Vader verkoopt huis en haard voor bitcoins 16 Kinderslaapcoach: Je leert ze slapen zoals je ze fietsen leert; in stapjes Als kinderslaapcoach hielp Susanne Willekes al honderden kersverse ouders. En nu ligt haar boek er. „Wel of niet doorslapen is geen graadmeter voor goed ouderschap." Dit artikel is voor de moeders die elke ochtend hun wallen wegwerken onder een dikke laag make-up, of de fut niet hebben daar aan te beginnen. Voor de vaders die eigenlijk geen kof fie meer kunnen zien, maar sloten drinken om op de been te blijven. En voor wanhopige geliefden, die elkaar in het holst van de nacht boven de wieg in de haren vliegen. Jullie zijn niet alleen. Susanne Wil lekes weet het als geen ander. Als eer ste gecertificeerde slaapcoach in ons land hielp ze honderden vaders, moeders en baby's de slaap weer te vatten, soms na jaren tobben. „De impact van niet slapen is enorm. Eén cliënt werd zelfs met hartkloppingen opgenomen op de intensive care." Nu is er haar boek: Slaap, Hoe je baby van 0-12 maanden doorslaapt. Hazeslaapje Willekes ondervond de effecten van slaaptekort aan den lijve. Haar oudste zoon Viggo werd geboren na een loodzware bevalling. Terwijl ze snak ten naar slaap, lukte het niet die te vatten. Nooit deed haar mannetje meer dan een hazeslaapje. Beiden raakten oververmoeid. Willekes kreeg een postnatale depressie. „Ik kreeg obsessieve gedachtes, durfde niet naar het open keukenraam te lo pen. Dan zag ik voor me hoe Viggo zou vallen, om gespiest te worden op het droogrek dat beneden stond." Het dieptepunt bereikte ze toen ze haar zoontje 's nacht wilde helpen met zijn doorkomende tandjes. „Voor de honderdste keer ging ik er uit. Ik dacht dat het de tandengel was, die ik dik over zijn tandvlees smeerde. Tot ik zag dat ik de zalf te gen zijn eczeem in zijn mond had ge spoten. Ik kom alleen nog huilen." Op consultatiebureaus luidt het advies voor ouders die worstelen met slaap al jaren hetzelfde: inbakeren en rust, ritme, regelmaat. Als dat niet helpt: 'gecontroleerd' laten huilen, terwijl je om de zoveel minuten pro beert de baby gerust te stellen. „Op die methode is zo veel kritiek. We tenschappelijk is bewezen dat het al leen huilen van een baby jonger dan zes maanden slecht is voor de hech ting. En voor veel ouders gaat het te gen hun gevoel in." Bovendien zijn er baby's zoals haar Viggo, die blijven huilen. „Ik legde hem uiteindelijk in een donkere ka- FEITJES mer met de deur dicht, ik moest iets. Het hielp niet. Toen Viggo na drie weken in de badkuip apathisch voor zich uit staarde, met kringen onder zijn ogen, dacht ik: dit kan niet meer. Ik heb hem bij ons in bed gelegd, hij was toen een jaar. We sliepen weer." Speentje „Toen Viggo eenmaal kon praten ver telde hij dat hij bang is in het donker. Hij slaapt nog altijd met de deur open, ook al is het verder nog zo'n stoere." Haar ervaringen zorgden dat Wil lekes haar baan in de pr en marketing opgaf en in Amerika een opleiding volgde om slaapcoach te worden. „Ik wou dat ik had geweten wat ik nu an dere ouders leer: dat er ook een milde, liefdevolle manier is om kin deren de vaardigheid om te slapen aan te leren. Als een kind zes maan den is, is het er in principe klaar voor. We leren de baby slapen zoals ze le ren fietsen. Dan zitten ze ook eerst onder begeleiding op een loopfiets, dan fietsen ze met zijwieltjes, steeds wat zelfstandiger tot ze het zelf kun nen zonder hulp." Dus zit een ouder eerst nog aan het bedje, tijdens de één a twee weken die ze ervoor uittrekken. Ze begelei den de baby bij het zeifin slaap val len. Bijvoorbeeld door de kleine te le ren een speentje te pakken, of een knuffel bij zich te houden. Als ze het maar zelf kunnen doen. „Het kan ook zijn dat een kind met de nageltjes over het matras gaat, of een andere houding aanneemt om in slaap te kunnen vallen." Lukt het niet, dan wordt er getroost. Na verloop van