O \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 V ENQUÊTE GEMEENTEN Ondanks dat aandeelhouder Den Haag zijn belang plots wenst te behouden, gaat energiebedrijf Eneco in de verkoop. Liefst veertig gemeenten, goed voor driekwart van de aandelen, wil er vanaf. Wat die domme Spaanse po litie afgelopen zondag deed, toen ze het Cata laanse referendum met zwaar ge weld wilde tegenhouden, was na tuurlijk koren op de molen van Puigdemont, de Catalaanse presi dent. De Catalanen, die tot dan toe nog lang niet overtuigd waren van afsplitsing, werden door het geweld verenigd tot een kolkende woede achter Puigdemont. Wat niet hielp was dat de Spaanse media de gebeurtenissen ophitsten of klein maakten, net naar gelang de krant die je las. Tel daarbij op de ijs koude reacties van de koning, de premier, de rechtbank en Brussel, met hun: 'regels zijn regels, en jullie houden je er niet aan dus je zoekt het maar uit' en er kan zomaar iets knappen in de hoofden van de Cata lanen. Dat ze denken: 'de beuk erin, koste wat kost'. Hun eigen belangen in termen van baan, kinderen en economische toekomst aan de kant zettend voor iets groters: onafhanke lijkheid. Al 24 jaar kom ik minstens een keer per jaar in Catalonië en niet al leen aan de Costa Brava. Ik ken de Catalanen als zakelijke, nuchtere harde werkers, met veel trots op de welvaart die ze hebben bereikt. Het is zo verdrietig om te zien wat er nu gebeurt. Ze worden meegesleurd in een zwart-witwereld waarin het lijkt of kiezen voor Spanje staat voor verraad en kiezen voor Catalonië voor bravoure. Natuurlijk zijn er ook gevoelens van onvrede en niet ge hoord worden onder de hardwer kende Catalanen. Maar de feiten zijn ook dat Catalonië al zeer veel vrij heid heeft om zichzelf te regeren. De BBC-filmpjes van Catalanen vooraf gaand aan het politiegeweld lieten lil j mensen zien met allerlei redenen om onafhankelijkheid te wensen, maar de rode draad door al die beto gen was toch wel de economie. De Catalanen zijn het zat om 6.000 euro per persoon per jaar meer aan de Spaanse economie bij te dragen dan de overige Spanjaarden. dan willen de Noord-Italianen niets liever dan van de Sicilianen af. De Vlamingen willen de Walen afsto ten en oh ja, zo'n 20 jaar geleden toen de Waalse industrie nog bloeide, toen wilden de Walen van De Catalanen werden door het geweld verenigd tot een kolkende woede de Vlamingen af. En stel: de Catala nen splitsen zich af en kloppen bij Europa aan. Dan kan Europa het zelfde argument naar hen gebruiken: 'Sorry Catalanen, maar wij in Europa dragen gemiddeld 1.634 euro per persoon per jaar méér bij aan de eco nomie dan jullie Catalanen'. Een welvarende regio is niet wel varend geboren. Ja, oorspronkelijk brachten ruige baaien vette vis. De echte groei kwam doordat getalen teerde mensen uit het hele land er heen trokken op zoek naar werk. Ca talonië is een trekpleister, maar het achterland heeft daar ook voor moe ten bloeden. Veel binnenlandse re- gios hebben spooksteden waar ie dereen die nog een beetje wat kon, is weggetrokken naar Barcelona, Madrid of een andere welvarende plek. Dat besef zou moeten stem men tot wederzijds respect en dank baarheid tussen de Catalanen en de Spanjaarden. Ik zou zeggen: blijf dit weekend thuis, Catalaan, en kom tot rust. Be denk wat je te verliezen hebt en laat je niet langer ophitsen om je toe komst te vergooien voor een radicale alleingang die je alleen maar wind eieren kan leggen. Brunei F' >nault Air France KLM Unilever Het is een formidabel dilemma: cashen de 53 Eneco-gemeenten hun aandelen of hou den ze hun jaarlijkse dividend? Een beslissing is ge wenst nu Eneco eind januari is af gesplitst van netbeheerder Stedin en als commercieel bedrijf ope reert. Voor 31 oktober om 18.00 uur eist de Aandeelhouderscommissie van Eneco (AHC) hom of kuit. Bij verkoop vaart de zilvervloot binnen: het groene energiebedrijf is 2,5 tot 2,9 miljard euro waard. Grootste aandeelhouder Rotter dam (bijna 32 procent) kan ruim 900 miljoen euro tegemoetzien, Dordrecht ca. 250 miljoen. De meeste andere gemeenten bezit ten beduidend minder aandelen, maar ontvangen nog steeds mil joenen tot tientallen miljoenen. Deze krant stuurde alle 53 colle ges van b&w een vragenlijst: wilt u verkopen of houden en waarom? Wat is de verwachte opbrengst? Welke voorwaarden stelt u bij een eventuele verkoop? Is Gazprom of Shell een acceptabele koper? Veer tig colleges van B&W stuurden de lijst terug. De resultaten: 34 eigenaren kie zen voor verkopen. Zij zijn goed voor 70,5 procent van de aandelen. Niet in zee gaan met partijen die weinig belang hechten aan duurzaamheid Slechts vier gemeenten - Amstel veen, Aalsmeer, Ridderkerk en Den Haag - willen behouden. Bij elkaar bezitten ze een vijfde in Eneco. Twee gemeenten Helle- voetsluis (0,9 procent belang) en Lingewaal (0,34 procent) hebben geen standpunt en laten het aan hun gemeenteraad. In Gorinchem (0,68 procent) staakten donderdag de stemmen: de helft van de raad is voor, de andere helft tegen. Van de dertien gemeenten die het onderzoek niet terugstuurden is de positie grotendeels bekend. Pijnacker-Nootdorp wenst zijn 2,1 procent te verkopen. Hetzelfde geldt voor oa Rijswijk (1,8 procent) en Westvoorne (0,54 procent). De Friese gemeenten Ameland, Don- geradeel, Ferwerderadiel en Ko- lummerland willen houden, maar bezitten samen slechts een ma gere 0,65 procent van de aandelen. Al met al wensen veertig ge meenten met ruim 75 procent van de aandelen te verkopen. Acht zijn tegen, van de overige vijf is de po sitie nog onduidelijk. Comercieel De hoofdreden voor afstoten is dat het Eneco-belang geen publieke taak dient. „Eneco is een 'gewoon' commercieel energiebedrijf dat in ternationaal opereert", laat Rotter dam weten. „Vanuit bedrijfsbe lang logisch, maar het gebeurt mede dankzij belastinggeld en met alle risico's voor gemeenten." Amstelveen ziet het anders en hamert op het groene karakter van Eneco. „Energie is strategisch van belang voor Nederland en Eneco is één van de weinige bedrijven die gaan overleven omdat ze een echt duurzame visie hebben. Zo wor den we minder afhankelijk van @sandraphlippen a Gemeenten zien mas saal de zilvervloot binnen varen nu ze hun Eneco- aandelen kunnen verko pen. Europa daagt de leren voor het Hof om 13 miljard euro geïnd te krijgen van Apple. Maar hé, als we zo gaan beginnen, Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 7 oktober 2017 GO De detacheer- der kreeg een koopadvies van ING. De Franse autobouwer zet vol in op elektri sche auto's De ticketprijzen staan onder druk zegt concurrent easyJet. De belangstelling voor de te koop staande margari- netak valt tegen. E o David Bremmer Sander van Mersbergen —Gemeente Ridderkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20