Hoe zwaar wordt het? N M Appen op de fiets Geen goed idee Yvon Jaspers Lokkertje om te gaan studeren Studenten krijgen in hun eerste jaar 1.000 euro korting op het collegegeld. Maar de basisbeurs keert onder Rutte III niet terug. Vondst lichaam bij zoekactie Verdriet om overlijden Eberhard Walcheren magazine 'Met een dikke vette nee is niks mis' Met de kortingsregeling willen de formerende partijen de drempel verlagen om aan een studie aan hogeschool of universiteit te be ginnen. Dat melden bronnen rond de formatieonderhandelingen. Studenten betalen dit jaar 2.006 euro collegegeld om lessen te mogen volgen aan een hbo of uni versiteit. De formerende partijen willen dit bedrag voor eerstejaars halveren. Voor studenten aan de pabo geldt de korting op het colle gegeld zelfs voor de eerste twee jaar. Daarmee wil het nieuwe ka binet schoolverlaters stimuleren om voor een lerarenopleiding te kiezen. De maatregel kost in totaal 180 miljoen euro. Terugkeervan basisbeurs blijkt te kostbaar De onderhandelaars van VVD, CDA, D66 en Christenunie, die dinsdag hun regeerakkoord pre senteren, houden vast aan het leenstelsel voor studenten dat in 2015 werd ingevoerd. Die keuze was geen uitgemaakte zaak. Zowel CDA als Christenunie bepleitte in het verkiezingsprogramma een te rugkeer van de basisbeurs, al wil den de christendemocraten die al leen in de bachelorfase herinvoe ren. Om de basisbeurs weer in te voeren, is echter zo'n miljard euro nodig. Dat geld is aan de formatie tafel niet gevonden. Bovendien wilden VVD en D66 vasthouden aan het sociale leenstelsel, dat zij samen met PvdA en GroenLinks door het parlement loodsten. Het geld dat door het nieuwe systeem van studiefinanciering wordt bespaard, wordt weer gesto ken in het verbeteren van de on derwijskwaliteit door bijvoor beeld kleinere klassen en beter ge schoolde docenten. Die investe ring wilde niemand ongedaan maken. Het is niet duidelijk of de 180 miljoen euro die deze maatre gel kost, ook betaald wordt uit deze investeringspot. Het leenstelsel stuitte op veel verzet van studenten. Zij krijgen geen beurs meer als gift, maar moeten zich voor extra financie ring flink in de schulden steken. De aanvullende beurs, afhankelijk van het inkomen van de ouders van studenten, bestaat nog steeds en werd verhoogd. De nieuwe co alitie houdt de aanvullende beurs op peil. In het eerste studiejaar nadat het leenstelsel was ingevoerd, liep het aantal nieuwe studenten terug. Dat was ook verwacht, maar kwam onderwijsminister Jet Bussemaker op veel kritiek te staan. Inmiddels groeit het aantal nieuwe studenten weer. P14 ZOUTELANDE Het feest begon gisteravond voor Mariska Koppejan uit Nieuwdorp en de duizenden andere Kustmarathon-liefheb- bers. Koppejan beet in Zoutelande het spits af met honderden andere vrouwen tijdens de traditionele Ladiesrun. Het weer was lief voor de vrouwen, maar vandaag bij de hoofdact, de Kustmarathon van Burgh naar Zoutelande, wordt veel regen en wind ver wacht. De vraag zoemde gisteravond al rond: Hoe zwaar wordt het? zeeland 20 KAMPERLAND BijdeOoster- scheldekering is gisteravond een stoffelijk overschot gevonden. Mogelijk gaat het om de Duitse toeriste Gaby Schlösser. De vrouw is sinds maandag vermist, nadat zij op de fiets was vertrok ken vanaf een camping in Oost- kapelle. Gisteren werd haar fiets gevonden in de duinen van Noord-Beveland. Daarop volgde een grote zoekactie. De politie onderzoekt de identiteit van het stoffelijk overschot. Kijk snel in het magazine 14°C Nieuwsmedia Si c? ZEELAND2 ft Collegegeld eerstejaars helft omlaag Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag FOTO RUBEN OREEL Qfy Zeeland P2&P4 pzc.nl/winterefteling zaterdag 7 oktober 2017 Bewolkt en regenachtig pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 7 11688 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1