II Buitenbeentje in militarywereld 30 lijker, wat ik niet had verwacht. Van buitenaf is er druk, op de dag van de wedstrijd leg ik mezelf nog extra druk op." In Antwerpen 2013 was hij hele maal niet zo zeker van zijn zaak. Door zijn studie geneeskunde had hij zichzelf een relatief korte voor bereidingstijd gegund. Het werd een race tegen de klok. Van Nan- ning 2014 staat hem vooral bij hoe vrij hij daar durfde te turnen. „Die oefening was in de nieuwe punten- code 0.1 punt lager dan de olympi sche oefening. Maar de uitvoering was veel beter dan in Londen. Dat WK was mijn beste wedstrijd ooit, ja." Na het moment in China volgde een reeks vervelende ervaringen bij de EK in Montpellier en de WK in Glasgow, beiden in 2015. Het meeste pijn deed de val in de olym pische finale in Rio na bijna een jaar gekwakkeld te hebben met zijn ge zondheid. In Ca nada hunkert hij naar succes. „Een wereldtitel blijft altijd bijzonder. Voor mij zou deze extra speci aal zijn, omdat ik twee jaar in on zekerheid heb gezeten. Als ik weer fit ben: hoe goed ben ik dan nog? Ik heb in trainingen al de bevestiging dat ik dat niveau weer kan halen. In een wedstrijd moet het er nog uitkomen." De afgelopen dagen heeft hij in de trainingszaal de combinaties ge perfectioneerd, waarmee hij hoopt zondagavond (Nederlandse tijd) goud te winnen. Hij wil sowieso het maximum van vijf vluchtele- menten turnen, één meer dan in de kwalificatie van dinsdag. De volgorde staat ook vast: Cas- sina, Kovacs, Kovacs gestrekt, Kol man, Gaylord 2. Alleen weet hij nog niet waar hij de lassen legt. Hij houdt twee kansrijke opties open. „Het wordt 2+1+2 of 2+3." Het komt aan op timing. Meestal voelt hij bij het eerste vluchtelement al aan wat er mogelijk is. Komt hij te dicht bij de stok, dan zal hij de koers aanpas sen. „Dat knaagt aan het zelfver trouwen." Triple De tweede optie levert niet alleen 0.2 bonuspunt op in uitgangs waarde, bijkomend voordeel is dat hij minder energievretende tussen- zwaaien hoeft te maken. 2+3 zou ook betekenen dat de triple terug is, alleen in een an dere samenstel ling van vluchtele- menten. De triple is in de vijfjaar na Londen nooit meer in wedstrijden ge ëvenaard, ook niet door Zonderland zelf. „De jurering is nu zo streng, dat je be ter aan de netheid kunt werken. Op de Spelen van 2012 was het anders. Ik móest gewoon die triple doen, anders kon ik geen kampioen worden. Ik kwam drie keer niet lekker uit bij de vluchtele- menten. Als dat nu gebeurt, is het: stop, slingeren en doorgaan." Een wereldtitel blijft altijd bijzonder. Voor mij zou deze extra speciaal zijn Een alleenheerser? Nee, zo heeft Epke Zonderland (31) zich nooit gevoeld. Ook niet in de periode 2012-2014, toen hij aan de rekstok bijna alles won wat er te winnen viel: olympisch, wereld- (2x) en Europees kampioen. „Zelf heb ik het nooit erva ren als een hegemonie", zegt hij in Montréal aan de voor avond van zijn zevende WK- rekfinale. Bij hoogmoed is een val dichtbij, zeker op het hoge rek. „Je mag niet denken dat je onverslaanbaar bent. Dat is ge woon niet terecht." Ook in zijn hoogtijdagen er- vaarde de Fries in kwalificaties de spanning van een mogelijke uitschakeling. „Bij de WK in Antwerpen in 2013 voelde ik meer druk dan op de Olympische 1 Spelen een jaar eerder. Eigenlijk best gek, want de Spelen zijn veel belangrijker. Als je topfavoriet bent, is het anders turnen. Aan die druk ontkom je niet. Je moet een manier vinden om ermee om te gaan. In 2009 werd ik tweede op de WK. Vanaf dan hoor je al een beetje bij de favorieten. Zo klimt het elke keer. Als olympisch kampi oen was het weer een stapje moei- UITSLAGEN Hij past niet in het stereotype beeld van