26 S JOERD MOSSOU Is Arjen Robben (33) in Wit-Rusland voor de laatste keer met Oranje in het buitenland? „Dat speelt wel in mijn hoofd, ja", erkent de enige speler die nog over is van een topgeneratie internationals. WK-KWALIFICATIE WIT-RUSLAND-NEDERLAND Column $0 @sjoerd mossou Gert Lammerink die term terloops verzon, op weg naar het WK van 2010, sloop er vanzelf een soort ironie in. Niet zozeer bij Gert zelf, wel in de tijd die zou volgen, toen de benaming min of meer gemeen goed werd in Nederland (en Oranje twee jaar later hopeloos faalde in Charkov). Meestal als het over Rafael van der Vaart, Robin van Persie, Wesley Sneijder en Arjen Robben ging, werd 'De Grote Vier' met een vleugje spot ge bruikt. Als in: „Och, nou, daar zul je ze hebben hoor, De Grote Vier. Gaan ze ons nog een keertje wereldkampioen maken, of hoe zit het onder hand?" Zo doen wij Nederlanders dat met sporthelden: ze moeten wel een beetje aards blijven. We moe ten wel een beetje de draak met ze kunnen steken. Ze moeten niet denken dat ze door God gezonden zijn. 'Ha, pff, kom op zeg. Wat denken ze wel, die ver wende ventjes.' Het is oktober 2017. Dit stukje tik ik onderweg naar Wit-Rusland, zeer waarschijnlijk de defini tieve eindbestemming van 'De Grote Vier', al thans: wat daar nog van over is. Alleen Ar jen Robben traint straks nog mee in de Borisov Arena, op weg naar een strohalm zo flinterdun, dat het haast geen zin meer heeft ernaar te grijpen. Sneijder zit gefrus treerd te wezen aan de Cótc d'Azur. Van Per sie knokt terug van al weer een blessure. Van der Vaart? Zelfs in god betert Denemarken al afgeschreven. Je kunt daar cynisch over doen, zoals alles in voetballand Nederland bijtend cynisch is ge worden. De dertigers zijn te oud, versleten, afge dankt, sommigen zelfs al jaren. Alleen Robben is nog een topspeler in letterlijke zin. Maar laat het heel even weg, dat bijtende cy nisme. Parkeer uw chagrijn, uw zuur en uw sar casme. Durf nu, een paar jaar sinds hun hoogtij, ook eens gewoon liefdevol te kijken naar deze unieke verzameling talent, allemaal verwekt in het midden van de jaren 80, nota bene onze laatste gitzwarte voetbaltijd. Kijk eens uitsluitend met liefde naar Wes, de volksjongen vol bluf en bravoure. Naar Raffle, de ongecompliceerde liefhebber, een voetballer die rechtstreeks vanuit de jaren 70 leek gezonden. Naar Robin, de kunstenaarszoon, die ongrijpbare stilist. Naar Robben, de weergaloze, haast obses sieve superprof. Vooruit, reken Dirk Kuyt er ook nog bij. Samen vormden ze een generatie, die zich onmiskenbaar kan meten met die uit de jaren 70 en eind jaren 80, compleet met Europa Cups en een WK-finale. Ze speelden samen tientallen malen vaker in Oranje bovendien, in goede én in hopeloze tijden. Nu het bijna voorbij is: koester straks nog één keer die verzameling aanraakbare, voorbeeldige boegbeelden. Opgegroeid op onze straten, in dor pen en in steden, gekneed op oud-Hollandse pol- dervelden van Groningen tot Katwijk. We gaan ze straks nog vreselijk missen: een unieke generatie topvoetballers om ordinair trots op te zijn. Durf eens liefdevolte kijken naar deze verzameling talent, allemaal verwekt in het midden van de jaren 80 Illegale handel 'Beugel' inzetbaar n zijn vorige drie uitwedstrijden in deze WK-kwalificatie slikte Arjen Robben met Oranje twee nederlagen, zes