5 7 Al zo'n 25 jaar worden in de wijken Triniteit en Lievenspolder in Terneuzen de mooiste voortuintjes geselecteerd. De één maakt er elk jaar een sport van om in de prijzen te vallen, de ander laat de tuin, tot verdriet van de buurt, flink verslonzen. Donderdag was de prijsuitreiking in buurtcentrum De Kameleon. - ,c' Wat gaat u doen met 75,-? COMPETITIE NETTE TUIN Juryleden van de werkgroe pen Groen Uiterlijk Triniteit en Groene Vingers Lievens polder nomineerden in juni en september in elke straat een twee tal tuintjes. Henk Meertens van Groen Ui terlijk: „We kijken naar de inde ling, uitstraling, originaliteit en natuurlijk naar het onderhoud. Een tuin met veel tegels maar met kleurrijke bloembakken kan er toch heel netjes uitzien." De aanwezigen bij de prijsuitrei king kozen uiteindelijk de win nende tuintjes. Drie prijswinnaars vertellen over hun tuin. We kijken naar de indeling, uitstraling, originaliteit en natuurlijk naar het onderhoud Buxusmot houdt huis in de buxusbollen Palmbomen doen het hier prima Samen tuinieren met de buren zaterdag 7 oktober 2017 2V Geen vuulte in winnende voortuintjes Pascalle Cappetti Terneuzen -Henk Meertens, jurylid Jan en Gerda Vinke uit de Oleanderstraat Jan en Gerda Vinke hebben wel een beetje pech gehad met hun tuin. Zes weken geleden zag hun voor tuin er nog heel anders uit. Dikke buxushagen en -bollen sierden het tuintje aan de Oleanderstraat. Maar de buxusmot maakte er korte metten mee. „We konden niets an ders doen dan de buxus helemaal te verwijderen." Ook de gele chry sant op stam begaf het door de storm. Het tweetal zat niet bij de pakken neer. Ze kochten nieuwe plantjes, fristen de boel op en brachten een compostlaag aan. Niet tevergeefs: ze vielen alsnog in de prijzen. Jan en Gerda Vinke vinden de eer ste prijs - een tas met verschil lende producten en een planten- bon - een leuke opsteker voor hun werk. Met buren verderop gaan ze elk jaar een gezonde competitie aan. „Het is alleen jammer dat de wijk zo is veranderd. Sommige tui nen zagen er vorig jaar nog prach tig uit. Dan overlijdt de bewoner en komt er iemand anders in wonen die niets om de tuin geeft. In een paar maanden tijd staat de vuulte dan een halve meter hoog." Gunther Steels uit de Pijnboomstraat Kunnen die palmbomen wel tegen het Nederlandse klimaat? Die vraag wordt Gunther Steels heel vaak gesteld. „Ja hoor, ze kunnen tot min 18 gra den. En zo koud wordt het hier nooit!" Zijn voortuin aan de Pijnboom straat springt in het oog. „Dat vind ik juist leuk. Jaren geleden stond onze tuin nog vol met tuinkabou ters. Veel mensen kenden onze tuin. Taxichauffeurs kregen zelfs de vraag van klanten om even om te rijden." Maar op een gegeven moment waren ze de tuinkabouters beu; er werden er ook veel vernield of ge stolen. De keuze voor een mediter rane tuin was een praktische. „Ik wilde een onderhoudsvriendelijke tuin." Zijn vrouw Esther bedacht het plan: „Ik laat mijn fantasie er op los, zoek dingen op internet op en Gunther voert het uit." Ook in de achtertuin waan je je in Zuid-Europa: met bananen- en palmbomen en yucca's, een grote tuinposter met zeezicht en een sfeervolle veranda met luikjes, schelpen en Marokkaanse lampjes. „Duur? Dat valt best mee. Die bomen worden gewoon in het Westland gekweekt." Marthe van Esbroeck en Dick Stap uit de Kastanjelaan Marthe van Esbroeck is haar buurmannen maar wat dankbaar. Toen zij ziek werd, sprongen ze direct bij om te helpen. En nog steeds staan ze voor haar klaar. „De tuin is een coproductie." Haar tuin aan de Kastanjelaan is beetje bij beetje gegroeid. Elke keer haalde ze weer een stukje gras weg om vol te zetten met fruitbomen, stekjes of zaailingen. Onlangs heeft ze nog staalkabels boven het terras gespannen, om te laten begroeien met witte regen. Aan de voortuin verandert ze het minst, al heeft ook hier de buxus het zwaar. „Aan de voortuin is niet zoveel eer te behalen, omdat het opgehoogde grond is." Jarenlang zat Marthe in de jury van de voortuintjeswedstrijd en was ze uitgesloten van deelname. „Dit jaar deed ik voor het eerst zelf mee. Ik heb er niet extra mijn best voor ge daan hoor. Een tuin hoeft voor mij niet spie en span te zijn, ik houd zelf niet zo van te nette tuinen of designtuinen. Maar smaken ver schillen. Een gevel met druiven- stokken vind ik prachtig. Een ander vindt dat misschien maar niks." Daar plukt de vruchten van! Dagje pretpark Nieuw speelgoed Samen uit eten Sluit nu een inboedel- en/of opstalverzekering af. *Kijk voor de actievoorwaarden op unive.nl/woonverzekering Kom langs in onze winkel Leeuwenlaan 38 in Terneuzen T: 088 - 600 2300 hetzuiden@unive.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 144