i 14 WEE Op zee, in de visserij, ligt Job Schots leven. Op de wal vecht hij als voorzitter van de jonge vissersactiegroep Eendracht Maakt Kracht (EMK) voor behoud van dat leven, ,,'s Nachts lig ik soms uren wakker. Zullen we het wel redden?" PORTRETJOBSCHOT Wie de naam Schot zegt, zegt vis David won van Goliath, hopelijk wij ook r - Thuis op de bank in Tholen be gint het na een tijdje te krie belen. Job Schot (54) wil er vandoor. Zijn kotter, de Zee- brugge 201, ligt in dok bij scheepswerf Padmos in Stellendam voor onderhoud en reparatie. „Er moet nog zoveel gebeuren. Ik werk graag met mijn handen. Lassen, branden, schilderen, vissen natuurlijk. Ik doe niks liever." Schot leidt de laatste anderhalfjaar ook een ander leven, dat van actievoer der. Hij stond met een grote groep Ne derlandse en Belgische collega's aan de wieg van Eendracht Maakt Kracht. Ge boren op zee. Heel modern, via een What's App-groep. „We waren met el kaar wat aan het What's Appen via de mobiele telefoon, over de Europese aan- landplicht die ons boven het hoofd hangt, het verplicht aan wal brengen van alle vis, ook de jongste visjes die onze toekomst zijn. Wat we daar samen tegen zouden kunnen doen? Zo is EMK ontstaan. Ja, ook uit onvrede met geves tigde visserijorganisaties. Die waren eerst niet blij met ons. Nu wel, mis schien." „Zo voelt het niet. Voor mij is alles nieuw. Maar ik ben er wel trots op wat wij tot nu toe allemaal hebben gedaan. Eind juni vorig jaar hadden we in Urk onze eerste vergadering met meer dan tweehonderd vissers. 'We gaan onze boodschap positief brengen', hebben we vooraf gezegd. We weten waar we voor strijden, voor een gezonde toe komst van de visserijsector. We willen het eerlijke verhaal aan het grote pu bliek vertellen. Onze eerste actie was augustus vorig jaar. Met zo'n vijftig kot ters zijn we de Nieuwe Waterweg opge varen naar Rotterdam, waar we op de Kop van Zuid vis hebben uitgedeeld. Dat was fantastisch. Zoiets was niet eer der vertoond. We hebben onze bood schap kunnen overbrengen." „We willen laten zien dat wij er zijn, dat wij als vissers ook rechten hebben. Onze website, de website van EMK, heet 'vissers voor een vrije zee'. Dat wil niet zeggen dat wij alle vrijheid op zee willen hebben. De tong- en scholbestanden in de Noordzee zijn nooit zo groot geweest, geven internationale visserijbiologen aan. Dat zegt wel wat. We hebben ook veel moeten inleveren. De vissersvloot op de Noordzee is sinds de jaren tachtig gehalveerd. Toch blijven ngo's, niet gouverne mentele organisaties als Greenpeace, ons achtervolgen. De aanwijzing van natuurreservaten op zee, de aanleg van windmolenparken, het winnen van zand voor megaprojecten als de Tweede Maasvlakte. Het lijkt nooit genoeg. Wij zouden met onze vistuigen de zeebodem aantasten. Nou, als je ziet hoeveel zand een bedrijf als Boskalis wegbaggert. En dan maakt Boskalis goede sier met de Boskalis Beach Cleanup Tour van Stichting De Noord zee. Een paar duizend kilo wordt daar mee van de stranden gehaald. Wij als vissers nemen al jaren tonnen vuil mee van zee, vorig jaar zelfs 250 ton. De windmolenparken op zee zijn ook zoiets. Ze komen op de visgronden waar wij al zo lang actief zijn. Miljarden euro's subsidie worden erin gepompt. Windmolens hebben een gemiddeld rendement van 23 procent, maar afge zien daarvan: moet je eens onder een windmolen gaan liggen. Je voelt en hoort het gebrom. Op zee draagt dat ge luid honderden mijlen ver. Tuimelaars, dolfijnen, bruinvissen raken gedesori ënteerd. Daar hoor je niemand over. Zulke zaken spelen niet alleen op de Noordzee, dat speelt wereldwijd. De do cumentaire Oceanen, de stem van de onzichtbaren, geeft daar een onthut send beeld van. We hebben die film als EMK Nederlands laten ondertitelen en op onze website gezet. Ik voel me ver want met vissers uit alle delen van de wereld die daarin aan het woord komen. We worden opzij gedrukt voor belan- gen van multinationals als Unilever, die groot zijn in kweekvis. Straks moe ten wij ook de kleinste, niet markt waardige visjes aanlanden, kunnen ze die gebruiken om kweekvis mee te voe den. Zo zit het. Voor elke kilo kweekvis is drie kilo wild gevangen vis nodig. De aanlandplicht is al voor een deel inge voerd. Niet marktwaardige visjes gaan