Advocaat: 'Geen zorgen, rekenen kunnen we wel' We moeten wel overtuiging tonen met Oranje. Er nog in geloven 27 Dost blijft kwakkelen GROEPA Programma Stand „Hebben ze hier soms geen hotels in de buurt?", verzuchtte bonds coach Dick Advocaat gistermiddag, in de perskamer van de Borisov Arena. Het Nederlands elftal had net een uur in de bus gezeten vanuit Minsk, onderweg naar een onooglijk Wit- Russisch provinciestadje in het midden van nergens. Het nationale stadion in de hoofdstad wordt mo menteel verbouwd. En nee, in buurstad Borisov zijn geen hotels met meer dan pakweg tien kamers. Maar hoe cynisch het ook klinkt: dichter bij Rusland gaat het Neder lands elftal vermoedelijk niet ko men. Vanuit Borisov kun je de Rus sische grens haast aanraken. Het mag bekend zijn, oneindig veel groter is de afstand in de spor tieve realiteit. Een regelrecht Won der van Borisov is nodig om het Ne derlands elftal nog enigszins op koers te houden, een bak vol doel punten is domweg noodzaak. En mocht Zweden eerder op de avond al met pakweg 4-0 van Luxemburg winnen, dan kan Oranje wel zo'n beetje inpakken. „Ik vind het ook vreemd dat die wedstrijden niet tegelijk worden gespeeld", aldus Advocaat. „Of het een voordeel is dat Zweden eerst speelt? Volgens mij kun je dat nu nog niet zeggen, want dat ligt aan de uitslag. Het kan ook een nadeel zijn." Goals zijn nodig, maar Advocaat O Hoe cynisch het ook klinkt: dichter bij Rusland komt Oranje vermoedelijk niet benadrukte opnieuw: eerst win nen, daarna kijken of er meer in zit. „Natuurlijk realiseren we ons wel dat we goals nodig hebben. Dat lijkt me nogal logisch." De kans is reëel dat de rekensom de komende dagen alleen maar complexer wordt. Als Oranje al kans heeft, dan is het ook nog af hankelijk van de resultaten in de andere poules. „We kennen alle scenario's", aldus Advocaat. „Maak je geen zorgen, rekenen kunnen we. Daar zal het echt niet aan liggen." Guus Hiddink allemaal te losjes vond qua aanpak. „Dat weet ik niet. Ik probeer dingen gewoon altijd te benoemen zoals ze zijn. Bepaalde dingen zijn om een reden gedaan. Neem het WK-systeem in Brazilië, dat deden we omdat we kwetsbaar wa ren. Na dat WK is er teruggeschakeld naar 4-3-3, die ombuiging is niet goed gegaan." „Kan een optie zijn, wat mij betreft. Maar het is aan de trainer, want je hebt wel met een heel elftal te maken. Onder Pep Guardiola heb ik op verschil lende posities gespeeld. Spits, achter de spits, zelfs vanaf het middenveld. Maar dan heb je het wel over de meester van de tactiek, de meest geniale voetbaltrainer die er momenteel rondloopt." „Ik ben de eerste om zelfkritisch te zijn, maar als rechtsbuiten blijf je wel afhankelijk van de team prestatie. Als je niet wordt bereikt, kun je hoog of laag springen. Dat is meteen ook hét nadeel aan 4- 3-3, dan moét je het spel kunnen maken, dan moét je echt veel kwaliteit hebben als team. Dat hebben we niet meer, ook niet toen bij het WK. Van Gaal heeft het vaak genoeg gezegd: in balverlies klopte het allemaal dat WK in 5-3-2. Maar aan de bal ble ven we grote moeite houden." „Een grote mond past ons niet meer. Maar we moeten wel overtuiging tonen. Er nog in geloven. Voor de Wit-Russen is er niet veel meer te halen. Dat moet je meenemen in je beleving! Iedere spe ler bij ons. 'Wij geven er meer om dan zij', die mentale 'slag' moet je al winnen." „Niet met iets uit al mijn eerdere kwalificatiereek sen met Oranje. Dan is het een Houdini-act, een grote ontsnapping. Al zouden we er dan nog steeds niet zijn. Want dan krijg je nog de play offs." KNIEBLESSURE Wit Rusland Nederland -Arjen Robben (33) Vandaag 18.00 uur Zweden - Luxemburg 20.45 uur Wit-Rusland - Nederland Luxemburg - Bulgarije gespeeld pt (v-t) 1 Frankrijk 8 17 (15-5) 3 Nederland 8 13 (16-11) 4 Bulgarije 8 12 (13-17) 5 Luxemburg 8 5 (7-17) zaterdag 7 oktober 2017 Bulgarije - Frankrijk Dinsdag 20.45 uur Nederland - Zweden Frankrijk - Wit-Rusland 2 Zweden 6 Wit-Rusland De training van gisteren in het stadion van Borisov, na een lange en vermoeiende reis. fotoanp Een wedstrijd als een reddings boei in de verte. Met de moed der wanhoop treedt het Nederlands elftal vanavond aan tegen Wit- Rusland, hopend op het Wonder van Borisov. Sjoerd Moussou Borisov past ons niet Je hebt ook al vaker gezegd: we moeten af van 4-3-3. Maar Oranje speelt het nog, zelfs uit tegen Frankrijk. Als je al even terugblikt, heb je jezelf soms een roepende in de woestijn ge voeld? Het is in dit Oranje moeilijker geworden om jou te bereiken, tegenstanders kapselen je in bij de zijlijn. Uit tegen Frankrijk kreeg je laatst drie ballen in het eerste halfuur. Moet jij nu niet centraal in de as spelen? De wedstrijd vanavond, die moet geen kopie worden van Bulgarije-uit, toen je zelf niet goed speelde, maar ook weinig kón doen aan de zij kant. Zweden won twee keer 4-0 van Wit-Rusland. Dus er vallen vanavond echt wel doelpunten te halen, toch? Stel dat de missie tóch nog slaagt de komende twee duels, valt die prestatie dan ergens mee te vergelijken? Bas Dost is uitgeval len op de laatste trai ning van het Neder lands elftal voor de wedstrijd tegen Wit- Rusland. De spits strompelde halver wege de oefensessie naar de kant. Dost viel woensdag ook al uit op een trai ning en kreeg don derdag rust. Bonds coach Dick Advocaat vertelde gisteren nog dat hij Dost in de tweede helft van het duel met Wit-Rusland wilde gebruiken als Oranje doelpunten nodig heeft in de Bo risov Arena. Dost had al een lichte voetblessure. Gisteren kreeg last van de knie. Advocaat heeft met Jiirgen Locadia nog een centrumspits achter de hand. De aanvaller van PSV is echter een ander type aanvaller. Klaas- Jan Huntelaar, een andere pinchhitter, is niet geselecteerd. Vermoedelijke opstellingen Scheidsrechter Oliver (ENG) Vanavond aftrap 20:45 uur NPO 1 Borisov Arena, Borisov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27