tegengoals en één blessure op een knollentuin in Luxem burg. Hopelijk stapt hij vanavond met een betere oogst van het veld in Borisov. Ook omdat Wit-Rusland heel goed de laatste uitbeurt uit zijn hele interlandcarrière kan wor den. Natuurlijk, Robben is vanavond gretig. En 'alleen bezig met nu, met winnen'. Maar kijk en luister naar hem en het is duidelijk: ook andere gevoelens en sentimenten (lees: stoppen als inter national als het misgaat) spoken door zijn hoofd. Hij sprak er eerder deze week open over. De vraag over die mogelijk laatste uitbeurt kwam klip en klaar op tafel. „Ja, natuurlijk houdt me dat be zig", zei Robben. „Dat speelt wel in mijn hoofd, ja. Thuis heb ik het er met mijn vrouw over gehad. Wat als..Alleen: ik wil mijn gedachten nog niet allemaal in het openbaar delen." „Ja, ik ben ook een mens. Ik ga er niet om liegen." „Het is een aparte gewaarwording. Het was al zo dat Wesley en ik met z'n tweetjes overbleven na het mislopen van het EK in Frankrijk. Dat was al een behoorlijke stap. Maar als hij nu ook nog weg valt voor deze laatste twee wedstrijden, ja, dan is dat wel even een momentje. Een 'knakmomentje', zoals ik het eerder heb genoemd." „Ja. Maar ik zeg dat niet omdat ik het wil bepalen voor de bondscoach. Het is gewoon mijn persoon lijke gevoel. Ik ken Wesley al zo lang, we kennen allemaal zijn staat van dienst, alleen al daarom had ik hem er persoonlijk graag bij gewild. Als de trainer hem niet wil opstellen, kan hij misschien toch nog van waarde zijn voor de ploeg. In wat voor rol ook. Maar wat ik zeg: we doen het met de keuze die is gemaakt." „Ja, ook. Ik mis de jongens met wie ik zoveel heb meegemaakt, zoveel herinneringen deel. De laat ste der Mohikanen, las ik in een kop in de krant. Zo voelt het wel. Maar ik zit niet zielig in een hoekje, hoor, zeker niet. Er is nog steeds een rits jongens, die er ook bij was in 2014 in Brazilië. In de laatste jaren sprak Robben zich geregeld uit over de staat van Oranje en waar het in zijn ogen heen moet. Hij was de eerste die, met Bayern München als referentiekader, zei dat 'we' niet meer zo goed zijn. Hij was de eerste om de aanpak van Louis van Gaal bij het WK te prijzen. Hij droeg daarna ook uit dat hij het onder opvolger zaterdag 7 oktober 2017 Vaarwe De Grote Vier. Toen ANP-verslaggever GO KNVB TICKETS Bijna 1500 tickets voor het WK-kwali- ficatieduel Nederland - Zweden van dinsdag zijn niet geldig. De KNVB heeft ze ge blokkeerd, omdat ze via de zwarte markt zijn verhandeld en met grote aantallen te gelijk zijn op gekocht en vervolgens voor een veel hogere prijs werden door verkocht. VRIJSPRAAK ADO kan vol gend week einde tegen Excelsior be schikken over Tom Beugels- dijk. De ver dediger wacht moge lijk nog wel een schor sing vanwege de ver meende elle boogstoot tegen NAC- speler Pablo Mari. Beu- gelsdijk werd vrijgesproken, maar het be roep dient op zijn vroegst op 17 oktober. 'Grote mond Maarten Wijffels Borisov Wel een eerlijk antwoord. De topvoetbalier kent ook weemoed. Alle jon gens van jouw generatie zijn al weg, je bent nog als laatste over. Je zei: ik had Sneijder er toch wel bij gewild. Maar jij weet ook dat Sneijder niet in een beste situatie zit. Het brengt jou nog extra het besef dat Oranje in een andere fase is beland? O O.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26