4 Hij was veel meer probleem oplosser dan politicus. Eberhard van der Laan handelde praktisch, doelgericht en met volle overgave. 459 489 €499 €499 589 €925 Flikker toch op, ik woon in De Baarsjes, en jij? Ouwehoer! Niemand kon met meer overtuiging zeggen dat Amsterdam de al lermooiste stad van de wereld is. Eber hard van der Laan zei het vaak en stellig, zodat er geen ruimte over bleef voor twijfel. En hij zei het met zoveel charme dat mensen van buiten Amsterdam er geen aanstoot aan namen. Van der Laan was chauvinistisch zonder dat het arrogantie genoemd kon worden. Wat hielp was dat zijn liefde voor de stad geen pose was. Voor Van der Laan bestond er écht geen mooiere stad dan de stad waar hij in 1975 kwam wonen. Een 'optimistische calvinist die dingen wil veranderen', zo noemde hij zichzelf. Een beschrij ving waarin meerdere contradic ties schuilgaan, zoals ook zijn ge compliceerde persoonlijkheid een vat vol ogenschijnlijke tegenstrij digheden was. Diep van binnen was Van der Laan een klassieke sociaaldemo craat voor wie de spreiding van kennis, inkomen en macht een centraal uitgangspunt vormde, maar in de praktijk opereerde hij vooral als een pragmaticus die po litieke problemen met een juridi sche blik tegemoet trad. Hij kon meelevend zijn, maar ook keihard als hij dat nodig vond. Van der Laan had een grote hekel aan protocol, maar schikte zich er naar als de situatie daarom vroeg. Hij wilde altijd winnen en had een gigantische geldingsdrang, maar was geen ijdeltuit die graag aan schoof bij televisieshows. Voor iemand die meer dan veer tig jaar actief was in de politiek hield Eberhard van der Laan een opvallende afkeer van politiek. Die stond in zijn ogen voor gekonkel en voor partijpolitieke spelletjes. Hij begreep de machinaties van het politieke bedrijf, maar wist zich gedurende zijn loopbaan zo veel mogelijk te onttrekken aan 'politiek met een kleine p', zoals hij dat zelf noemde. Voor Van der Laan was politiek een middel om iets voor elkaar te krijgen. Eenvoudige dienaar In 1978 verscheen het eerste inter view met Van der Laan in het af delingsblad van de PvdA. Hij stu deerde rechten en hielp bij de Ombudspost in Oud-West huur ders die in de clinch lagen met hun huurbazen. Het artikel ging over het door hem opgerichte ac tiecomité Handhaaf de Huurbe- scherming, waarin partijen ten strijde trokken tegen woonplan nen van het kabinet. „Het (is) een actie voor en door huurders, en geen partijpolitieke actie", sprak de toen 23-jarige Van der Laan. De kop boven het stuk: 'Ik snap toch al zo weinig van de politiek.' Daarmee maakte hij zich kleiner dan hij was, zoals hij dat vaak zou blijven doen. Dan zei hij in een raadsdebat quasi-nederig: „Sta mij toe om als eenvoudige dienaar van de gemeenteraad hier ook iets over te zeggen", om vervolgens een weldoordacht vertoog af te steken. „Hou toch eens op met die flau wekul!" riep GroenLinks-wethou- der Maarten van Poelgeest eens geërgerd tegen Van der Laan, na dat hij in een collegevergadering voor de derde keer had gezegd dat hij 'als benoemd burgemeester ei genlijk geen mening mocht heb ben'. Van der Laan had namelijk overal een mening over en wist hoeveel speelruimte hij had. Eberhard van der Laan groeide op in Rijnsburg, als jongste van een gezin met zes kinderen. Zijn ou ders waren in de oorlog actiefin het verzet, hun woning diende als uitvalsbasis voor de knokploegen. De oorlog drukte een zwaar stem pel op het doktersgezin. Op het Visser 't Hooft Lyceum ontpopte Van der Laan zich als een leerling met een activistische in borst. Hij schreef scherpe stukken in de schoolkrant en werd voorzit ter van het leerlingenparlement. Na een mislukte studie genees kunde in Brussel streek Van der Laan in 1975 neer in Amsterdam om rechten te studeren aan de Vrije Universiteit. Hij trad toe tot de faculteitsraad, en werd in 1976 lid van de PvdA. Samen met D66'er Roger van Boxtel zette hij een actie op poten om de huurbe- scherming te behouden. Hij hielp mee met het beteugelen van de krakersproblematiek en kwam in contact met Jan Schaefer, de roem ruchte wethouder Volkshuisves ting die hem in 1982 als assistent aannam. In 1989 haalde Felix Rottenberg Van der Laan over om raadslid te worden, een functie die hij acht Busreizen Kerst aan de Kroatische kust Kerst in het centrum van Berlijn Kerst in de Belgische Ardennen Kerst in de Neckarvallei Kerst met de Zwitserse treinen Kerst in Beieren zaterdag 7 oktober 2017 Burgervader van heel Roelf Jan Duin —Van der Laan tegen een boze man die hem gebrek aan contact met Amsterdammers verweet. Gegarandeerd vertrek Reiscode: kdaytO! Reiscode: kdckvO! Reiscode: kdber03 Reiscode: kdboiOI Reiscode: kddit02 Reiscode: kdch301 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen 8-daagse busreis 5-daagse busreis 5-daagse busreis 8-daagse busreis 8-daagse bus- en treinrondreis 6-daagse busreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4