nu naar verbrandingsovens. Dat is toch schandalig. Zeker. En het doet ook pijn. Ik ben gebo ren in de visserij. Zeg je de naam Schot, dan zeg je vis. Mijn vader was visser, mijn opa, mijn overgrootvader. Het vis- sen zit ons in het bloed. Als kind ging ik er al opuit, in een bootje vissen op de Eendracht hier bij Tholen, waar nu het Schelde-Rijnkanaal is, toen de Ooster- schelde nog helemaal open was. Je hoefde maar vijf minuten je sleepnetje buiten boord te hebben of het zat vol 'postzegeltjes'; kleine scholletjes, schar retjes, tongetjes. Tot de aanleg van de Oesterdam in 1987 was het hele Ooster- scheldebekken één grote kraamkamer. Ik ben daarmee opgegroeid. Zo loopt je le ven. Mijn zoon, ook een Job, werkt nu bij mij aan boord. Voor hem en al die andere jongere vissers zet ik me in. „Het is gek, maar als ik in Brussel ben of in de Tweede Kamer, dan valt alles van mij af. Ik voel me vrij om te spre ken. Terwijl ik nooit bestuurlijk actief ben geweest. Van huis uit heb ik dat niet meegekregen. Bij ons thuis gold 'hou je mond, dan had je je werk al klaar gehad'. We praatten wel veel aan tafel. 'Steek een gloeiende aardappel in je mond', zei mijn vader geregeld, 'dan hou je hem tenminste dicht'. Misschien heeft mijn kerkelijke achtergrond er ook mee te maken. Ik kan genieten van de preek op zondag. Ik hou van een goede exegese, luisteren, redeneren én relativeren. En ik lees veel, van theolo gie, John Grisham tot Geert Mak. Ik ben eigenlijk in alles geïnteresseerd. „Ach ja, toen ik van de lagere school af ging, werd gezegd 'hij is een matig lts'ertje'. In de tijd die ervoor stond, heb ik de lts (lagere technische school) en Visserijschool gedaan. En op mijn zeventiende ben ik gaan varen. 'Eerst maar bij een vreemde wat leren', zei mijn vader. Zo ben ik op de Schevenin- gen 48 terecht gekomen. Het kwam niet in me op om verder te studeren. Ik wilde vissen, de zee op. Spijt heb ik daar nooit van gehad. Maar ik ben wel graag met techniek bezig, dingen uit vinden. Zo heb ik een ontwerp bedacht voor een schip dat zonder schroef kan varen, met magneetkracht. Ik ben met dat idee naar de Technische Universi teit in Delft gegaan. Ze kijken je dan een beetje vreemd aan. Ik vind dat wel een nadeel, dat je van anderen afhanke lijk bent om iets te berekenen. „Dat is zo, al voelt het ook zwaar. We zijn met een gevecht bezig als David te gen Goliath. Hopelijk loopt ons gevecht af zoals in de Bijbel, met een slimme overwinning van David. We doen ons best. Ik ben er niet altijd gerust op. Ons hangt niet één zwaard van Damocles bo ven het hoofd, maar een hele serie: de aanlandplicht, de discussie over het al dan niet toestaan van pulsvisserij (elek trisch vissen), een nog strenger beheer van visbestanden in de Noordzee, het vertrek van Groot-Brittannië uit de Eu ropese Unie en het mogelijke verlies van Engelse visgronden, de aanleg van nog meer windmolenparken. Als EMK zijn we hopelijk niet te laat in het geweer ge komen. „Dat is het mooiste wat er is. Het is prachtig om je netten uit te zetten. De kotter maakt vaart. De staarten vliegen overboord. Je bent één met de natuur. Je voelt je koning in je eigen koninkrijk. En dan komt na een trek van een uur de vis spartelend aan dek. Binnen zes, ze ven minuten wordt alles gesorteerd, met de grootste overlevingskans voor de kleintjes die terug in zee gaan. Heel anders dan dat je alles verplicht aan wal moet brengen; dan is honderd procent dood. Aan boord is het teamwork. Ik heb een fijne bemanning, met ook m'n zoon erbij. Als ik lang thuis ben, voel ik de muren op me afkomen. Ik wil op zee de wind in m'n haren voelen." zaterdag 7 oktober 2017 GO Boven ons hoofd hangt het zwaard van Damocles 1 Harmen van der Werf Het gaat je goed af, dat actie voeren. Alsof je niks anders gewend bent. Welke boodschap dragen jullie uit? Het zit diep. En dan kom je als 'gewone visser' opeens in een heel andere wereld te recht. Laatst nog bij het overhandigen van ruim 23.000 handtekeningen tegen de aanlandplicht aan het Euro pees Parlement in Brussel. Hoe ga je daarmee om? Dat zat er van begin af aan in? In Eendracht Maakt Kracht kun je in elk geval veel van je energie kwijt. En ondertussen blijf je vissen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50