeien melken, paar den inspannen en mennen op de ak ker. Ik had een band met de dieren, omdat je er mee opgroeide. We had den koeien, varkens, paarden en scha pen. Ja, de dieren mis ik wel. En de stilte, de ruimte hier. Het is zo'n mooie plek, net buiten de stad die zo ver weg lijkt." In de stillere wintermaanden moes ten ze, dat hoorde bij de pacht van de boerderij, ook het bos bij het kasteel onderhouden. Bomen snoeien en kap pen, oprukkend groen weghalen. „De boomstammen sleepten we met paar den eruit. Als jonge jongen vond ik de eerste tractor heel spannend. Zeker als je er op mocht rijden. Nu vind ik het jammer dat paarden dat werk niet meer doen." Hij is er blijven wonen tot 1979, tot hij trouwde. „Mijn vader heeft er nog tot 1999 gewoond. Toen kwam er defi nitief een einde aan de Dekkers op de boerderij." zaterdag 7 oktober 2017 'Je kende iedere boom in het bos' Annemarie Zevenbergen -Chris Dekker Chris Dekker: „Hier leefden al mijn voorvaderen ook." FOTO RUBEN OREEL Als kleine jongen hielp Chris mee: paarden in spannen en mennen op de akker. Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen? En wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chef- nieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55