tijd gaan de ouders steeds wat verder weg zitten, tot de kleine zelf kan slapen - zonder een ouder te zien, een hand vast te houden of gewiegd te worden. Even twijfelde Willekes, toen haar gevraagd werd een boek te schrijven over die methode. Zouden ouders nog bij haar aankloppen? Dat ze dit werk juist is gaan doen om anderen te helpen, trok haar over de streep. „Wel of niet doorslapen is geen graadmeter voor goed ouder schap. Ook al wordt het vaak wel zo gezien." Didi Taihuttu is een avonturier. Hij verkocht zijn ICT-bedrijf om met vrouw en kinderen aan een wereldreis te beginnen. „Het leven kan zo voorbij zijn." Dat besefte hij toen zijn vader, oud-profvoet baller John Taihuttu, op 6i-jarige leeftijd overleed. Eerder verloor hij zijn moeder. Tijdens die wereldreis hoorde Tai huttu steeds vaker mensen praten over bitcoins. De waaghals besloot een stap verder te gaan en zijn huis te koop te zetten. De woning moet 85 bitcoins opleveren. Ook verkocht hij bijna al zijn bezittingen om zo veel mogelijk te kunnen investeren in het 'cryptogeld'. Verkocht Het huis is, onder voorbehoud, verkocht. Of zijn vrouw en kinde ren het daar wel mee eens zijn? „Inmiddels wel! We gaan natuur lijk een totaal ander leven leiden." Taihuttu had eerst 'alles wat een mens zich kan wensen'. Drie auto's, een huis, een motor. „Maar ik was er nooit gelukkig mee ge- Ik wil niet later hoeven zeggen: had ik maar... worden." Wat hem dan wel geluk kig maakt, ontdekt Taihuttu tij dens de wereldreis. „Ervaringen opdoen, nieuwe dingen ontdek ken. We zijn een gezin dat altijd op zoek is naar actie." En hij moet toegeven: wonen in een chalet is ook zo slecht nog niet. „We gingen van 200 vier kante meter terug naar 50. Maar ik woon vrijstaand, zwembad in de buurt en een bos dichtbij." Toen Taihuttu in België in de latenightshow van Gert Verhulst (van Samson) was geweest, ont plofte zijn mailbox. „Ik word uit genodigd voor veel kleine evene menten. Een man in Tsjechië wilde dat ik een week bij hem kwam logeren om over cryptogeld te praten." En ja, er zijn ook men sen met twijfels. „Mensen vragen zich natuurlijk af: Je gaat toch niet hele hebben en houwen op het spel zetten?! Wij wel. Ja, je blijft ondernemen. Anderen zullen over een jaar of vijf zeggen: 'ja, die bit- coin destijds, had ik maar...' Ik ben ingestapt voordat ik hoef te zeg gen: hadden we maar." Taihuttu is optimistisch over de toekomst van zijn investering, maar blijft voorzichtig. „Ik denk dat het nog wel vier of vijf keer over de kop gaat. Sommige men sen zeggen dat een bitcoin wel 100.000 euro waard gaat worden, maar laten we zeggen dat een koers van tussen de 12.000 en 20.000 euro al mooi zou zijn." zaterdag 7 oktober 2017 GO Zo slaapt je baby de nacht door! Carla van der Wal Amsterdam Susanne Willekes en haar jongste OOn. FOTO MARLIES WESSELS Uit wereldwijd onderzoek blijkt: één op de vier kinderen onder de 5 jaar heeft een slaap probleem. Vanaf vier maanden kan een baby zichzelf kalmeren, bij voorbeeld door op zijn vingers te sabbelen. Dat kan helpen met doorslapen. Vanaf twee weken kun je een baby begeleiden bij het slapen en slaapgewoontes aanleren. Dat kan bijvoorbeeld door een dag nachtritme te creëren (gooi 's ochtends de gordijnen open) en een bedtijd routine aan te houden. Baby's zijn gemiddeld genomen na zes maanden toe aan slaaptraining. Dan kan bijvoor beeld wiegen vervangen worden door een doekje knuffelen. Een uitgeruste baby slaapt 's nachts beter, het is belangrijk dat er overdag genoeg wordt geslapen. Je hele hebben en houwen ver kopen en al je geld investeren in bitcoins. Didi Taihuttu deed het, en woont nu met zijn gezin in een chalet op een camping bij Venlo. „Ik kan rijk worden, maar ook alles kwijtraken." Gyurka Jansen Venlo Didi Taihuttu met zijn vrouw en kinderen, foto privé —Didi Taihuttu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16