de eventingruiter. Die komt óf uit een welgestelde familie en is op gegroeid met paarden of is stalrui- ter. Theo van de Vendel, 36 jaar en woonachtig in Ederveen, is geen van beide. Hij werkt vijf dagen in de week bij een groothandel op het ge bied van verwarming, sanitair en onderdelen. Van zeven tot vier uur. Daarna is de bedrijfsleider een rui ter, die met de 13-jarige Zindane aan internationale wedstrijden mee doet. „Of ik een topsporter ben? Nou, eigenlijk niet, nee. Ik zie dit meer als mijn hobby, vind het vooral leuk om met mijn paard te crossen." Die hobby bracht hem in Rio, waar Van den Vendel zijn olym pisch debuut maakte. Ondanks een val in de crosscountry zou hij het zo over willen doen. „Een onvergete lijke ervaring. Alleen al de vliegreis, allemaal in hetzelfde pakkie. Ik was onderdeel van de ploeg met grote namen als Yuri van Gelder, Epke Zonderland en de hockeyvrouwen. En dat allemaal dankzij Zindane." Meedoen aan Boekelo was de droom. Onder de hoede van voor malig bondscoach Martin Lips en de trainingsadviezen van diens zoon Tim verbeterden Van den Vendel en zijn paard Zindane zich. In 2014 was het moment daar, ston den ze aan de start in Boekelo. Het resultaat? Derde op het NK, 39ste in het individuele klassement. Na het EK een jaar later (vierde met Oranje en 22ste individueel) wist het duo zich in de kijker te rijden voor de Spelen. Rio kostte hem uiteindelijk een gebroken rib en drie weken aan vakantiedagen. Fulltime de sport bedrijven, zoals vrijwel het hele deelnemersveld in Boekelo, is niet een status die Van de Vendel nastreeft. Hij noemt het 'een voorrecht' om zo met zijn sport bezig te kunnen zijn. Zonder stress en de druk te moeten preste ren. Dat Van de Vendel het deson danks tot de Spelen heeft geschopt, zegt iets over zijn kwaliteiten. „En die van Zindane." De komende twee jaar blijft hij nog het buitenbeentje, daarna gaat hij nadenken over een rol als prof. zaterdag 7 oktober 2017 GO Epke Zonderland vliegt even door de lucht, los van het rek. „Ik heb twee jaar in onzekerheid gezeten." FOTO ANP Zonderland gaat voor triple, als op die gouden dag - Epke Zonderland (31) Marcel Luyckx Montreal Epke Zonderland jaagt in Montréal morgen avond op zijn derde we reldtitel. Zekerheden be staan er niet voor een rekstokturner. Ook niet als je Zonderland heet? TENNIS Peking. Mannen, kwartfinales: Nadal (Spa/1) - Isner (VS/6) 6-4 7-6, Di- mitrov (Bul/3) - Bautista (Spa/5) 7-6 4-6 6-2, Kyrgios (Aus/8) - Darcis (Bel) 6-0 3-0 opg., Zverev (Dui/2) - Roeblev (Rus) 6-2 6-3. Vrouwen, kwartfinales: Kvitova (Tsj/12) - Strycova (Tsj) 6-3 6-4, Garcia (Fra) - Svitolina (Oek/3) 6-7 7-5 7-6, Ostapenko (Let/9) - Cirstea (Roe) 6-4 6-4, Halep (Roe/2) - Kasatkina (Rus) 6-2 6-1. Tokio. Mannen, kwartfinales: Cilic (Kro/1) - Harrison (VS) 6-2 6-0, Mannarino (Fra) - Sugita (Jap) 6-2 6-4, Goffin (Bel/4) - Gasquet (Fra) 7-5 6-2, Schwartzman (Arg/8) - Johnson (VS) 6-0 7-5. ZEILEN EK Laser en Laser Radial. Laser, stand na 7 races: 1. Stepanovic (Kro) 13 punten, 2. Coccoluto (Ita) 29, 3. McKenzie (NZI) 29, 4. Kontides (Cyp) 34, 5. Thomasgaard (Den) 36, 6. Marrai (Ita) 40,19. Broekhuizen (Ned) 83. Laser radial, stand na 7 races: 1. Bouw meester (Ned) 18 punten, 2. Rindom (Den) 20,3. Tenkanen (Fin) 31,4. Zen- naro (Ita) 31,5. Weger (Dui) 37, 6. Rei- neke (VS) 51,7. Jonker (Ned) 53, 21. Van der Vaart 73. Ondanks zijn olympisch debuut is Theo van de Vendel nog een van de heel weinige amateurs dit weekeinde in het veld van de Military van Boekelo. Ralph Blijlevens Boekelo Theo van de Vendel met Zindane. „Rio was een onvergetelijke ervaring." FOTO LARS SMOOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30